naszywka na lewej kieszeni bluzy

/ 5 odpowiedzi
Jest to fragment munduru mojego ojca, zdjęcie jest zrobione około 1920 roku w Brześciu. Ojciec miał wtedy 16-18 lat. Proszę o zidentyfikowanie tej naszywki

Rumcajs

A nie jest to przez przypadek korpusówka wojsk samochodowych? Tylko czemu na kieszeni? Może przy braku wszystkiego dostał tylko jedną. Albo jako młodociany pełnił służbę ochotniczą przy jakimś oddziale i tak go wyróżniono. Jeśli to nie problem, to chętnie zobaczę całość zdjęcia. (2012/08/17 07:54)

eugzurawski

Zawiłe były losy mojego ojca. Obecne zdjęcie zdobyłem od dalekich krewnych. (2012/08/17 11:50)

shimada

Wygląda jak uskrzydlone koło znak kolei żelaznych. I pewnie nim jest. (2012/08/17 13:34)

edward1949

Nie jest to odznaka polska.Przed rokiem 1917 i w latach wojny polako-bolszewickiej noszono

powszechnie na mundurach odznaki tego typu.Były to wszelkiego rodzaju uskrzydlone koła
 o różnych rysunkach,zapożyczone od armii sprzymierzonych.Łączone były oznaki przepisowe
z różnymi elementami mającymi według posiadacza odznaki określić jego przynależność do tego
 rodzaju wojsk.Żadnego z tych znaków nie sankcjonowały przepisy i zależało to od pomysłowości
żołnierza. Trzeba by było poszukać u francuzów lub amerykanów. (2012/08/17 15:41)

shimada

Nie twierdziłem że jest to symbol polskich kolei. Być może jest to rosyjska lub niemiecka naszywka. Na pewno tak charakterystyczny motyw jest możliwy do jednoznacznego rozpoznania. (2012/08/17 19:53)