Marsz weteranów Waffen SS w Rydze.

/ 34 odpowiedzi
http://www.polskatimes.pl/artykul/784382,lotwa-marsz-weteranow-waffen-ss-w-rydze-ku-czci-zolnierzy,id,t.html

I jak tu nie stwierdzić że w Europie nie na gloryfikacji nazizmu. 
panzergrenadier


No cóż, łotewscy SS-mani, bedą na Łotwie bohaterami, a w Polsce bandytami i zbrodniarzami. Tam mogą ich nosić na rękach. Na szczęście takie cos w Polsce jest niemożliwe...
Cheers! (2013/03/16 22:13)

Wrotycz


Gloryfikacja tak zbrodniczych organizacji SS i NKWD powinna być w Europie absolutnie zakazana ! (2013/03/17 08:33)

Mozets


Mam pytanie - nie użyję słowa gloryfikacja - bo oznacza uświęcenie , chwałę. Ale zapytam, czy w Polsce wolno pochwalać ( tolerować) organizacje komunistyczne ( uznane za zbrodnicze , tak jak i informację wojskową i ludzi wywodzących się z tej formacji). Czy ludzie tacy powinni być posłami, ministrami, prezydentami, ambasadorami RP. Czy tajni agenci takiej formacji powinni dzisiaj zajmować najważniejsze posady w kraju. Czy zadeklarowani miłośnicy Stalina i Lenina winni śmiać się w nos  - z nas zwykłych zjadaczy chleba - ludzi uczciwych i  prawych? Czy powinni legalnie świecić swoimi twarzami w telewizji i być traktowani jako zasłużeni i guru  dla demokracji i niepodległości kraju. Czy powinni mieć wspaniałe emerytury i drwić z biednych ludzi - którym przetrącono kręgosłup honoru i godności. Czy setki tysięcy ofiar komunizmu ( z otworem po kuli w tyle głowy) nie powinny być oskarżeniem i wyrzutem dla takich kreatur. Faszyzm - to nie tylko Mussolini, Hitler. To także komunizm. Przypomnę słowa samego Josifa ksywa Stalin: "Socjaldemokracja jest formą faszyzmu". Dlaczego tak ciepło mówi się "Che" . I nosi na czapeczkach i koszulkach wzorem  poplątanego mentalnie i politycznie  kraju Marianny.  Dlaczego swastyka jest karalna - a sierp i młot na Euro w Polsce chadza w budionówkach po Warszawie z czerwonymi gwiazdami na nich - ochraniany przez polską policję. Zaś Polacy z flagą Polski są kopani przez tajnych polskich  policjantów po twarzy  11 listopada. "Kibole -  faszyści" - to hasło z piwiarni Monachium? Dlaczego byli komuniści ściągają do bicia Polaków w dniu 11 listopada Niemców - "anyfaszystów". Byłym politrukom, ich synkom i wnuczkom - dziękuję z góry za głupkowate odpowiedzi w stylu GZP LWP. I Akademi Politycznej LWP im. Krwawego Felka.

(2013/03/17 10:39)

Mozets


http://marucha.wordpress.com/2010/07/12/dr-dariusz-ratajczak-%E2%80%93-wywiad-z-zolnierzem-waffen-ss/

 

http://www.choszczno.info.pl/2010/02/20/homeopatia-historii-wkroczenie-wojsk-niemieckich-do-estonii-1941.html

Co nie zmienia postaci rzeczy ,że my Polacy nigdy nie splamiliśmy  się oddziałami Waffen. Byli oczywiście "polacy" co mieli stryjecznych braci ze strony wujka brata ojca krewnego w Wehrmachcie. Ale to z powodów jakichś pogodowych. ( Cofka na Bałtyku, czy tsunami od Pucka)...

