Landsturm Regiment nr??

/ 13 odpowiedzi / 3 zdjęć
Jak już (u)zbieramy mniejsze lub większe minima mundurowe to wypadało by określić jakąś konkretną jednostkę i pomyśleć o oznaczeniach na kołnierze czy odpowiednich pagonach naramiennikach. Przyznam szczerze, że nie mogę sobie tak na szybko poradzić z organizacją jednostek landsturmu więc może Koledzy coś poradzą. W innym temacie pojawiły się pyrusy z Pyrlandii :) jednak myślę, że dobrze by było sprawę skorelować z inscenizacjami, które się odbywają. Zatem trzeba znaleźć twór ostfrontowy działający najlepiej od początku wojny.....
Rumcajs

Czyli wracamy do pomysłu Grzegorza. Chyba najwcześniej został zmobilizowany i wszedł do walk landszturm z rejonu Warmii i Mazur. I choć z racji pradziadka Poznaniaka swędzi mnie ta 15, to ulegam sile argumentów. Może Ginter (przepraszam za fonetykę ale ułatwia mi życie) jak tu w końcu dotrze, to nam coś podrzuci. (2013/02/14 22:57)

fuchsi

Czolem,

przepraszam, ze juz pare dni sie nie odsywalem, ale mialem wypadek w rodzinie i jestem troche  z tym zajety. Pod wrazeniach stoje tez troche obok siebie..........Powoli sytuacja sie normalizuje, ale nepewno jeszcze tydzien mnie jest potrzebne.

W sprawie jednostka  widze zaden problem, bo byla taka roznica:
W duzych miastach sformaowano Regiment, w mniejszych Batallion. Regiment dostal numer w arabskich literach (jak widach na zdejcie z Poznaniu).
Batallion dostal nazwe o miejsce pochodzenia, n.p. "Landsturm Batallion Deutsch Eylau", Landsturm Batallion Glogau, Landsturm Batallion Allenstein, Landsturm Batallion Ostrowo, Land Sturm Batallion Rybnik, Lansturm Batallion Gnesen, Land Sturm Batallion Lötzen I und II, Landsturm Batallion Marienburg,
Tez istnial: Landstrurm Eskadron Lüben, Landsturm Eskadron Posen.

Te jednostki wystapia w moje statystyce i w tedy sa to autentyczne jednostki.

W roku 1915 wszystkie jednostki Landsturmu dostali numeri. Rzymskie cyfry to byl okreg pochodzenie (XX = XX. Armeekorps) i arabskie cyfry, system poszczegolne numerowanie  jeszcze nie pznalem/zrozumialem.

pozdrawiam serdecznie (2013/02/15 15:46)

darda

Znalazłem taki wykaz batalionów z najbardziej interesującej nas, jak na razie, okolicy:

XX.Armee-Korps

XX.1 – 1.Landsturm-Infanterie-Bataillon Allenstein

XX.2 – 2.Landsturm-Infanterie-Bataillon Allenstein

XX.3 – 3.Landsturm-Infanterie-Bataillon Allenstein

XX.4 – 1.Landsturm-Infanterie-Bataillon Lötzen

XX.5 – 2.Landsturm-Infanterie-Bataillon Lötzen

XX.6 – 1.Landsturm-Infanterie-Bataillon Deutsch Eylau

XX.7 – 2.Landsturm-Infanterie-Bataillon Deutsch Eylau

XX.8 – 1.Landsturm-Infanterie-Bataillon Osterode

XX.9 – 2.Landsturm-Infanterie-Bataillon Osterode

XX.10 – 1.Landsturm-Infanterie-Bataillon Braunsberg

XX.11 – 2.Landsturm-Infanterie-Bataillon Braunsberg

XX.12 – Landsturm-Infanterie-Bataillon Marienburg

XX.13 – 6.Landsturm-Infanterie-Ersatz-Bataillon Allenstein

XX.14 – 7.Landsturm-Infanterie-Ersatz-Bataillon Allenstein

XX.15 – I.Bataillon des Landsturm-Infanterie-Regiments Nr.20

XX.16 – II.Bataillon des Landsturm-Infanterie-Regiments Nr.20

XX.17 – 3.Landsturm-Infanterie-Bataillon Osterode

XX.18 – 4.Landsturm-Infanterie-Bataillon Allenstein

XX.19 – 3.Landsturm-Infanterie-Bataillon Lötzen

XX.20 – 5.Landsturm-Infanterie-Bataillon Allenstein

XX.21 – 3.Landsturm-Infanterie-Bataillon Braunsberg

XX.22 – 8.Landsturm-Infanterie-Bataillon Allenstein

XX.23 – 9.Landsturm-Infanterie-Bataillon Allenstein

Jest z czego wybierać;-) Żeby tak jeszcze wiedzieć coś bardziej konkretnego o którymś z nich... (2013/02/15 17:27)

Rumcajs

No to najpierw trzeba jeszcze zamienić z niemieckich nazw na polskie. Będzie się łatwiej zorientować o czym mówimy. Poza tym zaczynamy poszukiwanie info o poszczególnych jednostkach. (2013/02/15 17:42)

darda

Jeszcze taki anglojęzyczny tekścik z ogólnymi uwagami na temat miejsc służby poszczególnych oddziałów. Skądinąd ciekawe, dlaczego (i kiedy) został rozformowany 4-ty olsztyński (pozycja 18)?

http://forum.kenig.org/download/file.php?id=34558&sid=16f123662ae285eaa709612a57ab55cd&mode=view (2013/02/15 17:48)

Stary Kojot

Ja na początek nie wiązałbym sie z żadnym konkretnym regimentem. Chyba, że planujemy mieć po kilka kompletów naramek; inne do Giżycka, inne nad Bzurę... (2013/02/15 18:10)

darda

Mam wrażenie, że oznaczenia były tylko na patkach, co nieco ułatwia sprawę.
Masz jednak oczywiście racje, choć po stronie rosyjskiej akceptujemy (jeszcze) pagony z szyfrówkami nieodpowiadającymi odtwarzanym wydarzeniom. (2013/02/15 18:32)

Stary Kojot

W połowie sierpnia 1915, twierdzę Modlin szturmował m. in. 101 Landsturm Inf Reg. (2013/02/17 08:01)

Stary Kojot

I co ciekawe, Landsturm walczył w okolicach... BORKOWA!!! Miejsce na sierpniowe manewry-biwaczek, wręcz wymarzone... (2013/02/17 08:04)

Rumcajs

Andrzeju tradycyjnie koło mostku? Michał będzie niepocieszony że mu się wchodzi w paradę ;-)).
A wracając do pomysłu, to zdaje się że w okolicy jest jest remizja, więc jeśli nie namioty to może karimatki. Tylko nie wiem czy sierpień z racji nagromadzenia imprez jest dobrym pomysłem, chyba że z początku. Ale ogólnie pomysł popieram. (2013/02/17 09:53)

Stary Kojot

Oczywiście, nikomu nie chcę wchodzić w paradę, ale zawsze dobrze jest mieć alternatywę...:))) (2013/02/17 10:18)