Mundur wczesnego LWP

/ 95 odpowiedzi / 13 zdjęć
Krzysiek-J

Guziki na kieszeniach i pagonach były małe. Widziałem jednak zdjęcia oryginalnych bluz z dużymi guzikami na dolnych kieszeniach.

Polecam ten krótki artykuł, na pewno nie jest pozbawiony błędów ale podstawowy pogląd na umundurowanie i wyposażenie WP na Wschodzie ukazuje:

http://tgrh.org/forumtgrh/viewtopic.php?f=3&t=826 (2012/07/22 11:13)

Krzysiek-J

Oryginalna bluza z muzeum (2012/07/22 11:16)

Stary Kojot

Czy owa kurtka mundurowa jest oryginalna? Żeby to stwierdzić jednoznacznie, trzeba by sie jej przyjrzeć z bliska. Nasze muzea sa pełne rekwizytów filmowych czy rzeczy powojennych adoptowanych na wojenne.Do tego te powojenne odznaki; Tarcza Grunwaldu, odznaka 1 WDP... (2012/07/22 11:35)

partyzantczarny

Z tego co mi się wydaje to chyba tak to kurtka oficerów LWP z czasów II wś

(2012/07/22 11:50)

Krzysiek-J

Całkiem możliwe Steiner, pewności nie ma. Za to poniższa bluza pochodzi ze zbiorów Sławka Gonery i z tego co pamiętam jest to pamiątka po dziadku, bluza szyta już w Polsce w 45 roku, (2012/07/22 12:30)

Sosul

Witam, czy replika rogatywki wz.37 nadaje się do rekonstrukcji LWP z okresu wojny? Chodzi mi o tą aukcję http://allegro.pl/rogatywka-wz-37-rozm-59-i2872723624.html   Oczywiście po odpruciu orzełka i wymianie na kuricę. Pozdrawiam  (2012/12/22 10:38)

miroslaw

Ktokolwiek miał kontakt :)Czy http://www.historical-uniforms.com/spodniedogimnastiorkiwz43/p/16535 się nada na spodnie Kościuszkowca? (2013/02/18 22:04)

Krzysiek-J

Jeśli chodzi o rogatywki wz 43 to ideału nie znajdziesz.:

"Rogatywka polowa (tzw. „konfederatka”) potocznie nazywana wz.43. Wzorowana na rogatywce polowej wz 37. Szyta przez rosyjskie fabryki znacznie odbiegała od pierwowzoru. W wersji oficerskiej wykonana była z gabardyny. Wersja dla szeregowych była szyta z sukna w kolorze khaki w odcieniu nieco ciemniejszym od oficerskich. Najważniejsze modyfikacje to krótszy daszek (więcej przeszyć) oraz rogi w stosunku do wz.37, spłycenie oraz zmniejszenie ściągającej przesuwki, stalowe okucie wywietrzników i przesuwka malowane tak jak guziki – oliwkowozieloną farbą o ciepłym odcieniu stosowanym przez Armię Czerwoną. Potnik ceratowy (w odróżnieniu do płóciennego lub skórzanego we wz.37), cerata czarna, szara lub granatowa. Rogatywka była mniej sztywna od przedwojennego pierwowzoru przez co często usztywniano ją np. drutem, uzyskując elegancką usztywnioną formę. Trzeba dodać że rogatywki wytwarzane w różnych okresach oraz wykonane przez różne fabryki nieznacznie różniły sie wykonaniem oraz wykończeniem niektórych detali."

