Kufajka w Wojsku Polskim ze Wschodu

/ 91 odpowiedzi / 77 zdjęć
Czy kufajka była powszechnie używana, czy sporadycznie, przez niektóre rodzaje wojsk. Czy była na wyposażeniu na początku okresu formowania? Czy fakt, że jest tak mało zdjęć żołnierzy WP w kufajkach, jest spowodowany zabiegami cenzury ówczesnych lat?

Stary Kojot


Rok 1945, akcja rozminowywania Warszawy (2009/12/31 13:57)

tatloc


Kolego Steiner,
Kufajka była faktycznie używana na początku w czasie szkolenia. Tak naprawdę to ubrani byli tylko żołnierze do czasu wydania sortów mundurowych. Co do cenzury to przesada, tym się nikt nie przejmował. Jeśli widzę na rekonstrukcji kufajkowiczów to dla mnie to  ŁACHMYTY nie rekonstruktorzy. Na dodatek przekazują fałsz i to już jest ubliżające dla żołnierzy WP na wschodzie .
O tym mówię:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/POL_Warsaw_11th_nov_1th_army_LWP.jpg (2010/06/01 23:54)

hayabusa


Szanowny Kolego,

Jak widzisz na zamieszczonych przez Steinera zdjęciach zdjęciach takiego sortu też używano. Fakt że rzadko, i być może ktoś kto zamieszczał notke w wikipedii nie był do końca wiedział co zamieszcza, bo do ogólnej definicji LWP to nie pasuje. Jednakże nie jest to niezgodne z faktami. Tak samo jak to że nasi żołnierze też używali zdobycznych sortów niemieckich - o ile się nie mylę podczas walk na Pomorzu.

 Na marginesie dodam że w tej samej defiladzie szli też ludzie ubrani w płaszcze LWP. Zawsze możesz zgłosić uwagę autorowi na wikipedii.

Z drugiej strony jak mnie pamięć nie myli terminem "łachmyta" określano podczas mojej służby w armii żołnierza brudnego/nieogolonego w zaniedbanym/brudnym mundurze. Ci ludzie na zdjęciu raczej tak nie wyglądają. To że jestem jedną z tych osób nie ma aż tak istotnego znaczenia. Po prostu dziękuję za uwagi.

(2010/06/02 18:34)

kaczor


Problem z małą ilością zdjęć żołnierzy w kufajkach wynika z bardzo prozaicznej przyczyny - większość zdjęć była pozowana ( i cenzura nic do tego nie ma ) To nie były czasy, kiedy pstrykało się miliony zdjęć przy byle okazji. Jeżeli już pojawiała się możliwość uwiecznienia się na fotografii, to każdy starał się wyglądać jak najlepiej, często pożyczając brakujące sorty od kolegów. Kufajka do zbyt reperezentacyjnych części garderoby nie należała, wiec kto mogł pozował w płaszczach. Tak samo jak mało kto będąc  w wojsku  pozował do fotografii w roboczych smerfach, albo innych równie uroczych wdziankach. Inna sprawa, iż kufajka była ubiorem zimowym, stąd ciężko ją wypatrzeć na fotografiach zrobionych w innych porach roku.  Wbrew pozorom kufajki były bardzo wysoko cenione ze względu na swoje walory użytkowe, o których pracując na wschodzie sam miałem się okazję niejednokrotnie przekonać.
Czasami oprócz wikipedii i innych równie ambitnych stron internetowych warto także porozmawiać z weteranami... 

A swoją drogą, to gratuluję języka, bo szastanie określeniami typu łachmyta, aż nadto świadczy o poziomie osoby, która innym zarzuca "ubliżanie żołnierzom WP na wschodzie" (2010/06/02 20:20)

Student Wawa


Panowie, po co strzępić języki? Proszę o odrobinę cierpliwości, a "na dniach" podkleję fotografie datowane 1943-1950 (pochodzące z periodyków i literatury przedmiotu) i sami będziecie mieli możliwość obejrzeć to, o czym tak zawzięcie tu dyskutujemy. Fotografie przytoczone przez Kolegę Steinera ukazują żołnierzy różnych broni i służ, jako swoje "3 grosze" dokleję tu pancerniaków i żołnierzy wojsk inżynieryjnych/służb technicznych. Mała ilość kufajek na zdjęciach świadczy o ich niewielkiej popularności z przyczyny jakże prozaicznej: kojarzyły się wówczas z sylwetką żołnierza radzieckiego, nie pasując do polskiego szyku i elegancji - tu (często dopasowany "własnym przemysłem") płaszcz wyglądał o niebo lepiej.

