ktos rozpoznaje ten but?

/ 14 odpowiedzi / 7 zdjęć
Witam.Posiadam piekne buty,ale nie moge okreslic ich pochodzenia tzn z jakiego okresu moga byc i z jakiej armii.Dodam tylko ze wewnatrz buta jest napisane nazwisko i miasto w pd Francji,czy moga to byc buty legii cudzoziemskiej?

Kowalinho

Takiego typu butów (klamerki, sznurowania), różniących się detalami, używano wśród kadry oficerskiej w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Francuska proweniencja jak najbardziej się zgadza. :-) (2012/05/17 09:44)

cybul84

Jetem ciekawy z jakiego okresu moze pochodzic.Dzieki wielkie za info:)Wewnatrz buta jest napis,pozniej go wrzuce na forum wiem ze jedno slowo to - Caire. (2012/05/17 11:35)

Kowalinho

Okolice pierwszej wojny, może międzywojnie? We Francach niezbyt się wyznaję. :-)
Ale bucior ładny. (2012/05/17 18:34)

jarek682

Piekne buciki,z tego co widzę to oficera Legii z okresu I wojny,przynajmniej w takich widzialem zdjęcie kapitana legii cudzoziemskiej w Senegalu w r.1915 (2012/05/17 21:13)

cybul84

Na cholewce sa podpisane G.Lambrou bottier ( szewc) Caire (Kair) tlumaczenie ze slownika franc.Buty sa w pieknym stanie,troche sie podeszwa rozwrstwia,ale oddam je do profesjonalnego zakladu. Pasuja na mnie jak ulal:) (2012/05/17 22:15)

cybul84

Musze zobaczyc film Lawrence a Arabii,mysle ze tam moge je zobaczyc:) (2012/05/17 22:18)

OxandBucks

Jak Kowalinho wyżej wspomniał, wzór ten był w użyciu w różnych armiach. Na załączonym zdjęciu mamy ten sam typ buta, używanego przez oficera brytyjskiego w okresie 1 wojny.

Zdjęcie zrobione w muzeum regimentowym w Worcester.

(2012/05/18 13:21)

OxandBucks

Wzór nadal w użyciu w okresie 2 wojny (dodane zdjęcie to z Afryki, 2 wojna).

Sprawdziłem - w katalogu z 1939/40 (brytyjskim), ten typ buta jest opisany jako but polowy artylerii polowej (RA sealed pattern field boot). Dostępny w dwóch odmianach skóry. But na rysunku z katalogu ma dodatkowo kawałek skóry z tyłu do ostróg, ale że to prywatne oficerskie to odstępstwa zawsze były.

Tyle o tym typie butów u Brytyjczyków, co do Francuzów nie mam materiałów, ale warto przejżeć zdjęcia Hallerczyków, u nich tego typu buty chyba sie pojawiają.

Warto też dodać Brytyjczycy kupowali, zamawiali oporządzenie i mundury we Francji, i odwrotnie, brytyjscy producenci w czasie 1 wojny otworzyli swoje przedstawicielstwa w Paryżu. Dlatego też mamy podobne, lub wręcz takie same, rzeczy w użyciu przez rózne nacje pod koniec 1 wojny.

(2012/05/18 13:28)

cybul84

Dziekuje wszystkim za informacje!Pozdrawiam! (2012/05/19 19:38)