Mikłajewka

/ 5 odpowiedzi

Witam.

Jak powszechnie wiadomo w armii rosyjskiej długa biała broń  występowała pod dwoma nazwami u nas występującymi czyli szaszki i szable.'Mikłajewka w wykonaniu  ZŁATOUSTA występuje jako szaszka, w wykonaniu niemieckim jako szabla.Jak jest natomiast  z miejszymi producentami  takimi jak SŁAWA MOSKWA czy SZAF -wykonywano je jako szaszki czy szable ? A może tak i tak ?

shi-go

Czołem Zbigniewie Zadajesz – co najmniej – dziwne pytanie i trochę mieszasz fakty. W Rosji carskiej w roku 1834 przyjęto na uzbrojenie, dla oddziałów jazdy szablę, której pochodzenie wywodzi się od szaszki czerkieskiej i czeczeńskiej -słowem –azjatyckiej. Miano szaszka pochodzi od słowa „сашхо” = długi nóz. Wprowadzenie tego typu broni białej skutkowało kolejnymi modelami szaszek, tak kozackich jak i dragońskich. Oczywiście równolegle funkcjonowała broń nazywana szablami. „Mikołajewka” – nazwa potoczna szaszki z monogramem cara Mikołaja, nie jest ważne gdzie była produkowana, czy w Złatouście czy za granicą – jest konstrukcyjnie szaszką i błędem jest nazywać tę szaszkę wyprodukowaną w Niemczech – szablą. Inni producenci, jeżeli wykonywali model szaszki, to też to były szaszki a nie szable. „Sława-Moskwa” nie produkowała szaszek, jedynie rękojeści do dragonek. Wracając jeszcze do nazw potocznych, to natrafimy na szaszkę „нижегородка”, „Волчок” czy też „Таннеровка” . Nie wspominając o klasycznych „Терс-Маймал” czy „Гурда”. Nazwa potoczna, jak i miejsce produkcji, nie ma znaczenia. Jeżeli broń konstrukcyjnie jest szaszką, to nie jest szablą i to wszystko. Zamienne używanie nazwy typu broni jest błędne. Pzdr. stani (2017/07/29 20:39)

Oficer56

Osobiście długą białą broń rosyjską dzielę na szaszaki i szable za literaturą Panów T. Gaponik i T. Bilnik zawartą w książkach "Szable rosyjskie w Wojsku Polskim" i "Szaszki rosyjskie w Wojsku Polskim ",.Czyli w skrócie "szaszka "- to długa biała broń o pochwie drewnianej obciągniętej skórą i mosiężnymi okuciami. Szabla to długa biała broń w metalowej pochwie. Producent nie ma znaczenia rosyjski czy niemieckich jak Pan zaznaczył. Zadając pytanie miałem na myśli ,czy długa biała broń z sygnowaniem na rękojeści "SŁAWA MOSKWA" występowała w oprawie tylko "szaszki" czy może też z metalową pochwą ? P.s. Czy przypadkiem nie mamy wspólnego znajomego Pana Z. J. z miejscowości P ? (2017/07/30 10:16)

shi-go

Czołem – Oficer56. „…w skrócie "szaszka "- to długa biała broń o pochwie drewnianej obciągniętej skórą i mosiężnymi okuciami. Szabla to długa biała broń w metalowej pochwie”. W skrócie możemy tak przyjąć, chociaż to nie jest do końca precyzyjne określenie. Aby być precyzyjnym musimy skupić się na cechach charakterystycznych konstrukcji głowni dla szaszek i szabel. W przypadku szaszki kozackiej – cechach konstrukcji rękojeści. No i oczywiście w sposobie noszenia obu tych broni, szaszki i szabli. Panowie Gaponik i Bilnik w swoim opracowaniu o szaszkach przedstawili broń występującą w wojsku polskim. Biorąc pod uwagę temat szaszki – jest to kilka jedynie kilka procent informacji z całości tematu. Zakład „Sława-Moskwa” wykonywała rękojeści – a dokładniej odlewy mosiężne - do szaszek dragońskich. Nie spotkałem się z tym zakładem przy rękojeściach innych szaszek czy też szabel. Pzdr. stani. (2017/07/30 11:11)

Oficer56

Dziękuję za odpowiedż. Szacunek dla wiedzy. Czyli przykłady na stronie 122 książki " Szable rosyjskie ... " można traktować z przymrużeniem oka. Pozdrawiam. Zbyszek. (2017/07/30 11:33)

shi-go

Czołem - Zbyszku - Nie są to informacje do traktowania z przymrużeniem oka, są jak najbardziej prawdziwe. Jedyne co, to są uproszczone- ogólnikowe. Laikowi w temacie chyba wystarczą. Pzdr. stani - zajrzyj do PW. (2017/07/30 11:49)