(2013/03/17 12:12)

argo


O słodka naiwnosci ...... myslicie ze gdyby w okupowanej Polsce Niemcy stworzyli takie mozliwości to nie powstala by taka jednostka ??? probke żeśmy mieli np 202 batalion policyjny ... mielismy wiecej szczescia niz rozumu ze gdy Fryce dojrzeli do tego pomyslu, aby stworzyc polskie oddzilay w wermachcie to juz by 1944 i nabor do jednstek kolaboracyjnych okazal sie byc niewypalem choc kogos i tak udalo im sie zwerbować.

Mozetz nie myl przy okazji dwoch system walutowych bo fakt ze miales kogos  w Wermachcie nie znaczy ze ten ktos kolaborował ..... wystarczy ze ten ktos mieszkal na Slasku, Pomorzu czy innych terenach włączonych do Rzeszy, to z automatu dostawal 3 w VL i tez z automatu podpadał pod pobor do Wh a nawet SS ...zeby nie byc gołoslownym to tu gdzie mieszkam ( czyli w Bielsku Bialej - pogranicze Slaska i Malopolski)  fakt ze ktos miał któregos z przodków w wermachcie nie robi na nikim wiekszego wrazenia ..... wiekszosc moich kumpli bedacych autochtonami miala kogoś w Wh a np dziadek jednego z tych kumpli na ten przyklad mimo czysto polsko brzmiacego nazwiska wyladował w Waffen SS i zwiedzil Francje ...moze datego przezył ze Jankesi wzieli go do niewoli, a nie Ruscy. (2013/03/17 14:00)

Mozets


Nie denerwuj się tak. Ja to wiem. Co ta młodzież dzisiaj taka skora do zwarć ( słownych na szczęście). Mój dziadek był w wojsku austriackim ( jestem z Galicji...) . Drugi także. Ktoś z mojej rodziny na Śląsku był w Wehrmachcie - ale nie w SS. Ktoś z rodziny żony mojego syna ( Leszno) także na zdjęciu ma gapę na piersi. Teść jednego z krewnych był w NKWD i później szeregowym w UB. Ja sam byłem w komunistycznym LWP - polskojęzycznej formacji sowieckiej. Przysięgałem wierność komunistom do śmierci. W 1991 składałem nową przysięgę jako oficer rzutu mobilizacyjnego rezerwy. Ale DONOSZĘ CI: NIE PCHAŁEM SIĘ NA KIEROWNICZE STANOWISKA W SOLIDARNOŚCI ANI ADMINISTRACJI. Nie próbowałem byc prezydętem , ( a co - bateryjkę umiem zmienić w latarce - nawet rakietę balistyczną jestem w stanie sam wystrzelić...). Dalej tłumaczyć nie będę- chodzi o imponderabilia - nie o czystą erystykę.

Ty doskonale wiesz co mówię - ale jak piszę w ostatnim zdaniu takie jasne wypowiedzi z reguły wywołują ( jak spracowanie spłonki TAT-8)  "określone wypowiedzi określonych kół - jak mawiał minister Urban -( Urbach Josek).

(2013/03/17 17:41)

Otto Kohl


A ja napiszę tak. Kto dał nam Polakom prawo do oceniania historii każdego narodu i dyktowania czy coś jest złe czy dobre patrząc na to tylko z naszego punktu widzenia. Prawda (historyczna) jest jak dupa - każdy ma swoją. (2013/03/17 21:01)

Wrotycz


(...) Kto dał nam Polakom prawo do oceniania historii każdego narodu i dyktowania czy coś jest złe czy dobre patrząc na to tylko z naszego punktu widzenia.(...)

To na nas 1.IX. hitlerowcy napadli to 17.IX. sowieci wbili móż w plecy.

I o czym tu dyskutować ?

 Oczywiście dla sympatyków hitlera to najpierw Gliwice a następnie myśmy napadli na Niemców.

