Mundur Dywizji Litewsko-Białoruskiej

/ 3 odpowiedzi

Witam,

Jestem tu nowy i chciałbym skorzystać z Waszej wiedzy w celu zidentyfikowania pamiątek po moim dziadku. Pozostały fragmenty umundurowania, różne odznaki i ordery z wojny bolszewickiej. Czy na początek uda się komuś zidentyfikować te przedmioty? Od jakiego munduru one pochodzą i z jakiego okresu? Dziadek urodził się i mieszkał na kresach wschodnich, więc to zapewne jakaś jednostka z tamtego terenu.

ArturSz

Sa to elementy munduru kombatanckiego, Na fotografiach archiwalnych widziałem je noszone przez byłych hallerczyków. Nazwy organizacji w ścisłym  brzmieniu nie pamiętam.

A tutaj zobaczysz kompletny damski mundur kombatancki ( z widocznymi elementami, które pokazałeś) uwieczniony na pięknym kolorym przedwojennym filmie nakręconym latem 1939 w Warszawie:

http://www.youtube.com/watch?v=NjkNdRK0yC8 (2014/01/24 19:12)

BPO

Dzięki za odpowiedź - jest dla mnie bardzo cenna. A może ktoś jeszcze ma wiedzę jak się ta organizacja nazywała? Na naramiennikach to wygląda jak ZWO, ale można mieć wątpliwości co do tego O, może to jakaś inna litera.

A poza tym: gdzie mógłbym znaleźć wzór munduru Dywizji Litewsko-Białoruskiej z czasów wojny bolszewickiej? Czy kopie elementów takiego munduru, albo jeszcze lepiej oryginały, są gdzieś do zdobycia? Chodzi mi o patki, naramienniki, guziki etc.

(2014/01/27 13:38)

Rumcajs

Szanowny Kolego szukanie umundurowania Dywizji Litewsko Białoruskiej z lat Wojny Polsko Bolszewickiej, to zadanie na dość długi okres czasu. To okres, w którym WP dopiero się organizowało i szykowało się do wprowadzenie umundurowania wz. 19. Wojsko fasowało wtedy wszystko, co udało się zakupić. Głównie od państw biorący aktywny udział w I WŚ. Być może Przodek Kolegi chodził w mundurze który mam na sobie na zdjęciu obok czyli amerykańską 12 z doszytym wysokim, polskim kołnierzem. Ale równie dobrze mógł to być mundur np. włoski. Jedynie całkowitemu zakazowi podlegało noszenie umundurowania Rosyjskiego jako najbardziej zbliżonego do przeciwnika - bolszewików. Natomiast mundury pozostałych zaborców musiały mieć poprzerabiany nieco kój. To tak w uproszczeni. W roku 2009 lib 2010 temu tematowi poświęcony został cały wątek. (2014/01/27 17:37)