Mundur kombatanta PRL

/ 9 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam!
Mam pytanie czy ktoś wie jakie nakrycie głowy noszono do munduru wyjściowego kombatanta? Mam w swojej kolekcji taki zestaw i brakuje mi tylko nakrycia głowy. Mundur ma baretki tj: Krzyż Walecznych, Virtuti Militari, Krzyż Zasługi, Polonia Restituta, Medal za Odrę, Nysę i Bałtyk, Za Warszawę 39-45 (prawdopodobnie), nieznana, Za Berlin, Zwycięstwo i Wolność 1945 i dwie radzieckie za Zdobycie Berlina i Zwycięstwo nad faszyzmem. Może ktoś posiada informacje w tym temacie ;)
Pozdrawiam Desant!
al-Muell

Specjalne mundury kombatanckie nosili tylko weterani Powstań Śląskich i Powstania Wielkopolskiego.Pozostali raczej nosili takie mundury, jak reszta WP, choć bywało, że np. żołnierze PSZ nosili berety, żołnierze 1AWP doczepiali do czapek "kurice", albo że niektórzy nosili rogatywki, lub czapki starszych wzorów, ale zazwyczaj byla to czapka odpowiadająca mundurowi. Oznacza to, ze jeśli mamy np. sierżanta, to powinien mieć standardową czapkę okrągłą z otokiem plecionym khaki z wyhaftowanym jednym szewronem. Chyba, że to mundur starszego wzoru?
A wiadomo dokogo należał? (2016/03/13 17:59)

LWP desant

Z tego co znajomy od którego kupiłem ten mundur wywnioskował mundur należał najprawdopodobniej do żołnierz 1 albo 2 AWP. Jest to klasyczny mundur służbowy używany w PRL-u. Mundur jest obszyty w stopniu st. sierżanta :D (2016/03/13 19:43)

edward1949

Żołnierze w rezerwie i w stanie spoczynku nosili na klapach kołnierza poniżej odznaki korpusu
wyhaftowaną krokiewkę w lądowych i lotnictwie srebrna w marynarce złota. (2016/03/13 20:02)

LWP desant

Przyglądając się mundurowi nie zauważyłem śladów po takiej oznace. Głównie chodzi mi o nakrycie głowy. Z tego co napisał kolega al-Muell to potrzebuję okrągłej czapki do munduru wyjściowego kadry w stopniu st.sierżanta.

A tu trochę więcej o tym mundurze ;)
https://www.youtube.com/watch?v=QvfglgS4qVQ (2016/03/14 20:30)

al-Muell

Ta nieznana baretka to "Za wyzwolenie Warszwy" (ZSRR) - jest złączona z kawłkiem innej (pewnie "Za zdobycie Berlina,bo jest akurat ucięty z niej taki kawałek). Bareki nie po kolei, al nie są takie całkiem niemożliwe.Czapka zwykła okrągła z otokiem khaki z wyhaftowanym stopniem. Dałbym zwykłego, zgodnego z regulaminem orzełka.
Co do odznak na kołnrzu - fakt, powiny take być dla odróżnienia dl żłnierzy służby czynnej, ale wielu weteranów się tym nie przejmowało. Przy takim misz-maszu z baretkami to nie jest taki duży problem. (2016/03/15 07:13)

Mozets

Specjalne mundury kombatanckie nosili tylko weterani Powstań Śląskich i Powstania Wielkopolskiego.

Być może się mylę, ale kombatanci Powstania Styczniowego także podobno mieli umundurowanie im przynależne. Nawet wszyscy żołnierze od szeregowego do Marszałka oddawali im honory jako pierwsi.

(2016/03/15 15:53)

al-Muell

Tak, tylko ilu ich było jeszcze za PRL? Mam granatową rogatywkę kombatanta PS, produkcji najpewniej z lat minimum 60 (czyli te lata co mundur z filmu)., ale wątpię by ktoś ją kiedyś nosił - 100 lat po powstaniu? (2016/03/15 22:21)

JerryCider

Mundury weteranów powstań śląskich (2016/04/02 00:17)

JerryCider

Jeszcze jeden weteran powstań śląskich, po awansie na podporucznika w 1971 roku (50-ta rocznica wybuchu III powstania śl.) (2016/04/02 00:21)