Temat nietypowych / nieregulaminowych sortów mundurowych w Wojsku Polskim (1943-45) jest niezwykle szeroki i interesujący, zwłaszcza w zestawieniu tzw. "prawdy ekranu" (choćtu się kłania kapral Wichura), utrwalanej szeroko w świadomości społeczeństwa ze wspomnieniami kombatantów i materiałami źródłowymi. Jeśli zechcą Koledzy podjąć temat, postaram się dostarczyć fotografii ilustrujących szerzej całe zjawisko. 

Fakt, że 11 listopada 2007 roku wystąpiliśmy w waciakach wynikał z braku zabezpieczenia jednolitej ilości płaszczy poprawnego wzoru, ale też z chęci zaznaczenia odrębności od grup "wrześniowych" dla przeciętnego odbiorcy, natomiast decyzja użycia tych właśnie kurtek watowanych wyszła po dogłębnej analizie materiału ikonograficznego. Szczerze mówiąc, mniejszym błędem jest użycie przez pododdział rekonstrukcyjny waciaków wzoru radzieckiego (odmian pikowanych z kołnierzem i bez), niż namiętne używanie przez niektórych (w tym znanych mi osobiście rekonstruktorów) wrześniowych "polówek" pod Kuricę, ciemno wilbrowanych pasów, rozmaitych potworów powojennych wzorów (o zgrozo, widziałem nawet olimpijkowca) czy robienie z siebie wielokrotnie odznaczonych "generałów" (a co najmniej poruczników czy kapitanów - oczywiście jeśli nie odgrywa się, na potrzeby inscenizacji, określonej postaci historycznej).

Co do sformułowania "łachmyty", proponuję Koledze tatloc zastanowić się (i odpowiedzieć samemu sobie), czy swój wygląd jako rekonstruktora doprowadził już do perfekcji? jak prezentował się na początku swojej działalności?, zaś następnie do dyskusji merytorycznej dorzucać swoje zdanie - oby uzasadnione i wnoszące o wiele więcej, niż tylko nieprzemyślane zarzuty wobec innych.

A skoro mówimy o fałszowaniu... może, w przypływie wisielczego humoru lub woli kreowania jedynie słusznego (społecznie/ historycznie/ hagiograficznie) wizerunku żołnierza Wojska Polskiego  (1943-45) zarzucimy Koledze Steinerowi użycie Photoshop'a dla stworzenia wyżej prezentowanych zdjęć, a same (datowane!) fotografie potraktujemy właśnie jako "straszliwe" zakłamywanie historii? 

 

(2010/06/04 14:31)

Student Wawa


Grafika na podstawie zdjęcia z Sielc, prezentowanego powyżej.

(2010/06/04 15:52)

Student Wawa


1 pułk czołgów, jesień 1943. (2010/06/04 15:58)

Student Wawa


1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte (2010/06/04 16:01)

Student Wawa


24 pułk artylerii samobieżnej (2010/06/04 16:03)

Student Wawa


A tu - powojenni (1950) saperzy i technicy (2010/06/04 16:05)

Student Wawa


Ze zdjęć "w miarę" czytelnych - tyle. Jest jeszcze kilka fotek z 1 Brygady Pancernej, pojedyncze z innych jednostek, foto spod latarni morskiej w Kołobrzegu czy z przeprawy przez Odrę (saperzy), ale kopie cyfrowe wyszły słabo, więc nie chcę bez potrzeby zaśmiecać nimi forum. (2010/06/04 16:09)

Berlin


Nie do konca w temacie :)
Czy oficer AP noszacy gimnatiorke mial guziki kurice mosiezne nie malowane, czy stalowe malowane, a mosiadz wszedl pozniej do uzycia (2010/07/04 23:18)