Mundury polskie z 1919 roku

/ 16 odpowiedzi / 3 zdjęć
Prośba o pomoc w identyfikacji umundurowania

ArturGT

Widać mundury PSZ (post austriackie) oraz Hallerczyków - ok. 1920 roku. (2012/04/18 14:19)

PRZYBOS

Pierwszy z prawej to mój Dziadek ,który w latach 1912-1915 był w PZS w Kołomyi
potem w armii ck po powrocie z rosyjskiej niewoli wstąpił do POW.w ck służbę zakończył
jako chorąży  ,a odmaja 1919 r  w POW Kołomyja a od lipca 1919 w WP w stopniu
podporucznika .Na czapkach jest orzeł i okrągły identyfikator /???/
pewną zagadką jest wystający element spod mankietu lewej ręki. (2012/04/18 14:36)

edward1949

przy lewej ręce z pod mankietu wystaje bagnet który widać, jest zaczepiony na pasie. (2012/04/18 15:19)

PRZYBOS

Dziękuję za odpowiedzi .
Znowu mi się pomyliły strony.
Bagnet wypatrzyłem a teraz bym poprosił o
spojrzenie na mankiet prawej ręki , (2012/04/18 15:32)

darda

To "okrągłe na czapkach" to kokarda, zwana też "okiem Besselera" - pamiątka po "Polnishe Wehrmacht".
O tym, co za lewym rękawem dziadka kolegi, napisał Edward. Spod prawego mankietu wygląda - najprawdopodobniej, bo zdjęcie w przymałej rozdzielczości - zegarek kieszonkowy przystosowany do zakładania na rękę.
(2012/04/18 15:36)

PRZYBOS

Dziękuje serdecznie za odpowiedzi ,teraz już wiem jak poukładać zdjęcia (2012/04/18 20:37)

PRZYBOS

Trochę poczytałem i pojawiła się niezgodność ."oko besselera " Polnische Wehrmacht "  dotyczyło Królestwa Polskiego/ poszukiwania laika/a w/w zdjęcie zostało zrobione w Galicji ,Kołomyja ,okolice .Z posiadanych dokumentów wynika ,że od 23.05.1919 do 01.08.1919 był w P.O.W.Raczej nie był to jego stary mundur z ck. Dwa lata w niewoli ,od Złotej Lipy i powrót do Kolomyi pod ukraińską a potem rumuńską okupacjąOd 01.08.1919 pełnił służbę w kompanii sztabowej D.O.G Lwów, już jako podporucznik.
Podejrzewam ,ze w tym umundurowaniu Dziadek ""występował"" tylko w okresieod maja do września 1919r  A może wcześniej . (2012/04/18 22:13)

Rumcajs

Zdjęcie zrobione ewidentnie w okresie walk o niepodległość i zachowanie granic, jak to ładnie nazywa się okres Powstań Śląskich, Powstania Wielkopolskiego i Wojny z Bolszewikami. Różnorodność mundurów bardziej skłania na patrzenie w stronę roku 1919 (co potwierdzają wpisy Autora wątku). Co do tych "identyfikatorów" na czapkach pod orzełkami, to mamy tu do czynienia z dwoma wariantami: przy mundurach hallerowskich jest to odznaka stopnia (dwaj panowie w rogatywkach), w przypadku maciejówek jest to jak napisał Kolega Darda rozeta oficerska (okrągła blaszka w podobie kwiatka wskazująca wraz z jasnym paskiem na stopień oficerski). To tak w uproszczeniu dla laika (bez obrazy Autora). Do tego Panowie w maciejówkach mają na naramiennikach oznaczenia stopni, tzw. trefle lub trzepaczki.
Oficer z brodą (postać środkowa i prawdopodobnie najwyższa rangą) wydaje się mieć szablę.
Szacowny Dziadek Autora posiada bagnet na lewym boku, a na prawym ręku zegarek "cebulę" ze skórzanym futerałem przystosowanym do noszenia na ręku ( tak jak napisał Kolega Darda). Ten zestaw był dość gruby w porównaniu z dzisiejszymi zegarkami naręcznym, stąd te zmarszczenia mankietu. (2012/04/18 23:50)