17.IX. to było przyjście z pomocą ludności na terenach wschodnich aby chronić mniejszości narodowe: Ukraińców. Litwinów i Białorusinów. (2013/03/17 22:23)

jakow


Tak dla przypomnienia musztra przed SSmanem 

http://historia.trojmiasto.pl/Polscy-rekonstruktorzy-na-zdjeciu-z-weteranem-Waffen-SS-n61475.html

A dla odświeżenia pamięci sławetne czyny bydlaków łotewskich z wafen ss w Podgajach tam też bronili swojej ojczyzny czy urzeczywistniali wizje swojego idola adolfa o nadczłoweku

(2013/03/17 23:21)

shi-go


...nikt tutaj nie ocenia historii żadnego narodu, a raczej czyny, "...po czynach ich poznacie".Jeżeli coś jest złem, to nie ważne jest położenie geograficzne, złem pozostanie i każdy kto temu złu hołduje, przyczynia się do jego eskalacji, czy tego chce czy nie. I mówienie tutaj o punktach widzenia jest czystą demagogią. Oczywiście zawsze możemy powiedzieć że osioł jest konsekwentny (a nie uparty) ale to tylko słowa w które można ubrać najbardziej śmierdzące g...no. Wybaczcie te słowa...nie umiem inaczej. W piękne słowa niech się bawią politycy i dziennikarze.  (2013/03/17 23:44)

harnas


Mam propozycję -  może ktoś się zainteresuje Rzezią na Wołyniu  -Historycy szacują ,że  zamordowano 160 do 200 tysięcy polaków  w tym  kobiety starców i dzieci- Może jakiś protest  przeciwko marszom tamtejszych weteranów UPA którzy hucznie świętują  dzień weterana - Tylko uwaga  bo można sobie zęby połamać  to temat niezbyt lubiany przez naszych i tamtejszych polityków  - zmiatany pod dywan   i wyciszany.  Można  przy okazji  dostać po nosie i otrzymać łatkę złego  europejczyka   który  przypomina  takie przykre sprawy  zamiast   cieszyć się wspólna UE.
Gwoli przypomnienia-
Rodzaje zbrodni UPA na Polakach
(wyimek ze spisu ponumerowanych 136 rodzajów, opracowanego przez dr. Aleksandra Kormana)

1. Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy. 3. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy. 5. Wyrzynanie na czole „orła”. 8. Wybieranie dwoje oczu. 11. Obrzynanie obydwu uszu. 14. Obrzynanie warg. 17. Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz. 21. Rozrywanie ust od ucha do ucha. 28. Obcinanie głowy sierpem. 29. Obcinanie głowy kosą. 33. Cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców. 39. Obcinanie kobietom piersi sierpem. 40. Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą. 41. Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej. 42. Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską. 44. Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem. 45. Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych.
46. Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha. 47. Rozcinanie brzucha i wlewanie do wnętrza wrzątku – kipiącej wody. 53. Wkładanie do waginy zaostrzonego kołka i przepychanie aż do gardła, na wylot. 54. Rozcinanie kobietom przodu tułowia ogrodniczym scyzorykiem, od waginy aż po szyję i pozostawienie wnętrzności na zewnątrz. 55. Wieszanie ofiar za wnętrzności. 60. Odrąbywanie siekierą obydwóch rąk. 70. Przecinanie tułowia na wpół specjalną piłą drewnianą. 73. Przybijanie gwoździami rąk do stołu, a stóp do podłogi. 74. Przybijanie w kościele na krzyżu rąk i nóg gwoździami. 76. Zadawanie ciosów siekierą na całym tułowiu. 77. Rąbanie siekierą całego tułowia na części. 79. Przybijanie nożem do stołu języczka małego dziecka, które później wisiało na nim. 80. Krajanie dziecka nożem na kawałki i rozrzucanie ich wokół. 87. Wrzucanie do głębinowych studni małych dzieci żywcem. 88. Wrzucanie dziecka w płomienie ognia palącego się budynku. 89. Rozbijanie główki niemowlęcia przez wzięcie go za nóżki i uderzenie o ścianę lub piec.
91. Wbijanie dziecka na pal. 93. Przybijanie gwoździami małego dziecka do drzwi. 101. Zadźganie widłami, a potem pieczenie kawałków ciała na ognisku. 102. Wrzucenie dorosłego w płomienie ogniska na polanie leśnej, wokół którego ukraińskie dziewczęta śpiewały i tańczyły przy dźwiękach harmonii. 108. Przywiązanie nóg kobiety do dwóch drzew oraz rąk ponad głową i rozcinanie brzucha od krocza do piersi. 113. Ściskanie ofiary drutem kolczastym. 118. Zakopywanie żywcem do ziemi po szyję i ścinanie później głowy kosą. 119. Rozrywanie tułowia na wpół przez konie. 121. Wrzucanie dorosłych w płomienie ognia palącego się budynku. 122. Podpalanie ofiary oblanej uprzednio naftą. 125. Wbijanie niemowlęcia na widły i wrzucanie go w płomienie ognia. 126. Wyrzynanie żyletkami skóry z twarzy. 129. Zdzieranie z ciała skóry i zalewanie rany atramentem oraz oblewanie jej wrzącą wodą. (2013/03/18 02:32)

