Mundur CK kompania rezerwowa nr 3

/ 7 odpowiedzi
Witam. Mój stryjeczny pradziadek Michał Bukowski służył w armii CK stacjonował w 1916 w Woli Justowskiej, a w Legionach najprawdopodobniej w 1918-1919 zginął w obronie Lwowa. Proszę o jakieś informacje o jednostkach, mundurach itp.

fuchsi

Hallo Mariusz, w sprawie zolnierze austriackie istneje mozliwosc bezposrednio we Wiedniu badac swoich przodkow. Podaje link jako informaca: http://www.oesta.gv.at/site/7817/default.aspx zycze powodzenia (2014/03/03 10:23)

Rumcajs

Zdjęcie w mundurze polskim niezbyt czytelne. Przynajmniej w tym położeniu. Jedyne co tak naprawdę rzuca się w oczy to: podoficerski temblak przy bagnecie, prawdopodobnie stopień kaprala na naramiennikach, sznur na piersi i okuty daszek czapki. Widać jeszcze jakaś odznakę na prawej piersi. Może skan pojedynczego zdjęcia (i to w odpowiednim położeniu) pozwoliłby coś więcej zobaczyć w powiększeniu. (2014/03/03 11:20)

Rumcajs

I wychodzi, że jednak przekręcenie zdjęcia coś dało. Chyba muszę tego Pana troszkę awansować. Na moje oko to plutonowy lub sierżant, a nie jak wcześniej napisałem kapral. Temblak na bagnecie opleciony wokół rękojeści. Bagnet wydaje się mieć pierścień na jelcu, więc raczej austrowęgierski. Ale nadal nie przybliża to nas do określenia jednostki. (2014/03/03 18:38)

mariusz-milczar

Witam.Może pomoże informacja o tym,że 21.12.1916 po południu jednostka Michała wyjechała z Krakowa. Informacje na zdjęciu z tyłu /niezbyt wyraźne/ to najprawdopodobniej :k.k. Zir.......lt3 ErzkompKraków (2014/03/06 23:34)

Rumcajs

To nie ma co szukać jednostki ze zdjęcia z żołnierzami CK Armii. To 3 erzac kompania. Teraz to już tylko musi Kolega pogrzebać lub któryś z Kolegów podrzuci w skład jakiej większej jednostki ona wchodziła i jest szlak bojowy Szanownego Przodka w ramach tej formacji. Ale bez dotarcia do archiwaliów raczej trudno będzie ustalić czy w legionach był wcześniej i dostał się do niej np. po kryzysie przysięgowym. Czy też odwrotnie. Najpierw był żołnierzem CK, a później trafił do formacji legionowych. To drugie wydaje się być bardziej prawdopodobne. Zakładam, że Przodek najpierw był w CK Armii, a później trafił jako doświadczony żołnierz do któregoś z pułków, który w nazwie miał słowo "legionów". (2014/03/07 08:24)

mariusz-milczar

Witam.Tak to prawda.Najpierw CK, a później Legiony z tym, że nie wiem, czy w nazwie pułku było słowo legiony. (2014/03/07 14:52)