Mundur Junackich Hufców Pracy

/ 8 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam,
wiem, że zdjęcie nie jest wyraziste, ale może uda się komuś rozpoznać jaki to mundur.
Wiem tyle, że tego mężczyznę wzięto w 1941(?) z Wołynia do wojska radzieckiego jako najprawdopodobniej obywatela radzieckiego (był Polakiem). Był on także wcześniej w Junakach. Nie ma już nikogo kto by określił, z którego roku jest to zdjęcie. Mężczyzna ów poszukiwany jest przez PCK i określenie jaki to mundur może pomóc w jego odnalezieniu. Dziękuję za pomoc.

ak113

To jest najprawdopodobniej mundur junackich hufców pracy. Charakterystyczny kształt orzełka na czapce. Organizacja powstała w 1936 roku, pierwsze przepisy mundurowe weszły w 1937 r., tak więc datowanie zdjęcia można zawezic do dwóch ostatnich lat przed wybuchem wojny. (2013/01/20 08:14)

BPS

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Zdjęcie z racji tła wygląda mi na robione u fotografa, tylko czy u fotografa ubiera się tak jak na zimę? Z opowiadań jego sytuacja wyglądała mniej więcej tak (proszę o potwierdzenie bądź nie czy tak mogło być).
"Poszedł piechotą w styczniu (rok nieznany) z Wołynia (miejscowość Dubin, Dębin lub Nowe Dębiny, gdzie się przeprowadziła cała rodzina) do Warszawy z podaniem, by dali mu ulgę na naukę, ponieważ jego rodziców nie było na nią stać. Na Wołyń przyszła odpowiedź z Warszawy, że gmina miała połowę płacić za jego naukę. W 1937 r. poszedł do szkoły zwanej czy mającej w nazwie Junaków w Radomiu (prawdopodobnie odpowiednik powojennych OHP). Po ukończeniu szkoły, dostał pracę w zbrojeniówce w Radomiu. Z Junaków wrócił na Wołyń w wojnę. Pracował na szosie, ubijając ziemię. Pomagał ojcu w kuźni. W 1941 r. (najprawdopodobniej w tym roku) został wzięty do wojska radzieckiego jako najprawdopodobniej radziecki obywatel. (2013/01/20 11:45)

BPS

Nie wiem jak dopisać coś do mojego posta więc napiszę kolejny. Mam też do rozpoznania zdjęcie mojego dziadka - brat mężczyzny z pierwszego zdjęcia. Wiem tylko tyle, że jest to mundur polski z racji orzełka na czapce. (2013/01/20 11:57)

edward1949

Służył w kawalerii lub artylerii konnej. (2013/01/20 14:54)

zylkos

Artzleria konna. (2013/01/20 14:58)

BPS

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Czy mógłby ktoś z historycznego punktu widzenia zobaczyć czy taka wersja była możliwa?
"Poszedł piechotą w styczniu (rok nieznany) z Wołynia (miejscowość Dubin, Dębin lub Nowe Dębiny, gdzie się przeprowadziła cała rodzina) do Warszawy z podaniem, by dali mu ulgę na naukę, ponieważ jego rodziców nie było na nią stać. Na Wołyń przyszła odpowiedź z Warszawy, że gmina miała połowę płacić za jego naukę. W 1937 r. poszedł do szkoły zwanej czy mającej w nazwie Junaków w Radomiu (prawdopodobnie odpowiednik powojennych OHP). Po ukończeniu szkoły, dostał pracę w zbrojeniówce w Radomiu. Z Junaków wrócił na Wołyń w wojnę. Pracował na szosie, ubijając ziemię. Pomagał ojcu w kuźni. W 1941 r. (najprawdopodobniej w tym roku) został wzięty do wojska radzieckiego jako najprawdopodobniej radziecki obywatel.
"
Gdzie można poszperać w jakichś listach katyńskich bądź innych obozów?
Zastanawia mnie jeszcze to 1 zdjęcie, czy ono było robione u fotografa? Jestem przekonana, ze 2 zdjęcie było robione u fotografa z racji wyglądu. (2013/01/21 00:31)

al-Muell

Historia prawdopodobna

Jeśli trafił do Armii Czerwonej jakom szeregowy, to niewiele da się znaleźć. Jeżeli poległ na wojnie, to warto sprawdzić na obd-memorial.ru . Mógł też być odznaczony w czasie wojny - można poszukać na podvignaroda.ru - ale bym na to zbytnio nie liczył. Oficerem raczej nie był, więc na akta osobowe z Armii czerwonej też nie ma co liczyć (akta osobowe oficera byłyby do uzyskania - tzn. kopia tychże).

(2013/01/21 21:51)

Max Korner

Również proszę o podpowiedź co można powiedzieć (chodzi oczywiście o rodzaj wojska i ewentualnie stopień) o mężczyźnie z prawej strony. W 1938 służył w JHP, a we wrześniu 1939 brał udział w obronie Modlina. (2013/09/20 12:00)