PRZYBOS

Spróbowałem powiększyć postać ,której umundurowanie najbardziej mnie interesuje.
czy jest jeszcze coś co ukryło się podczas identyfikacji dokonywanych przez Kolegów (2012/04/19 09:19)

edward1949

Posiada naramienniki w kształcie trefla no i patki wz.19,coś tam na tych jest ale to trzeba by było pokopać w int.może czerwone. (2012/04/19 10:18)

Rumcajs

Owijacze austro-węgierskie, prawdopodobnie dziane z zapięciem w kształcie metalowej wsuwki - zapinki (kiedyś były takie przy biustonoszach).
Pas dwubolcowy z przeszyciem, być może angielski.
Co do tego czegoś na kołnierzu to raczej nie wygląda na wężyki lecz na austriackie gwiazdki oznaczające stopień lub guzy urzędnika wojskowego (ale w tym drugim przypadku nie miałby raczej "trzepaczek"). Ostatni wniosek w oparciu o porównanie z kołnierzem osoby stojącą tuż za Szacownym Krewnym. (2012/04/19 10:47)

edward1949

To mógłby być taki mundur.Oczywiście noszone były różne,chodzi mi głównie o czapkę i patki.Noszone były one na przełomie lat 1916i1917. (2012/04/19 13:38)

PRZYBOS

czytając różne informacje o mundurach polskich z lat 1918-1919 ,różnych kombinacjach i
wyglądzie czy nie zaszła w tym przypadku sytuacja ,że mundur mojego dziadka jest jeszcze
austriacki z dołożonym orzełkiem na maciejówce.1919 maj- odbita Kołomyja, Dziadek jako członek
przedwojennego Strzelca ,Zarzewia wstępuje do POW.Mam potwierdzenie .że mundur austriacki
mimo niewoli i różnych przejść zachował się. Po powrocie z niewoli do Kołomyi /wtedy ukraińskiej/
otrzymał dokument pozwalający na chodzenie w mundurze ,rodzaj przepustki z 17.11.1918
wystawiony przez Komendę Miasta Kołomyja / tekst po ukraińsku z trójzębem/
Służbę w ck armii zakończył jako chorąży . (2012/04/19 13:45)

PRZYBOS

jeszcze jedno pytanie do Kolegów czy kieszenie w tzw jaskółczy ogon coś wyjaśniają
Dziadek patrzy z góry i się śmieje jak widzi nasze męki nad jednym mundurem.
dziękuje. (2012/04/19 14:46)

Rumcajs

Wyjaśniają, bo to ewidentnie mundur ck. Natomiast na zdjęciu wklejonym przez Kolegę Edwarda mamy mundur legionowy. Jeśli zaś chodzi o to coś, co ewentualnie widać na kołnierzu, to raczej jeśli tam coś faktycznie jest, to stawiałbym bardziej na takie oznaczenie, właściwe dla ck. http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/badges.htm Choć tak naprawdę, zważywszy na pierwszą połowę 1919 roku, to wszystko jest możliwe. To okres opracowania regulaminów mundurowych i noszono niesamowitą mieszankę wzorów i kolorów różnych nacji. A i elementy cywilne się trafiały.
(2012/04/19 15:38)

PRZYBOS

Próbuję nadal rozszyfrować, okoliczności powstania zdjęcia i  postaci. Zdjęcie na pewno jest z 1919 roku i zostało zrobione w Kołomyi ( ewent. okolice). Informacje uzyskane od Kolegów z portalu pozwoliły mi na bardziej wiarygodny opis.

W pierwszym rzędzie, od lewej stoją dwaj hallerczycy, porucznik i kapitan ( dystynkcje na rękawach). Paski na rękawach kapitana trochę się zlewają, na pewno są trzy, może i cztery – major(!). Interesuje mnie postać oficera w środku zdjęcia. Brodaty oficer z szablą, niewidoczne dystynkcje(?). Na zdjęciu występują także osoby cywilne. (wpięte kotyliony?). Jeżeli dobrze określam termin powstania zdjęcia, to w tamtym czasie na terenie Pokucia (Kołomyja) przebywała 10 dywizja gen. Lucjana Żeligowskiego. Czy to może być ten – brodaty oficer?

Okoliczności powstania tego zdjęcia- to mogła być jakaś uroczysta chwila. Spotkanie Hallerczyków i żołnierzy 10 dywizji i  POW Kołomyja. 

(2015/10/28 14:08)