harnas Oczywiście dla sympatyków hitlera to najpierw Gliwice a następnie myśmy napadli na Niemców.

17.IX. to było przyjście z pomocą ludności na terenach wschodnich aby chronić mniejszości narodowe: Ukraińców. Litwinów i Białorusinów.

Tak na marginesie   wszystko zmierza w tym kierunku   - wystarczy jeszcze  kilka lat telewizyjnej papki serwowanej  przez wiele stacji    do tego kilka idiotycznych artykułów  pseudo historyków   plus  poobcinane lekcje  historii w szkole i  właśnie ta wersja może  stać się (obowiązującą wersją wydarzeń) .     Wytną tylko nazwisko (Hitlera) bo jeszcze kilka starszych osób kojarzy kto to taki- młodzież    u nas w kraju i w europie często już nawet  nie wie kto to taki.

http://natemat.pl/20963,hitler-byl-dyktatorem-polowa-mlodych-niemcow-o-tym-nie-wie (2013/03/18 02:47)

Otto Kohl


My też jesteśmy zbrodniarzami, bo nasi rodacy walczyli za zbrodniczy totalitaryzm jakim był komunizm, niestety nie udało się o tym jeszcze wspomnieć w podręcznikach. (2013/03/18 07:31)

Mozets


Nie jesteśmy zbrodniarzami. Zbrodniarzami są ci , którzy mieli funkcje kierownicze i kierowali zbrodniczym procederem. Upadlali zwykłych ludzi i zmuszali do robienia świństw. Jesteśmy ludźmi uwikłanymi w parszywą historię. ( Każdy z nas chciał przeżyć - ale nikt nie kazał nam zachowywać się nieprzyzwoicie). I nikt z nas kto był dorosły w PRL-u nie może powiedzieć - mam czyste sumienie. ( Ja także). Lub jak Jaruzelski - "moja wojskowa karta jest czysta". To jego słowa. Nikt z Niemców którzy chodzili na parteitagi i z obłąkańczym wyrazem twarzy klaskali błazeńskiemu malarzynie  i wznosili ręce do wysokości paska lamperii prężąc się przy tym w narodowo-socjalistycznym amoku – nie może powiedzieć – to nie ja – to inni.  Nikt kto z lubością biegał w czerwonym krawacie na pochody 1-majowe i słuchał z rozrzewnieniem Jedynki  PR nie może popatrzeć sobie prosto w oczy w lustrze. Kto nie czuje w czym uczestniczył oglądając porucznika Borewicza, czietirie tankistow i sabaki, dzielnego hauptmana Klossa – ma demencję charakterystyczną dla homosovieticus. Kto krzyczy – równe żołądki, ma także mentalność tego bolszewickiego monstrum.  My – czyli cała reszta zjadaczy chleba – którzy wcale nie musieli być Kordianami, Wilkenriedami, bohaterami – nie jesteśmy zbrodniarzami. Ale ci którzy pędzili nas przed sobą – TAK. Ci którzy wysługiwali się obcym państwom  i wiedzieli co czynią – TAK. Ci co dzisiaj niszczą polskość i doprowadzają Polskę do upadku –są zbrodniarzami. Ci co na nich bezmyślnie lub nie – głosują – są pomocnikami kata. Ci którzy relatywizują fakty – chcąc puścić PRAWDĘ  na manowce rozumu – są co najmniej  KREATURAMI. Ci co w imię kariery sprzedają swoja przyzwoitość i na splunięcie w twarz – mówią – że pada deszcz – są łajdakami. Natomiast każdy z nas , który nie był nieskazitelny i niezłomny jak Ci z łączki na Powązkach – ma prawo budować siloną i sprawiedliwą Polskę. Taki jak ja , czy donosiciele SB, byli UB-wcy, sekretarze PZPR – nie powinni tylko być prezydentami, ministrami,  posłami, nauczycielami, a nawet burmistrzami. Nie powinni brać wspaniałych emerytur. ( Jak kat z Mokotowa). \Zgodnie z zasadą – że: „nawet diabłu wolno nosić cegły na budowę świątyni”. Ale dawanie Orła Białego byłym członkom KC PZPR i kanaliom – to już rozbój w biały dzień.