Archeologia Wojskowa Nr 4/1/ z 1994 roku; wyd. "ME - GI" Warszawa

Na allegro można trafić kopię z gabardyny, po odpowiednim ukształtowaniu nie są najgorsze. Będę na pewno lepsze niż wz 37. W razie czego pisz, mam chyba 3 sztuki nad stanowe, rozmiar 58-59. (2013/02/19 06:58)

Pietrucha

Ad.miroslaw.
Za Taką cenę, a nawet niższą może Pan często od ręki nabyć oryginalne spodnie, albo naprawdę dobre repliki, te są nienajlepsze i zamówienie wiąże się z oczekiwaniem. Z osobistych względów nie polecam też samego sprzedawcy.
Co do rogatywek, ostatnio bodajże pojawiają się repliki sukienne od czapkarza wykonującego popularne szewiotowe. Szkoda swoją drogą, że mając dość sporą liczbę klientów nie poprawi kroju czapek dostosowując ich wygląd do wz.37/43. Osobiście miałem czapkę od niego ale szybko z niej zrezygnowałem (choć próbowałem poprawić jej wygląd). Obecnie mogę się pochwalić rogatywką od pana Henryka Jakuszewskiego (chyba najlepsza możliwa replika, nie widziałem lepszej ;)).

Pozdrawiam. (2013/02/19 19:31)

kalam123

Mam pytanie, czy mundur od tego dostawcy nadaję się na rekonstrukcje pod względem zgodności ? A jeśli tak to czy mieliście styczność z towarami od tego producenta i jak wygląda ich jakość wykonania ?

http://www.historical-uniforms.com/kompletlwp/p/16756 (2013/03/25 11:25)

Stary Kojot

Ze zdjęcia trudno określić. Materiał wydaje sie troche blyszczący, co może świadczyć o sporej domieszce poliestru lub czegoś podobnego.Poza tym na zdjęciach nie widac szczegółów kroju, więc... ryzyk-fizyk... (2013/03/25 16:06)

kalam123

Dzięki za informację. Zawsze zakup przez internet wiąże się z ryzykiem.
Mam taką prośbę o ewentualny kontakt do poleconych osób zajmujących się sprzedażą tego typu sortów. Albo nowo szytych albo już używanych ale najlepiej w miarę dobrym stanie, tak żeby się nie rozpadły za szybko.
Pozdrawiam (2013/03/25 16:29)

goldberg

Witam

Co sądzicie o poniższej aukcji? Czy jest zgodna i nadaje się do rekonstrukcji.

http://allegro.pl/kurtka-bluza-mundur-1-awp-drelich-lwp-i3134045591.html (2013/04/02 18:02)

al-Muell

Trudno powiedzieć ze zdjęcia ale od frontu wrażenie jest takie, że z krojem jest coś "nie halo", ale trudno mi pokazać dokładnie, bo niby wszystko jest - może to po prostu kwestia rozmiaru niedostosowanego do modelu.

Na plecach nie powinno być szwu przez środek, ale to trudno uznać za wielki błąd, bo i takie bluzy bywały i większość kopii tak wygląda.

(2013/04/06 06:00)

Stary Kojot

Kolnierz jest wielkości chomąta, dlatego "model" ma czarny golf. Chyba, że ktoś ma kark kibica... (2013/04/06 07:10)

Mozets

Ja znalazłem w necie pierwszy wzór munduru z roku 1942 jaki nosili Polacy jako polskie wojsko w składzie ACZ. Znawcy proszeni o opinię. (2014/01/15 11:22)

Stary Kojot

Hehe, sam go ubierałem...
Sylwetka miała pokazać, jak wyglądali ci, dla których jedyną możliwością powrotu do Polski, było wstąpienie do Wojska Polskiego. Tym, którzy nie zdążyli do Andersa, pozostała 1. Dywizja Piechoty im T. Kościuszki.
Radzieckie buty, spodnie i kufajka. Zamiast paska, sznurek. Czapka zrobiona ze starej piłki futbolowej (!), szalik ze szmaty.Eksponat ze zbiorów MWP w Warszawie. (2014/01/15 16:41)

Mozets

A na tym mundurze ( z medalami)-  czy plastikowe guziki rzeczywiście były w oryginale? Wydaje mi się, że wtedy wszystkie były z białego stopu. Ja jeszcze w roku 1965 na Szkole Oficerskiej miałem guziki metalowe. Mogę zamieścić  płaszczyk z tymi guzikami. (2014/02/04 15:07)

al-Muell

A gdzie tam widać plastikowe guziki? (2014/02/05 18:29)