Litery SA na szabli - identyfikacja

/ 11 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witajcie!
Na prośbę kolegi wrzucam zdjęcia szabli, która jest jego własnością. Problem polega na tym, że każdy mówi co innego o tej broni a chcielibyśmy w końcu poznać jakąś wersję wiarygodną i możliwie ostateczną.
Na jelcu znajdują się wybite litery "SA", na tylcu głowni przy nasadzie korona.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Krzysiek

edward1949

To musi być jakiś składak,części od szabli francuskiej ? (2015/02/18 09:58)

yano57

A zobacz czy to nie jest przypadkiem to -

LINK

W wolnym tłumaczeniu osiemnastowieczna węgierska szabla lekkiej kawalerii.

(2015/02/18 10:48)

lusi9293

Witam
Jest to włoska szabla artylerii wz 1833.

Pozdrawiam (2015/02/18 19:54)

yano57

Bingo !!! lusi9293.

Po Twojej informacji znalazłem dużo informacjo o niej w necie. Tu jest dość dobrze opisana i sfotografowana

LINK (2015/02/18 20:18)

lusi9293

Te wszystkie europejskie szable, to wyglądają prawie tak samo. Jeśli mamy bardzo zbliżony wygląd (a niektóre są wręcz identyczne), to jedyną możliwością identyfikacji jest poprzez bicia i oznaczenia...choćby jedna literka, koronka... (2015/02/18 20:27)

WachmistrzKOP

Dzięki Panowie, a możecie powiedzieć co dokładnie oznaczają sygnatury? Chodzi o litery i koronę. (2015/02/19 17:18)

lusi9293

Niestety nie wiem. Szable włoskie (ani żadne inne z tamtych rejonów) nie są w zakresie moich zainteresowań.Wiem, że bicie SA na "łezce" występują na szablach włoskich. A co oznaczają...Nie wiem. Nie mam nawet jak i gdzie sprawdzić, żeby pomóc.Szable tego typu (huzarskie) były produkowane (używane) w różnych krajach. I właśnie po różnych biciach najłatwiej je rozróżniać.Np. w portugalskich szablach na "łezkach" nabijano litery AE (Arsenale Exercito) a oznaczały znak odbiorczy arsenału portugalskiego.W wypadku omawianej wyżej szabli nie wiem, ale gdybym miał zgadywać, to też powiedział bym, że SA to znak arsenału. A korona to znak jakiegoś kontrolera. 
Przykro mi, że nie pomogłem...Ale te szable to nie moja "bajka"

Pozdrawiam (2015/02/20 15:10)

WachmistrzKOP

Pomogłeś i to bardzo. Dzięki serdeczne. (2015/02/20 18:05)