Mundur, odznaczenie, szabla 1913 r

/ 6 odpowiedzi / 5 zdjęć
Dzień Dobry Znalazłam zdjęcie przedstawiające pradziadka. Zdjęcie pochodzi z końca 1913. Pradziadek podobno mieszkał na terenach Litwy, bardzo dobrze jeździł konno, utrzymywał się z żołdu, posiadał ruble, które po rewolucji nie były za wiele warte i nic więcej nie wiem. Również te odznaczenia nic mi nie mówią. Wpisywałam różne kombinacje w wyszukiwarkach obrazów i pobrałam pare PDFów książek z umundurowaniem XIX, przed I wojną i jedyne co mi to przypomina to husarskie umundurowanie. Jakakolwiek wskazówka, zarys historyczny; ten mundur; link do artykułu, z którego mogłabym czegoś więcej się dowiedzieć - będzie dla mnie bardzo cenne. Pozdrawiam serdecznie.

Stary Kojot

Lubię takie zagadki... :) Tak, to mundur pułku huZarów (to "z" jest ważne, bo odróżnia huzarów od husarzy. :) Jeśli założymy, że mundur na zdjęciu był czarny (bermyca czyli nakrycie głowy, dolman czyli kurtka i spodnie - są w tym samym odcieniu, to możemy pokusić sie o przypisanie do 5 Pułku Huzarów Aleksandryjskich, czyli pułk przynależał do Jej Wysokości cesarzowej Aleksandry Fiodorowny. (2018/01/13 14:19)

Stary Kojot

Zdjęcie może być trochę wcześniejsze niż z 1913 roku, gdyż po tej dacie pułk zamienił dwugłowego orła na tak zwaną "Głowę Adama" czyli czaszkę z piszczelami. Od tego czasu 5. Pułk Aleksandryjski otrzymał półoficjalną nazwę "Nieśmiertelni huzarzy". Aleksandryjczycy woleli nazywać siebie w ten sposób. Nazywano ich również "Czarnymi Huzarami" - za charakterystyczny mundur. (2018/01/13 14:22)

Stary Kojot

Dolman czyli kurtka była bogato zdobiona szamerunkami czyli tymi ozdobnymi sznurkami i pętlicami. (2018/01/13 14:24)

Stary Kojot

Gratuluje pradziadunia, to zacny pułk... :) (2018/01/13 14:25)

Stary Kojot

I link do strony Czarnych Huzarów: http://blackhussars.ru/publ/1-1-0-78 (2018/01/13 14:31)

nomad3

Nie byłbym tak pewny czy to aby 5 pułk huzarów. Przejrzałem właśnie Rosyjską Imperatorską Kawalerię Gorohowa i tam huzarzy z innych pułków na fotografiach czarno białych wyglądają podobnie choć spodnie czerwone. Tu kluczem może być odznaka pułkowa jeśli udałoby się ją powiększyć można by określić pułk. (2018/01/16 12:46)