Narciarstwo WP w IIRP

/ 61 odpowiedzi / 48 zdjęć
Rekonstrukcja sylwetek narciarzy w Wojsku Polskim okresu IIRP rozwija się.
Narty to wspaniała rzecz a szczególnie te wykonane z litego drewna.
Zapraszam do obejrzenia kilku filmów dotyczących tego tematu.

Ogólnie o narciarstwie
https://www.youtube.com/watch?v=r-Gp-naino4

Rekonstrukcja sylwetek narciarzy
https://www.youtube.com/watch?v=Mklf-gDTG3U

Patrol narciarski
https://www.youtube.com/watch?v=8pXTJTNojyc

(ks)

Gratulacje
Szczególnie podoba mi się Patrol narciarski na naszej Suwalszczyźnie (czyżby to Szurpiły?) ;-)
W temacie narciarskim polecam artykuł Artura Ochała: Doświadczalne narciarskie ćwiczenia jednostek 6 półbrygady KOP "Grodno" na Suwalszczyźnie w 1929 roku, opublikowany w Zeszytach Naukowych Muzeum Wojska w Białymstoku 1006, t. 19.
A na okrasę fotka z wspomnianych ćwiczeń: Hotchkiss na sankach i obsługa ciągnięta na włóku za koniem z jeźdźcem.

(2013/02/26 23:14)

(ks)

Ciekawe fotografie z ćwiczeń narciarskich 29 Batalionu KOP "Suwałki" i 24 Batalionu KOP "Sejny" zamieścił też Żołnierz Polski nr 12-13 z 1929 r. Jest tam m.in. fotka obsługi ckm ciągnącej sanki, kompania 29 Batalionu na nartach w kombinezonach ochronnych, biedki z ckm na płozach itd. Niestety mam tylko marne ksero.

Ja ciągle szukam informacji na temat prób z ckm ustawionym na saniach w kawalerii (jak na taczance). Wiem że takie były m.in. w 3 p.szwol. Ale czy była to własna inicjatywa, czy były do tego jakieś instrukcje ??? Czy były taie próby w innych pułkach.

(2013/02/27 08:27)

formoza58

Kapitalna rekonstrukcja...Ot,takie dwa "rodzynki" z Allegro,niestety bez opisu... (2013/02/27 10:33)

formoza58

Tak patrzyłem,Dariusz,na Twoją rekonstrukcję i z podziwu się nie mogę nadziwić ;-)Sam mam u Kolegi leśniczego moje osobiste narty z jesionowego drewna z wczesnych lat pięćdziesiątych (zakładu nr.3),które były wtedy na wyposażeniu WP.Ilekroć w zimie Go odwiedzam zawsze śmigam na szlak,na patrol z biwakiem ;-)Znalazłem kiedyś w NAC-u i zostało już w folderze poświęconym Podhalańczykom i Hucułom.Przedstawiają zajęcia szkoły wysokogórskiej 21 Dywizji Piechoty Górskiej... (2013/02/27 13:42)

Dariusz P

Dziękuję. Na taki wizerunek pracowało kilka osób.

Tak, to są okolice Szurpił :)

Chciałbym, aby kiedyś zebrała się przynajmniej drużyna narciarzy - to byłby widok !
Są na to szanse bo coraz więcej kolegów zainteresowanych jest tematem narciarskim. Zatem do dzieła, do następnego sezonu narciarskiego jest jeszcze sporo czasu, aby zaopatrzyć się w narty, buty i kijki bambusowe (tyle wystarczy na początek). Jak będą chętni to pomyślimy o przygotowaniu zajęć ćwiczebnych z nauki jazdy :)

Wracając do zdjęć to na jednym z nich widać ciekawy element zimowego wyposażenia - karple :) (2013/02/27 15:07)

formoza58

Karple ? Może wyjdę na "gapę",ale czy  chodzi o "rakiety śnieżne" ? Parę fotek z archiwum Allegro,przedstawiających jak w zimie działo się w kawalerii ;-)Zajęcia zimowe w 8 Pułku Strzelców Konnych... (2013/02/27 17:09)

formoza58

...ułani z plutonu narciarzy 27 Pułku Ułanów. (2013/02/27 17:11)

formoza58

Pluton narciarzy Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich... (2013/02/27 17:12)

formoza58

Ułani 22 Pułku Ułanów Podkarpackich w kamuflażu zimowym. (2013/02/27 17:15)

formoza58

I jeszcze kilka fotografii z korespondencji... (2013/02/27 17:21)

formoza58

Te dwie fotografie dostałem od kolegi z opisem jako "Pułk 4 Ułanów".Nie negowałem,ponieważ w poście 61234 na zdjęciu widoczny jest budynek koszarowy Ułanów Zaniemeńskich z charakterystycznej jasnej cegły z bardzo podobnym układem okien.No i teraz Arturze po Twojej uwadze się zastanawiam i waham.Tym bardziej,że nie widziałem dla porównania budynków koszarowych piechoty. (2013/02/28 17:54)

formoza58

I w temacie a archiwum Allegro... (2013/02/28 18:07)

formoza58

I z "Odkrywcy"... (2013/02/28 18:11)