(2013/03/18 09:25)

harnas


Bardzo ciekawe uwagi  - po co szukać  gdzieś daleko za granicą oburzać się  skoro  sami u siebie  nic nie potrafimy zrobić i nikogo niemożna pociągnąć do odpowiedzialności - dla przykładu  bardzo ciekawy życiorys jednej pani
http://pl.wikipedia.org/wiki/Helena_Woli%C5%84ska  Takich nierozliczonych  jeszcze sporo zostało -Nikt nikomu oczywiście nie zabroni protestować ale  po co szukać  sensacji za granicą? Na koniec jeszcze zapytam czy  jakiklwiek niezadowolony z  jakiegoś marszu weteranów zrobił cokolwiek po za  wklejeniem linku i  wyrażeniem swojego oburzenia ?  Kontaktował się z  ambasadą /konsulatem w celu napisania co  tym sadzi? (2013/03/18 11:09)

argo


Nie denerwuj się tak. Ja to wiem. Co ta młodzież dzisiaj taka skora do zwarć ( słownych na szczęście). Mój dziadek był w wojsku austriackim ( jestem z Galicji...) . Drugi także. Ktoś z mojej rodziny na Śląsku był w Wehrmachcie - ale nie w SS. Ktoś z rodziny żony mojego syna ( Leszno) także na zdjęciu ma gapę na piersi. Teść jednego z krewnych był w NKWD i później szeregowym w UB. Ja sam byłem w komunistycznym LWP - polskojęzycznej formacji sowieckiej. Przysięgałem wierność komunistom do śmierci.Wiem doskonale o czym piszesz bo tez jestem z Galicji ...... w CK armii w czasie I wojny walczyl i pradziadek i dziadek ( dziadek zalapal sie na koncowke czyli 1918 ), a potem dla odmiany walczyl z bolszewikami w 1920 i w kampanii wrzesniowej ...natomast jeden z braci wujka zginal pod Stalingradem,  spora czesc rodziny mamy dopiero od 3-4 pokoleń uzywa j polskiego jako ojczystego - przywedrowali do Galicji gdzies z Austrii, wiec na własnej skore wiem doskonale jakie to potrafi byc wszystko popieprzone.
Co do młodziezy ...... nawet nie wiesz jak bardzo bym chciał zebys mial  racje ;-))))) niestety to bylo dawno temu i nieprawda ;-) (2013/03/18 12:28)

Artur W


Skoro poszliśmy na Hitlera, który na nas napadł i zajął połowę kraju, ze Stalinem, który na nas napadł i zajął połowę kraju, to trudno mieć pretensje do ludzi, którzy poszli na Stalina, który na nich napadł i zajął cały kraj, z Hitlerem, który na nich nie napadł i nie zajął im niczego. (2013/03/18 18:01)

panzergrenadier


Hehe, i pewnie ówczesna granica Łotwy siegała az do wsi Podgaje... jak podają głosy zblizone do Eriki S, stodołę z polskimi jeńcami przypadkowo podpaliły pociski wystrzelone z polskich moździerzy... (2013/03/18 18:46)

