Maska pgaz-Identyfikacja

/ 17 odpowiedzi / 10 zdjęć
Dostałem te fotkę w ostatniej korespondencji z żartobliwym komentarzem,ale jak się dłużej wpatrzeć,to wcale nie jest to "śmiech".Końskie maski pgaz. z okresu IWŚ widziałem,ale dla psa ?Może ktoś wie coś w tym temacie,tym bardziej,że zdjęcie dotyczy okresu międzywojennego.W jakich rodzajach wojska były stosowane?Czy  były to "sporadyki"?...

formoza58

Chyba nie,na głowie (żołnierza) jest miękka rogatywka... (2013/02/18 18:40)

WachmistrzKOP

To zdjęcie drukuje J. Prochwicz w swojej książce o KOP. Ja mam jednak spore wątpliwości czy jest to KOPista. Faktem natomiast pozostaje, że psia maska jest tu dobrze widoczna. (2013/02/18 19:56)

Stary Kojot

W Vademecum Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej Ludności Cywilnej, wydanym w Warszaiwe, w 1935 roku napisano, że:"W obronie przeciwgazowej indywidualnej, maja zastosowanie TYLKO maski konskie i psie. bydło, nierogacizna, zywy inwentarz trzeba będzie chronic na zasadach obrony zbiorowej."Jest tam opisana budowa masek, zasada działania i postepowania z końmi i psami.Co ciekawe, sa to polskie pomysły i rozwiązania. (2013/02/18 20:35)

Stary Kojot

Przy maskach dla psów, jest zaznaczone, że maska musi obejmować caly pysk, gdyz pies MUSI mieć chronione oczy. Uszczelnienie masek psich uskutecznia sie przy pomocy futra zwierzęcego. Maska musi mieć występy na sterczące psie uszy oraz niepotniejące okulary. (2013/02/18 20:39)

Stary Kojot

Jako ciekawostkę dodam jeszcze buty ochronne dla koni.Były to metalowe ochraniacze kopyt, zaopatrzone w hacele, do których przymocowana była napokostowana tkanina, mocowana parcianymi taśmami.Owe buty zabezpieczały nogi konia, który musi przejść przez teren skażony cieczą gazów parzących. (2013/02/18 20:47)

Stary Kojot

maska pgaz dla konia,  (2013/02/18 21:35)

Stary Kojot

Jak widać, maska obejmuje cały pysk z uszami włącznie. (2013/02/18 21:37)

formoza58

Wychodzi na to,że maska dla psa,którą wrzuciłem,to zamieszczona przez Andrzeja (w 60469) maska na której pochłaniacz jest u góry pyska... (2013/02/18 23:44)

JOTA21

W sprawie masek p. gazowych dla koni odsyłam do mojego opracowania zamieszczonego na łamach Nowego Przeglądu Kawaleryjskiego Nr. 25 z 2008 roku. Przedstawione na jednym ze zdjęć buty dla koni w rzeczywistości były ochraniaczami przeciw iperytowymi i stanowiły całość wraz z niemiecką maską p. gazową dla koni wz. 36. Ochraniacze takie są m.in. w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Ostatni wzór maski p. gazowej opracowany został w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Jugosławii (nie wspominam o tym w powyższym artykule ponieważ obejmuje on okres 1916 - 1939). (2013/02/28 20:38)

JOTA21

Pokazana na zdjęciu Nr. 60477 maska to wzór angielskiej maski p. gazowej dla koni z lat czterdziestych. Tutaj jak widać koń przykrytą ma całą głowę. Prowadzone przed wojną prace na maskami p. gazowymi dla koni wykazały, że najbardziej wrażliwymi narządami u konia są oczy i  chrapy stąd w wielu rozwiązaniach pojawia się ochrona tylko tych narządów. Dla ochrony oczu stosowane były odpowiednia gogle. (2013/02/28 20:45)

shi-go

Maski dla psów i koni ze słowackiego portalu.http://gasmasks.webnode.sk/z-netu/masky-pre-kone/
(2013/02/28 21:42)

shi-go

...cd.
(nie przyjmuje zdjęć..?) (2013/02/28 21:52)