Minimum mundurowe

/ 5 odpowiedzi
Proponuję rozważyć kwestię minimum mundurowego dla Landsturmisty. Jak wiadomo teoretycznie, zwłaszcza w bardzo początkowym okresie wojny, wystarczała odpowiednia opaska naramienna. Nie sądzę jednak, by to rozwiązanie było wystarczająco ciekawe (tym bardziej, że na razie nie wiem, jak tako opaska winna wyglądać), więc proponuję rozważenia takiego minimum:

1. Wachstuchmütze,
2. Krzyż Landwehry (pruski - z napisem "Mit Gott für König und Vaterland 1813”),
3. Kurtka - dowolny wzór sprzed 1914, w tym dopuszczalna biała drelichowa.
4. Spodnie - mundurowe dowolne sprzed 1914 (w tym białe drelichowe) lub cywilne, najlepiej sukno lub sztruks (granatowy?)
5. Buty - wskazane dowolne wysokie,  dopuszczalne każde inne epokowe.
5. Pas jednobolcowy,
6. Bagnet

Nieco ponad minimum, ale bardzo zalecane:

1. Pas mundurowy z klamrą ("Gott mit uns")
2. Ładownica (lepiej 2)

Nie jestem w najmniejszym stopniu przywiązany do tego wykazu i uważam, że należy nad nim jeszcze popracować. Propozycje?
Rumcajs

Myślę, że urokiem tej formacji jest całkowita "regulaminowa" różnorodność. Tak naprawdę, to jedynym w miarę wspólnym dla wszystkich w grupie elementów powinna być czapka z krzyżem pruskim i bączkiem.
Kurtka dowolna - nawet cywilna.
Spodnie dowolne w zakresie opisanym przez Grzegorza.
Buty za jedno czy kamasze czy saperki, byle by pasowały do epoki i spodni.
Pas zgodnie z propozycją Grzegorza.
Bagnet i ty mamy całkowitą dowolność byle by wzór sprzed I WŚ. Było by też dobrze, żeby dał się nałożyć na karabin, czyli miał sprawny zatrzask i pasował do tego, co dostajemy na imprezach lub posiadamy. W sumie ta formacja bardzo często pełniła funkcje wartownicze i na wielu zdjęciach widać bagnety na karabinach.
Ładownice chyba wszystkie dowolne typy byle by sprzed I WŚ i chyba nie muszą być nawet niemieckie. Przecież to formacja dostająca wszystko z resztówek magazynowych. (2013/02/14 15:17)

JaRost

To ja mam pytanko o bagnecik. Czy koledzy nie wiedzą jaki model bagnetu najkorzystniej można kupić? :D jeśli chodzi o mauserowskie to ja posiadam jedynie prywatny KS-98... niestety nie ma piły jak wersje bojowe. 
Co do reszty umundurowania to generalnie zgadzam się z Wami ;)  (2013/02/14 16:18)

Rumcajs

Zakładam nowy temat bo może być rozwojowy i wielu zainteresować. Myślę, że może warto dla każdego elementu z tego zestawu założyć oddzielną zakładkę. (2013/02/14 17:26)

Stary Kojot

Generalnie jestem za.Jednakże fajnie by był, aby jak najwięcej elementów mial pochodzenie pruskie. pas jednobolcowy lepiej, żeby byl jakis cywilny niż typowy "wrześniowy" WP.Dodalbym jeszcze zrolowany koc przez pierś, najlepiej cywilny, może byc w kratkę.Do zrolowanego koca mozna stroczyć menażkę, no i nie trzeba pakować sie w kosztowny płaszcz. (2013/02/14 18:51)

Stary Kojot

Czyżby francuskie ładownice? (2013/02/14 19:45)