Ricardo


Pewien seryjny, masowy morderca Józef Dżugaszwili ps. Stalin do dzisiejszego dnia w swoim kraju posiada pomniki, a jego wyznawcy wydrapali by Wam oczy bez znieczulenia, gdyby usłyszeli choc jedno złe słowo na swego idola i głęboko w d.... , w nosie mają co sobie o nim myśli malutka Polsza (kurica nie ptica, Polsza nie zagranica). Bezspornie w panteonie złych facetów, zajmuje miejsce czołowe i co? I nic, perspektywa szanowni użytkownicy to bardzo przewrotna dama. Takoż niezależnie od tego co sobie myslicie Łotysze będą hołdowac weteranom łotewskich jednostek WSS i żadne nadymanie nic tu nie pomoże, oczywiście dla najbardziej oburzonych bez znaczenia pozostanie fakt, że nie wszyscy kombatanci łotewskich dywizji der Waffen SS to zbrodniarze. Większośc to byli ochotnicy, ktorzy stawili się na wezwanie swoich władz by walczyc przeciwko bolszewizmowi, a raczej marne były szanse by mogli to uczynic np. u boku armii brytyjskiej czy amerykańskiej, nie prawdaż? A że w owym czasie zaciąg cudzoziemców do armii niemieckiej zmonopolizował "właściciel" Waffen SS to siłą rzeczy wszyscy oni stawali się żołnierzami tej formacji, bez możliwości wyboru. (2013/03/18 19:10)

Artur W


I w istocie można rozsądnie przypuszczać, że gdyby Hitler latem 1941 wpadł na pomysł podobnego zaciągu na wyzwolonych spod bolszewickiego jarzma terenach polskich, sama Białostocczyzna wystawiłaby dywizję. (2013/03/18 20:37)

Mozets


Artur mówi: ///gdyby Hitler latem 1941 wpadł na pomysł podobnego zaciągu na wyzwolonych spod bolszewickiego jarzma terenach polskich, sama Białostocczyzna wystawiłaby dywizję.///

******************************************

Białostocczyzna być może wystawiła by taki oddział - ale pod egidą Stalina wspartego Feliksem Dzierzyńskim. Tam były silne dążenia do utworzenia republiki CCCP. Społeczeństwo 20 lecia międzywojennego było nadzwyczaj  silnie  skonsolidowane wokół idei marszałka Piłsudskiego. Armia najbitniejsza ze znanych. ( Poza mniejszościami narodowymi - których było procentowo niewiele - duch w narodzie był wspaniały). Hitler czynił nikłe próby - ale wiedział ,że ten numer ( z SS) nie przejdzie.  Stalin także wiedział, że komunizmu w Polsce nie da się zbudować nigdy -  nawet na bagnetach czerwonej armii i aparacie UB i NKWD. Twierdził ( Soso) ,że budowanie komunizmu u Polaków - to tak jakby krowie założyć siodło. Polacy potrafią się zorganizować błyskawicznie - ale muszą mieć cel szlachetny i porywający. (patrz 1920,1956, 1976,  1980 Solidarność, ruch 10 kwietnia. Ruch obrony RM i TRWAM.  11 listopad.  Kibice. Rekonstruktorzy - to niby niewinna zabawa - ale kto wie co z tego wyniknie...) Wszyscy , którzy liczą na uśpienie Polaków jeszcze się srodze zawiodą. Już niedługo. Polacy gdyby tylko po zwycięstwie nie mieli skłonności do zbytniego miłosierdzia - byliby najsilniejszym narodem w Europie. Sam Hitler wyrażał się o Polakach pozytywnie.

