Mundur 2 Samodzielnej Brygady Pancernej

/ 5 odpowiedzi

Witam ponownie, zachęcona wspaniałym odzewem na wczorajsze moje pytania dotyczące mundurów, pozwoliłam sobie i dziś przedstawić dwóch moich bliskich krewnych i poprosić o określenie, jakie to wojsko?

Siedzący drugi od prawej to Józef Kozakiewicz (1920-2009), brat mojej babci (zbieżność imienia i nazwiska z innym Józefem Kozakiewiczem z mojej rodziny), zdjęcie zrobiono w czasie wojny w Italii (tak głosi rewers fotografii)

Za wszystko dziękuję 

WachmistrzKOP

Znów mundury Brytyjskie. Na prawym rękawie żołnierzy stojących w środku i po lewej rzuca się w oczy odznaka 8 Armii. Na lewych rękawach prawdopodobnie oznaka 2 Samodzielnej Brygady Pancernej.
Odnosząc się do całości prezentowanych przez Ciebie zdjęć wygląda na to, że Twoi przodkowie wędrowali z Andersem przez Afrykę (to zdjęcie w letnim mundurze) do Włoch (to ostatnie). (2012/03/30 09:26)

kobra

Witam! Moim zdaniem, żołnierze widoczni na fotografii należą do 2 Brygady Pancernej (charakterystyczny emblemat na lewym rękawie: ręka z mieczem na ostrołukowej podkładce ) wchodzącej w skład 2 Korpusu Polskiego, który walczył w kampanii włoskiej. Jednostki 2KP były przemieszczane z portów egipskich do Włoch od początku grudnia 1943r. a najpóźniej bo w kwietniu 1944r., wyładowała się w Neapolu właśnie 2 BPanc. Pod koniec wojny Brygada ta wraz z nowo sformowaną 16 Pomorską BPanc. stworzyły 2 Warszawską Dywizję Pancerną. Pozdrawiam! (2012/03/30 09:49)

darda

Serdecznie witam na naszym Portalu.

Przy okazji dodatkowa prośba do Autorki.
Cieszę się, że ufasz naszym umiejętnościom analizy nawet mało wyraźnych zdjęć. Ułatwiłabyś nam jednak zadanie, gdybyś zamieszczała skany zdjęć w większej rozdzielczości, wykorzysując maksymalnie limit 250Kb. Za każdym razem dobrze jest też dodać powiększenia - w formie nowego skanu o wadze 250kb - charakterystycznych fragmentów takich jak odznaki, naszywki, guziki...

A, i jeszcze jedno. Dobrym obyczajem tu panującym jest przedstawianie się w 'profilu' pełnym imieniem i nazwiskiem. Wierzę, że zostaniesz z nami na dłużej, więc może warto dokonać małej korekty :-) (2012/03/30 11:03)

gostel

Jeszcze raz dziękuję. Jestem z moich przodków bardzo dumna, dlatego chcę w naszym drzewie genealogicznym dopisać każdemu maksymalną ilość informacji. To im się należy. Nie ma bowiem wśród moich krewnych rodziny, w której by ktoś nie działał dla jakiejś sprawy (ogólnie to chyba jakiś gen walki krąży przez pokolenia). Mimo rozsiania po całej Polsce i Kresach, są powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, osadnicy wojskowi, powstańcy warszawscy, partyzanci z różnych lasów, jeden Hubalczyk, zesłańcy Sybiru, żołnierze w armii Andersa, Berlinga, jeden pilot Dywizjonu 306. Większość przeżyła wojnę. Tylko na samym jej początku mój dziadek, Piłsudczyk, Andrzej Maślak został w kwietniu 1940r zamordowany przez NKWD prawdopodobnie w Bykowni, jego nazwisko znajduje się na Ukraińskiej Liście Katyńskiej.

Dlatego dziękuję za wszystkie Wasze informacje, bardzo cenne dla mnie.

Pozdrawiam

(2012/03/30 11:09)

Miro40

Jeszcze jedno! Te białe pasy wskazują na kompanię regulacji ruchu. (2012/04/04 04:35)