mauser gewehr 98

/ 6 odpowiedzi
chciałem się dowiedzieć cz mauser gewehr był użuwany w wojsku polskim do 1939 roku i kampani wrześniowej , armi czerwonej , ludowym wojsku polskim podczas drugiej wojny światowej i do 1950 roku i po ile sztuk tej broni używano .z góry dziękuje za odpowiedzippppppppppooooooozzzzzzzddddddrrrawwwwwwwiiiiiiaammmmmmmmm!!!!
carlos08

Oczywiście, nie wiem jak z sowietami, ale w WP był w dość dużych ilościach, po wojnie głównie przez MO i straż przemysłową praktycznie do połowy lat 50-ych.Pozdrawiam (2014/02/13 22:42)

Guarden

Ponoć w czasie oblężenia Stalingradu jakaś część robotników była wyposażona w ten oręż. Opróżniono magazyny zbrojeniowe z tych karabinów, zdobytych  na Niemcach w czasie Wielkiej Wojny. Tyle wiem o wykorzystaniu tej broni w Armii Czerwonej, choć trudno uznać pracowników Stalingradzkich Fabryk za żołnierzy RKKA. (2014/02/14 11:21)

FILIP LWP

dzięki ale słyszałem , że czerwono armiści mieli dużo sztuk tej broni ponieważ dostawali je od Niemców w ramach paktu ribbentrop mołotow , a armia czerwona używała wszelkiej zdobytej broni, użuwali też broń muzealnom w czasie oblężenia leningradu, stalingradu i moskwy dzięki i ppppoooooooozzzzzzdddddddddrrrrrraaaaaaaaaaawwwwwwwiiiiiiiiaaaaaaaammmmmmm (2014/02/14 13:14)

Gordon

Mausery używane były przez Straż Ochrony Kolei, straż leśną, pocztową do lat 50 w niektórych zakładach przetrwały do początku 60.  (2014/02/17 19:52)

FILIP LWP

a co z armiom czerwonom? (2014/02/19 13:18)

Mozets

Na strzelnicach LOK jeszcze do dzisiaj można spotkać Mauser o kalibrze 5,6 mm ( szkolny, sportowy) z czasów wojny. Niemcy także prowadzili szkolenie podstawowe strzeleckie przy użyciu tej małokalibrowej broni. Obniżało to wydatnie koszty szkolenia . Koszt naboju bojowego od szkolnego różnił się znacznie.

(2014/04/07 16:29)