Mapa z 1944 r

/ 3 odpowiedzi
Mam pytanie w związku z mapą ,którą zamieściłem na zdjęciu i z oznaczonym polem na czerwono .Czy znaczek w kształcie krzyża może oznaczać grób?Może ktoś zna się na czytaniu map?Mapa:Grossblatt 356 Kutno_Lowicz_Lizmannstadt_Skierniewice 1944.

WachmistrzKOP

Na mapach topograficznych krzyżykiem zwykle oznacza się kościół/kaplicę. Oczywiście różni wydawcy, a szczególnie różne kraje mogą mieć własne piktogramy. Twoja mapa nie ma legendy? Z zamieszczonego zdjęcia niewiele mogę wyczytać, jest poprostu za słabej jakości.
(2013/08/18 10:54)

shi-go

@-agdar7

Przeglądałem mapę, której fragment zamieściłeś we wpisie. Przy powiększeniu zaznaczonego przez ciebie obszaru, można dopatrzeć się malutkiego krzyżyka. Czy jest to świadomie postawiony znak, czy też niezamierzony (przypadkowo) wykonany przez kartografa, to trudno określić. Za przypadkowością tego znaku może świadczyć to, że wszelkie oznaczenia topograficzne rysuje się jako samodzielne oznaczenia, nie łączące się ze sobą. W tym przypadku kreska (ramię) pionowe krzyżyka „przecina” linię oznaczenia drogi wiejskiej, bądź małego dopływu (strumyka), niepokolorowanego na niebiesko, a łączącego się z linią większego cieku wodnego.

Jeżeli byłby to zamierzony znak, to z legendy mapy wynika że może to być: 1 – grób odosobniony (einzelgrab) lub 2 – krzyż lub figura religijna (Kreuz oder Heiligenfigur).

Praktycznie, nie jest to do rozsądzenia.

Ps.

Dodam jeszcze, że gdyby to było topograficzne oznaczenie obiektu (1 lub 2), to powinno występować, powyżej lub poniżej (w zależności jak występuje „na gruncie”) oznaczenia drogi lub cieku wodnego, a nie być „wpisane” w tę linię.  

(2013/08/18 17:05)

agdar7

Dzięki wielkie za podpowiedzi (2013/08/18 21:06)