Losy żołnierza: Olimpiada z historii oręża polskie

/ 3 odpowiedzi
Czołem koledzy i koleżanki! Czy ktoś z Was bierze/ brał udział w tej olimpiadzie (szkoła licealna)? Jeżeli tak, to prosiłabym o odpowiedź na kilka pytań. 

1. Oprócz koncepcji dotyczących granic i orientacji politycznych (Piłsudski, Dmowski), tematyki organizacji paramilitarnych i Legionów Polskich, I wojny światowej i walki o kształt granic jakie inne zagadnienia warto sobie powtórzyć?  2. Jakie rodzaje broni były używane przez Polaków i Rosjan w I WŚ oraz w wojnie polsko-bolszewickiej?3. Jakie było umundurowanie ułanów i Legionistów oraz czerwonoarmistów? (wygląd, nazwy poszczególnych elementów munduru)4. Na co kładzie się nacisk w pytaniach na olimpiadzie? Daty dzienne? Uzbrojenie? Liczba wojsk? Umundurowanie?5. Co to są "rzeszki"? (miałam takie pytanie w teście od nauczyciela)

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Czołem!
Kaczor39

Jeśli chodzi o olimpiadę w szkole licealnej to raczej pytań o broń i umundurowanie w niej nie będzie, stawiał bym raczej daty i granice ale jeśli chodzi o broń to można napisać że Polacy używali broni pozostawionej na naszych ziemiach po zaborcach oraz tej która przyszła do nas z Francji wraz z Błękitną Armią. A co do mundurów to w armii radzieckiej z tego co wiem było z nimi kiepsko, ale może ktoś bardziej obeznany w epoce ci pomoże ;) (2012/12/16 17:09)

jarema

Będzie wszystko. Łącznie z opisywaniem eksponatów muzealnych.Co do pytań: polecam na początek podstawowe książki z tego zakresu, bo nie wyobrażam sobie, żeby ktoś tu teraz w komentarzu odpowiedział np. na pytanie o umundurowanie LP i RKKA (2012/12/16 18:17)

Rumcajs

A co do mundurów to w armii radzieckiej z tego co wiem było z nimi kiepsko, ale może ktoś bardziej obeznany w epoce ci pomoże ;)

Nie do końca. Pierwszorzutowe oddziały bolszewików to wojsko regularne. Dobrze umundurowane i wyćwiczone. Korzystały one z przepastnych magazynów armii carskiej. Tyle tylko, że te mundury podlegały pewnym "ideologicznym przeróbkom. Zmieniono guziki z dwugłowym orłem na bardziej robotniczo chłopskie np. drewniane. Zdjęto pagony, co nie było takie trudne ze względu na sposób mocowania - były przypinane. Czapki straciły "carskie oko" (bączka) z otoka. Również zmieniono klamry na pasach. To tak z na szybko. Ale również używano mundurów pozostawionych w magazynach przez wojska interwencyjne. Przykład stanowi mundur angielski wydobyty podczas ekshumacji bolszewickich mogił w Ossowie.
Krucho to było z umundurowaniem oddziałów mobilizowanych już na terenach "wyzwolonej" Białorusi i Ukrainy. Ze względu na długość linii zaopatrzeniowych i szybkość posuwania się frontu często nie nadążano tych oddziałów przemundurowywać , bo nie miano w co. I to by było pokrótce na tyle. Gdyby były jeszcze jakieś pytania to w miarę możliwości służę pomocą. (2012/12/16 21:36)