Łączność na rekonstrukcjach historycznych

/ 2 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych łącznością militarną . Na początku chciałbym ponowić swój wcześniejszy apel zamieszczony na Facebooku o to aby w czasie inscenizacji (tam gdzie to jest możliwe) używać sprzętu łączności z  danego okresu lub chociaż do niego zbliżonego wyglądem (myślę tu o rekonstrukcjach z okresu II Wojny Światowej i po). Uważam że z powodzeniem można tu wykorzystać powszechnie jeszcze dostępne radiostacje demobilowe R-109 ,a szczególnie jej wersje D  bardzo przypominającą II Wojenny sprzęt chociaż jej wersja późniejsza bakelitowa też bardzo by się nadawała . Dalej radiostacja R-107 też bardzo dobra do rekonstrukcji, w pojazdach można stosować radiostacje R-123 wraz z interkomem wewnętrznym CzTW R-124 umożliwiającym komunikacje wewnętrzna jak i z radiostacja przy użyciu standardowych hełmofonów czołgowych.  Wszystkie te radiostacje mają niewielką moc i zakres pracy w całości pokrywający pasmo CB-radio . Tak więc nie będzie się tu naruszało przepisów i nie trzeba na ich użytkowanie żadnych pozwoleń podobnie jak na radio CB. Mało tego radiostacje te maga współpracować z radiostacjami CB które posiadają modulacje FM i tu proponowałbym częstotliwość 27.000 MHz czyli 4 kanał CB do pracy w czasie rekonstrukcji . Daje to możliwość obsłudze widowiska używania nowoczesnego sprzętu przenośnego CB do komunikowania się między sobą jak również do komunikowania się z rekonstruktorami na planie widowiska z ich zabytkowym sprzętem . Częstotliwość tą wybrałem ze względu na łatwość nastawienia jej na tym zabytkowym sprzęcie.Dla kolegów krótkofalowców licencjonowanych rekonstruktorów proponuje częstotliwość 29.600 MHz. FM  , która również pokrywa ten zabytkowy sprzęt  z wyjątkiem R-109 którą trzeba zastąpić identyczna  R-108 . Naprawdę niema nic śmieszniejszego jak rekonstruktor posługujący się w czasie widowisk radiotelefonem PMPr lub komórka. Pozdrawiam i poddaje to pod rozwagę SQ7MRY. 

Andrzej 730

Jak widać to się świetnie sprawdza podczas rekonstrukcji w czasie których brałem udział w ostatnich latach zapewniając łączność w całej rekonstrukcji pomiędzy pojazdami i rekonstruktorami oraz dowództwem imprezy polecam innym rekonstruktorom . (2016/08/11 09:17)

Andrzej 730

A tak to wygląda w plenerze (2016/08/11 09:19)