Mundur niemiecki identyfikacja

/ 23 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam.
Prosze o identyfikacje munduru.Jaka to formacja?

Macragge

Chyba Wehrmacht, ale przy tej wielkości zdjęcia... Nie da się wrzucić większego? (2012/06/16 19:13)

Erni

Wczesniej mialem ograniczenie do 100 kb,teraz mam 250 wiec sprobuje dac wieksze (2012/06/16 19:18)

argo

Czaszka sugeruje że to pancerniak. (2012/06/16 21:46)

cobra102259

Odznaka za szturm piechoty, mundur waffenrock (chyba dobrze napisalem), na naramiennikach numer jednostki (..)? 7. Czapka garnizonowa, pod oficerska. (2012/06/17 00:48)

Erni

Na  naramienniku chyba jest 17.Nie wydaje mi sie zeby to byl ss-man mimo trupiej czaszki. (2012/06/17 12:17)

Macragge

Jaki SSmann? Przecież Kol. argo napisał, że to żołnierz wojsk pancernych. (2012/06/17 12:48)

edward1949

wojska lądowe Wehrmachtu - mógłby to być żołnierz sztabu pułkowego lub sztabów 1,4,13,14 kompanii 17 pułku piechoty. (2012/06/17 14:03)

Erni

Jaki SSmann? Przecież Kol. argo napisał, że to żołnierz wojsk pancernych. 
Na jakiej podstawie kol.argo stwierdzil ze to zolnierz wojsk pancernych?
Nie chce byc niemily ale ten mundur nie wskazuje na wojska pancerne.Tym bardziej ze posiada odznake piechoty.
Powiem tak zdjecie umiescilem jednoczesnie na trzech forach o podobnej tematyce i wszedzie to samo nikt nie jest wstanie odpowiedziec jaka to formacja .Pierwszy raz spotkalem sie z opinia ze to pancerniak.Przegladalem zdjecia wojsk pancernych i nie widzialem podobnego munduru.
Dodam tylko ze zdjecie to znalazlem w piwnicy domu z 1817r.Dom  obecnie jest moja wlasnoscia i dlatego pytam tu i tam aby cos sie dowiedziec .
(2012/06/17 15:22)

argo

Trupia głowka jest symbolem pruskiej kawalerii ( a dokladniej to huzarów ) a nastepnie zostala przyjeta jako symbol przez niemieckie wojska pacerne ( per analogia jak nasze skrzydla husarskie), elektryk jak slusznie zauwazono to nie jest ( pomijając taki szczegol jak to ze gośc ma na sobie waffenrock wermachtu to czaszka elektrykow jest zupełnie inna ), jeśli to nie pancerniak to jestem ciekaw waszych sugestii, kto sie poslugiwal jeszcze tego typu symboliką, bo do pomysłu ze jeszcze w wermachcie istniały pulki huzarów, to ja jestem mało przekonany ;-) (2012/06/17 16:32)

Macragge

Wystarczyło poGooglować i rozwiązałem sprawę. Jest to bez wątpienia żołnierz piechoty (to nie było do końca jasne mimo odznaki szturmowej - nie była ona przyznawana tylko jednostkom piechoty, ale i formacjom, którym przyszło walczyć JAKO piechota, co robi sporą różnicę)  Waffenrocku. Świadczą o tym białe Litzen, charakterystyczne dla piechoty. A czym jest czaszka? To proste - kluczem do odpowiedzi jest liczba na pagonie, czyli 17. Czaszka to symbol Infanterie-Regiment 17 z czasów I wojny światowej, który zgodnie z tradycją był kontynuowany i zachowany jako przypinka (wg pruskiego wzoru) do galowej czapki wojskowej, co widać na licznych zdjęciach żołnierzy Wehrmachtu tej formacji z okresu II wś, które zebrano w stosownym temacie na forum wehrmacht-awards.com :) 

Sprawa zamknięta!