(2013/03/18 22:15)

Mozets


argo pisze:/// ...moze datego przezył ze Jankesi wzieli go do niewoli, a nie Ruscy.///

********************************************

Fajnie piszesz. Podobnie pisałem o szeregowym Stefku ( patrz moje wypociny o Stefku w dziale wspomnień). Stefek opowiadał mi jak tuz po wojnie w miasteczku grasowały bandy kałmuków, kazachów, mongołów i kradły co sie da. Okradli także starozakonnego co wrócił do miasteczka z bolszewikami( futro mu świsnęli). Ten poleciał na posterunek NKWD i doniósł o kradzieży. NKWDZista pyta - kto ukradł?!!

-Amerykanie!!!...

- Co wy obywatelu - przecież tu nie ma Amerykanów tylko Czerwona Armia!!

- Na to starozakonny : tawariszcz kamandir ja etawo nie skazał tolka WY... 

(2013/03/18 22:31)

Kangur AIF


Nie wiem po co tyle wrzasku panowie. Pytanie - kogo tak naprawdę obchodzi w PL, że w krajach Bałtyckich "czci się" SS-manów?
Mnie np Nie, przynajmniej na tym rekonstrukcyjnym forum - ich historia ich ludzie i niech oni se polemizują co jest dla nich ok, a co nie. Jak to mówią: "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia".

Że tak powiem po naszemu: "Chopy dejmy se na luz, to forum rekonstrukcyjne, a nie polityczne czy światopoglądowe".

Nie dawajmy pożywki "innym" by nasze środowisko ciągnęli ku dołowi i tak nieraz nie lekko mamy :-)
A moderator mam nadzieję, że w razie "W" przypilnuje temat by za daleko nie zaszedł... Politykowanie zostawmy tym tzw. politykom czy jak ich się tam nazywa :-)
(2013/03/18 22:47)

Artur W


Artur mówi: ///gdyby Hitler latem 1941 wpadł na pomysł podobnego zaciągu na wyzwolonych spod bolszewickiego jarzma terenach polskich, sama Białostocczyzna wystawiłaby dywizję.///

******************************************

Białostocczyzna być może wystawiła by taki oddział - ale pod egidą Stalina wspartego Feliksem Dzierzyńskim. Tam były silne dążenia do utworzenia republiki CCCP.


No pewnie. W referendum 99% opowiedziało się przecież za przyłączeniem do Sowietów. I o to właśnie walczyli partyzanci po 1945 r., kiedy to podeptano wolę miejscowej ludności przyłączając Białostocczyznę do Polski. Jak przesadzać, to zdrowo.
Już nie mówię o takich drobiazgach, że Dzierżyński na kilkanaście lat przed 1941 r. uwolnił był ludzkość od swego krępującego towarzystwa... (2013/03/18 23:00)

Hubertok


(...) Kto dał nam Polakom prawo do oceniania historii każdego narodu i dyktowania czy coś jest złe czy dobre patrząc na to tylko z naszego punktu widzenia.(...)

To na nas 1.IX. hitlerowcy napadli to 17.IX. sowieci wbili móż w plecy.

I o czym tu dyskutować ?

 Oczywiście dla sympatyków hitlera to najpierw Gliwice a następnie myśmy napadli na Niemców.

17.IX. to było przyjście z pomocą ludności na terenach wschodnich aby chronić mniejszości narodowe: Ukraińców. Litwinów i Białorusinów.OK ale na Łotyszy nie napadły Niemcy ale ZSRR. WSpółpraca z Niemcami dla nich była czymś dosyć naturalnym (jak dla Finów). Dla nas Waffen SS (szczególonie w wydaniu jednostek stricte niemieckich) będzie zbrodnicze. Dla nich to pomocnicy w walce z najeźdźcą. Idąc takim tokiem myślenia jak prezentujecie to Piłsudski był zdrajcą bo przecież służył u Kajzera zamiast tworzyć partyzantkę i prostować kosy na sztorc :) Ot historia (2013/03/19 08:27)