Mundur austriacki mojego pradziadka

/ 9 odpowiedzi / 3 zdjęć
Proszę o pomoc w identyfikacji munduru, właściwie płaszcza, który jest na niego nałożony. Zdjęcie przedstawia mojego pradziadka Jakoba Schienbein, z pochodzenia Niemca, który urodził się w Galicji ( Demnia Wyżna) w 1896 roku. Pradziadek był w Legionach Piłsudskiego. Po odzyskaniu niepodległości był Komendantem Policji w rejonach przygranicznych ( Skole, Kuty, Klimiec), ożenił się z Polką. W 1941 roku został aresztowany przez NKWD. Zamordowano go prawdopodobnie w Stryju. W Archiwach Policji Państwowej uzyskałam potwierdzenie faktu, że był w Legionach. To zdjęcie intryguje mnie od długiego czasu. Staram się odtworzyć losy pradziadka z czasów pierwszej wojny światowej. W 1914 roku miał 18 lat, zatem ukończył gimnazjum i mógł zostać wcielony do wojska austro - węgierskiego. Nie wiem z którego roku pochodzi zdjęcie i gdzie je zrobiono. Podejrzewam, że ma na nim ok. 20 lat. Bardzo proszę o wskazówki. Monika

argo

Austriacki płaszcz wojskowy M1908, cos majaczy na kołnierzu .. byc moze są to patki z kolorem pułku,  pas głowny to M1915 czyli zdjecie nie moglo byc wykonane wczesniej , bagnet do karabinu Mannlicher M95 ( wyglada jakby to byla wersja z muszka na jelcu - wskazane zblizenie), na nogach sztylpy .... mam takze wrazenie ze na guzikach płaszcza cos jest ( jakis rysunek) moze zblizenie by pomoglo ustalic jakies szczegóły. (2012/10/07 16:41)

wrzos

Dziękuję bardzo za pomoc. Według mojej babci zdjęcie było zrobione, kiedy dziadek był w Legionach. Czy bagnet mógł także pochodzić od karabinu Nagant – Mosin wzr. 1891? Informacja o pasie jest znacząca, bo potwierdza moje przypuszczenia co do przybliżonej daty wykonania zdjęcia. Ze względu na miejsce zamieszkania koło Stryja gdzie znajdowała się Komenda Uzupełnień X Korpusu mój pradziadek mógł służyć najpierw w 9 Galicyjskim Pułku Piechoty (9JR) im Hrabiego Clerfayt, Dywizja 24, Brygada 47, guziki żółte, wyłogi zielono – jabłkowe. Są to jednak tylko przypuszczenia.  (2012/10/07 17:44)

Rumcajs

Kolego Argo. Nie trzeba zbliżenia bagnetu. To jest wersja z muszką - do sztucera. (2012/10/07 18:10)

wrzos

(2012/10/07 18:56)

wrzos

(2012/10/07 18:58)

wrzos

(2012/10/07 19:04)

fuchsi

Hallo Monika,

proponuje skladac wniosek w archwum w Austrii, trzymaja tam dane personalne od 1740 do 1918. Powinno byc tez archiwalia dot. twojego pradziadka.

Zloz wniosek w jezyku polskim  i angielskim, moze tez sie znasz na niemieckiego, bylby lepiej.

Tu mast adrs emailu:
http://www.oesta.gv.at/site/4925/default.aspx

zycze powodzenia

Günther w Gostyninie (2012/10/07 19:55)

wrzos

Na pewno złożę wniosek. Dziękuję. Monika (2012/10/08 07:53)

fuchsi

Witam,
czekam na odpowiedz............

pozdrawiam serdecznie

Günther w Gostyninie (2012/10/08 19:15)