(2012/06/17 16:54)

Macragge

A, i jeszcze jedno: ta czaszka ma swoją nazwę - Braunschweiger Totenkopf :) Wystarczy to zGooglować i wyświetli się sporo zdjęć czapek 17IR zarówno z czasów drugiej wojny światowej, jak i pierwszej (i to chyba kawaleryjskich, bo bodajże poprzedniczką tej jednostki była właśnie jednostka Huzarów). (2012/06/17 17:05)

edward1949

w 17 pułku kawalerii który stacjonował w Brambergu służył między innymi płk.Stauffenberg ,który brał udział w zamachu na Hitlera. (2012/06/17 18:33)

Erni

Macragge wielkie dzieki !
Powiedz mi jeszcze dlaczego twierdzisz ze z pierwszej wojny swiatowej.No pytanie zasadnicze czy istnieja jakies wykazy zolnierzy z tych czasow? (2012/06/17 20:04)

Macragge

Tylko że Stauffenberg był w 17. Reiterregiment, a to chyba trochę co innego od  poprzednika 17IR.

Braunschweiger Totenkopf pojawiła się po raz pierwszy jako znak "Czarnych Brunszwików" w czasie wojen napoleońskich. Wg różnych źródeł, otrzymali oni ją wraz z czarnym umundurowaniem na znak żałoby po śmierci w bitwie księcia brunszwickiego Fryderyka, lub też on sam tak ich wyposażył jeszcze za swojego życia. Tak czy inaczej, trupia czaszka miała być symbolem zemsty na Francuzach. Jednostkę tę rozwiązano na początku XX wieku, w zamian za to tworząc w 1921 roku w Brunszwiku 17 IR, który stał się jej spadkobiercą, otrzymując tym samym Braunschweiger Totenkopf. (2012/06/17 20:47)

Macragge

Ops, przepraszam:

Czarnych Brunszwików oczywiście rozwiązano na początku XIX wieku ;) i to chyba już w latach dwudziestych.  (2012/06/17 20:50)

Erni

Drogi Macragge czyli  Infanterie-Regiment 17 zostal rozwiazany w latach 20-tych ? (2012/06/17 22:18)

Macragge

Jeśli chodzi tylko o wyłącznie o sam 17IR (wczesniej pisałem o jego poprzedniku, którego tradycję Totenkopfa kontynuował, czyli "Czarnych Brunszwikach" - to oni zostali rozwiązani w latach 20tych, ale XIX wieku!):

* powstał 1 stycznia 1921 roku w Brunszwiku
* w wyniku cięzkich strat w 1942 roku przemianowano go na Grenadier-Regiment 17
* zniszczony w czerwcu 1944 roku

Z tego co udało mi się wyczytać przy pomocy mojego koślawego niemieckiego, który umożliwia jedynie komunikację z jeńcem ;) dopiero w latach 30tych otrzymał prawo do noszenia Braunschweiger Totenkopf, stając się kontynuatorem tradycji wojskowych "Czarnych Brunszwików". Jeśli Kolega umiejętnie włada językiem Germanów, tutaj są bardzo szczegółowe informacje: http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Infanterieregimenter/IR17.htm (2012/06/17 23:20)

Peter44

a czy 17 Infanterie Regiment nie nosił nazwy ,,von List,, i prócz wspomnianej trupiej czaszki nie przysługiwała mi opaska z nazwą pułku. (2012/06/17 23:28)

Macragge

Nigdzie nie spotkałem się z taką informacją, więc chyba nie. (2012/06/18 00:09)

Erni

Drogi  kolego Macregge z tego co piszesz to moj gostek sluzyl w drugiej wojnie swiatowej
bo jezeli IR 17 powstal w 1921 to czyli juz po pierwszej wojnie swiatowej.

(2012/06/18 22:29)

Macragge

To jest pewne. Można również wydatować, że zdjęcie wykonano po 1939 roku, no a oczywiście przed 1944, kiedy jednostka ta przestała istnieć - odznaka wpięta w mundur to odznaka szturmowa piechoty Infanterie-Sturmabzeichen, którą ustanowiono w grudniu 1939 roku. Tak więc zdjęcie z pewnością wykonano później. (2012/06/18 23:02)

Erni

Czy wiesz moze o jakis wykazach osob sluzacych w tej jednostce ?Pewnie gdzies takie istnieja.Chce sprawdzic dwa nazwiska . (2012/06/18 23:10)