Modlitwa partyzanta

/ 9 odpowiedzi
Witam . To jest mój pierwszy wątek, więc mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Nie wiem, czy dobrze trafiłam, ale w moje ręce wpadł ostatnio rękopis z 1944. Jest to wiersz pt " Modlitwa partyzanta" . Zastanawiam się co mam z nim zrobić. Czy wystawić na Allegro, czy podarować jakiemuś muzeum. Nawet nie wiem, czy przedstawia jakąś wartość finansową lub historyczną. Co o tym myślicie? Jakby nie załadował się plik, to wklejam z Worda sam tekst. Mam nadzieję, że chociaż zdjęcie się wgra. Pozdrawiam Modlitwa partyzanta Boże, jam przed Tobą w błagalnej modlitwie... Ty znasz moje chcenia i prośby Ty znasz - Tyś widział me serce w ataku, po bitwie, Gdym grzebał kolegów i w nowy szedł marsz. Nie błagam o życie i nie chcę powrotu. Chcę poledz, jak żołnierz pod gradem złych kul, Choć przedtem się stopić krwi srugą i potu, I przeżyć konania lęk, rozpacz i ból. Nie błagam o wstęgi, o pieśń nieśmiertelną, Dość słowa pacierzy i matki mej łez. Niech moja ofiara jest wciąż bezimienną Lecz niechaj przemocy położy już kres. Dla Polski mi serce uderza i płonie, Dla Polski krwi czerwień ukrywam wśród żył Dla Polski myśl biegnie, dla Polski mam dłonie - Bo Polskę miłuję, ze wszystkich mych sił. Więc daj, Boże Wielki, niech Dzień wreszcie wstanie I światłem upieści znękaną Jej twarz- Daj Polsce Wielkość! Za Twe zmiłowanie, Gdy wiesz, że tak trzeba, Ty umrzeć mi każ S. Nowakowski ( marzec 44 )

Bioko

druga strona.. (2017/06/02 18:17)

Bioko

tekst (2017/06/02 18:18)

Maly Roman

Piękne słowa......i bezcenne (2017/06/02 20:09)

wlodek51

Powiem tak to jest przepiękna modlitwa. Obawiam się że sporo z nas by tak nie napisało. Szanowny Panie proszę o przekazanie tego do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jak oczekuje Pan jakiejś rekompensaty to proszę o sygnał. Ja jako dziad i emeryt za sponsoruję to dla zbiorów muzealnych. To jest piękne. (2017/06/02 20:11)

Maly Roman

A jakie były okoliczności pozyskania powyższego rękopisu? Nie może to tak pozostać, tylko jako kawałek starego papieru. Ta modlitwa ma duszę, a jej treść porusza do głębi. Jestem pod wrażeniem postawy Pana włodka51 i jest mi po prostu wstyd, że nie pomyślałem i nie zdobyłem się na taką deklarację, jak ON. (2017/06/02 21:31)

Bioko

Kupiłam na OLX za 20 zł. wyciągnięte z jakiejś starej książki. Nie będę zaprzeczać, że kupiłam to dla zysku. Wtedy. Po zapoznaniu się z treścią nie idzie przejść obok tego obojętnie. Wy patrzycie na to jak tekst, zresztą dla Was trochę nieczytelny i w moim poście nie ma nawet formy wiersza. Ale jak trzyma się ten dokument w ręce i widać każde drgnienie ręki która to pisała i mocno zaakcentowany wiersz "Dla Polski mi serce uderza i płonie,\Dla Polski krwi czerwień ukrywam wśród żył \Dla Polski myśl biegnie, dla Polski mam dłonie - Bo Polskę miłuję, ze wszystkich mych sił" to jest takie niesamowite wrażenie w sercu. Taki ból, wręcz fizyczny...Kurcze. Myślę, że grzechem jest trzymanie tego w moim domu , w książce a`la Grey albo sprzedać na Allegro gdzie ktoś będzie tym kupczył jak tanią zabawką. Myślicie , że mogę ten tekst np. wypożyczyć Muzeum? (2017/06/03 09:47)

wlodek51

Jasne można dać w depozyt. Dokument jest Pański ale oglądają go ludzie. (2017/06/03 16:56)

Bioko

Dziękuję Włodek51 . Właściwie takie rozwiązanie byłoby super. Szkoda mi się tego pozbywać, a jednocześnie boli, że nie mogę się z tym z nikim podzielić. Jak jedzenie tortu w samotności. W poniedziałek napiszę do muzeum. Zobaczymy, czy w ogóle będą zainteresowani. Wiersz piękny, ale właściwie jest to tylko zwykła kartka papieru. Bez miejscowości. Jedynie data i nazwisko. Nic więcej. Dam Wam znać co mi odpisali. Pozdrawiam. (2017/06/03 20:04)

Komski

Niezwykle poruszająca modlitwa, a Twoja postawa, refleksja i zamiary też piękne. Jeśli muzeum nie będzie zainteresowane (z instytucjami bywa różnie), to warto z tym tekstem dotrzeć do mediów historycznych, bo warto, żeby z takim niezwykłym wierszem zapoznało się więcej naszych rodaków... (2017/06/05 08:26)