Mundur DAK

/ 9 odpowiedzi / 4 zdjęć
Witam serdecznie.

Ostatnio drążę temat umundurowania i uzupełniam braki. W końcu dotarłem do umundurowania DAK i tu pojawiły mi się pytania. 

1. Zgodnie z tym co wyczytałem ładownice powinny być brązowe a w wielu przypadkach widywałem czarne u rekonstruktorów. Można użyć takowych? Nie będzie to niezgodne historycznie?

2. Nigdzie nie znalazłem wzmianki o kolorze ramki do saperki, dowiedziałem się jedynie, iż była skórzana. Mogła być to czarna czy raczej brązowa? A może z innego materiału?

2. Teraz kwestia samego umundurowania. Mając spodnie i bluzę tropikalną M40 można do tego użyć piaskowego malowania na hełm, piaskowy chlebak  a nie oliwkowy i doszyć adlerki z piaskowym tłem?

Pozdrawiam
Andrzej 
WachmistrzKOP

I właśnie dlatego ze skrótami trzeba ostrożnie :) Widzę tytuł wątku, wchodzę, czytam punkt 1, myślę gdzie on widział czarne ładownice przy mundurach DAK. Czytam punkt 2 ramki oczywiście, że ze skóry barwy naturalnej. I wreszcie czytając punkt 3 stwierdzam, że autorowi wcale nie chodzi o Dywizjony Artylerii Konnej :) (2013/09/26 21:51)

MadMan

Hehe no tak, mogłem napisać pełną nazwę ;) Przepraszam za zamieszanie. (2013/09/26 22:03)

Stary Kojot

Ładownice mogą być czarne, mogą tez być brązowe (formacje LW)Ramka na łopatkę czarna (chyba że formacje LW, wtedy może byc brązowa), mityczne ramki parciane, to francuska powojenna produkcja.Pkt 3 - Tak, pamietaj jednakże, że i chlebak był w wersji troppen i adlery na mundur także (tak jak kragenszpigle na kołnierz) (2013/09/27 20:17)

MadMan

Super, dzięki na odpowiedź. A teraz kolejne pytanko dla Pana Steinera, gdzie mogę kupić taki piaskowy pokrowiec? Szukałem i znaleźć nie mogę ;/ a takie jeszcze jedno pytanko mam, a mianowicie jakie buty można użyć? Czytałem, nawet chyba na stronie AA7, że umundurowanie było bardzo niejednolite. Można użyć saperek? Jak wygląda sprawa z trzewikami? (2013/09/27 22:31)

Stary Kojot

Pokrowce na hełmy były w większości frontową improwizacją. Ja swój zrobiłem z kawałka starego jutowego worka. Po przymocowaniu do hełmu, dodatkowo pomazałem gliną (lepiej sie trzyma). (2013/09/28 07:49)

Stary Kojot

Choć jest pewien trop sugerujący, że były w użyciu pokrowce uszyte z jasnego materiału (może nawet białego). A może to były pokrowce maskujące wywinięte na lewą stronę? (2013/09/28 07:54)

Stary Kojot

Wysokie buty, oczywiście, można było spotkać, tak jak europejskie trzewiki, czy nawet buty górskie, ale tu bym nie kombinował. Są  ogólnie dostępne kopie tropikalnych trzewików i wysokich butów sznurowanych.Mundur tropikalny DAK jest tak ciekawy w swojej odmienności, że aż szkoda tych elementów nie pokazać. (2013/09/28 07:57)

MadMan

Dziękuje za objaśnienie wszelakich moich wątpliwości ;) A tu się zgodzę. Używanie europejskich... zamienników psuje "klimat" tego odmiennego umundurowania. Teraz tylko znaleźć grupę, która prócz Wehrmachtu z konfliktów europejskich odtwarza także jednostki DAK, i można powiedzieć, iż wtedy był bym w raju. (2013/09/28 15:32)