Nowa replika Kfz-ta 13 ….już po pierwszych

/ 9 odpowiedzi

Na   II Zlocie Militarnym w Ogrodniczkach  k/ Białegostoku ,zadebiutowała replika niemieckiego samochodu pancernego kfz 13 ,zbudowanego przez członków GRH  9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Pomysł budowy tego pojazdu narodził się w lipcu 2010 roku. Przez ok. pół roku trwało gromadzenie dokumentacji, materiałów oraz podstawowych elementów konstrukcji .W marcu 2011 roku ruszyły pierwsze prace konstrukcyjno montażowe .

Podstawowe wymiary zostały wzięte z modelu  firmy Bronco 1/35. Jednostką napędową jest wzmocniony silnik UAZ-a  ( ok. 130 KM) .Całość porusza się za pośrednictwem tylnego mostu z GAZ-a 69. W kompletowaniu pozostałych części podwozia ,staraliśmy się aby były one jak najbardziej zbliżone do oryginałów .Tak więc mamy jeszcze :kolumnę kierownicy od starego Land Rovera. przedni most( po skróceniu ) od Mercedesa 207 ,18 calowe koła od Ursusa C-340,kierownicę od Tatry oraz wiele innych drobnych elementów osprzętu silnika.

Pozostałe części podwozia i nadwozia ,wykonane są z tzw,. materiałów  hutniczych czyli kształtowników i blachy gładkiej lub ryflowanej .W zależności od umiejscowienia ,grubość opancerzenia  wynosi od 4 do 8 mm. Przedni pancerz oraz wizjery  to blacha 8 mm. Boki i tył to płyty pancerne 4 – 6 milimetrowe .Całość  , tak jak w oryginale –jest  zespawana . Opony sprowadzone z Czech , zostały dodatkowo ręcznie odpowiednio bieżnikowane.

Replika nasza jest całkowicie sprawnym pojazdem ,nadającym się do jazdy w każdym terenie(przeszła pomyślne testy w piachach Ogrodniczek)

W naszym KFZ 13 –tym ,zamontowana jest również  replika MG – 34. Broń ta umieszczona jest na opancerzonej ruchomej kolumnie i strzela  na tzw. gaz ,którego butle i reduktory są dyskretnie poukrywane w pojemnikach będących na wyposażeniu tego pojazdu.

Ciekawostką jest wyposażenie tej pancerki  w zdalne sterowanie odpalaniem  świecy dymnej ,imitującej spalenie samochodu .Całość pomalowana jest na typowy pancerny kolor WH z 1939 roku .Kolor  dobrany był komputerowo na podstawie oryginalnych elementów uzbrojenie niemieckiego z tamtego okresu.

Głównymi konstruktorami i wykonawcami tego projektu byli nasi koledzy z GRH 9 PSK …..Maciek Kalinowski  i piszący te słowa Grzegorz Marciniak.

Replika wymaga jeszcze paru drobnych uzupełnień(chociażby uchylne kierunkowskazy-które są w produkcji). Naszym zdaniem skończona jest w 98 procentach.

Według zgodnej opinii kolegów z innych grup rekonstrukcyjnych, którzy widzieli ją  w akcji (wypad Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy – Ogrodniczki  oraz Starcie patrolu WH ze zwiadem 9 PSK  -Grajewo ) , w chwili obecnej jest  najbardziej zbliżoną  do oryginału repliką KFZ-ta 13-tego na świecie. W załączeniu …..galeria zdjęć  z budowy i z pierwszych potyczek bitewnych.

Mamy nadzieję ,że koledzy z pozostałych grup wrześniowych i nie tylko , w niedalekiej przyszłości będą mogli tą opinię potwierdzić lub podważyć .Do ZOBACZENIA na polu walki.

Redakcja


A na Mławę byście nie wpadli? (2012/07/07 14:38)

Macgregor


Podobno Niemcy w komplecie i lista zamknięta. (2012/07/07 16:43)

Jacek


A przepraszam , co za "geniusz" Cię poinformował, że lista zamknięta i nie wolno ???????????????

Tak sie składa, że moja skromna osoba decyduje o sprzęcie zmechanizowanym na Mławie, więc zapraszam serdecznie na imprezę.

Jacek Haber
Fundacja Wojskowości Polskiej
[email protected] (2012/07/07 17:08)

Stary Kojot


Natomiast z piechotą, faktycznie może być problem... (2012/07/07 17:43)

Macgregor


Jako GRH 9 PSK mamy na swoim uzbrojeniu :

1. Samochód pancerny kfz 13  plus MG 34 na gaz
2. Samochód opancerzony wz .34  plus( CKM Hotchkiss na gaz na ukończeniu)
3. Moździerz wz.28
4.CKM Browning wz.30 plus gaz
5.RKM Browning wz.28  plus mobilny gaz (prawdopodobnie jedyny w Polsce)
6. Motocykl z koszem stylizowany na niemiecki - plus MG 34 na gaz
7.Motocykl z koszem niemiecki stylizowany
8. Motocykl niemiecki solo
 Jak widzicie nasza piechota jest potrzebna tylko do obsługi własnego sprzętu.
 Dodam jeszcze tylko ,że sekcja konna ma parę ostrzelanych koników . (2012/07/07 18:28)

termisan


no prezentuje sie piknie:) (2012/07/09 17:58)

Macgregor


A przepraszam , co za "geniusz" Cię poinformował, że lista zamknięta i nie wolno ???????????????

Tak sie składa, że moja skromna osoba decyduje o sprzęcie zmechanizowanym na Mławie, więc zapraszam serdecznie na imprezę.

Jacek Haber
Fundacja Wojskowości Polskiej
[email protected]

 Skorzystamy z zaproszenia i będziemy na Mławie ( kfz 13 plus obsługa) (2012/07/10 18:57)

Jacek


Macgregor

pilnie proszę o kontakt e-mail ws. Mławy - celem ustalenia szczegółów udziału kfz.13

[email protected]
601-224-775 (2012/08/27 22:39)