Krzyże Monte Cassino

/ 752 odpowiedzi / 607 zdjęć
Cassino

Witam serdecznie a co jesli nie mieszkamy w Angli tylko w Polsce z szacunkiem Pozdrawiam. (2018/02/07 13:03)

zylkos

Dla Nas w Polsce to jest tak,czekamy 3 miesiące i problem z realizacją czeku bankierskiego w największym banku w Polsce,bo nigdzie go nie realizują tylko tam,ale warto,wyciągnąć taki ZESZYT.Pozdrawiam. (2018/02/07 15:10)

zylkos

Można pisać po polsku. (2018/02/07 15:11)

zylkos

Jeżeli Zbigu SMOLIŃSKI,przeglądasz ten wątek,opisz KOLEGOM jakie problemy napotkałeś w trakcie akcji -wyciągania Zeszytu i ile to trwa...Pozdrawiam,Zbigu,gorąco!!! (2018/02/07 15:19)

Maly Roman

Hmm, w moim przypadku pozyskanie dokumentów w 2017r. dziadka od Angoli trwało ok. 4 miesięcy. Jest to b. krótki czas jak na prośbę wysłaną z Polski. Wcześniej ( w latach 90 i 2000) chyba dwa razy moja rodzina występowała o takie dokumenty i nawet po wysłaniu 30 funtów nie było odpowiedzi. Teraz w dobie internetu wszystko odbywa się szybciej. Dużo zależy od nas samych, jak się zmobilizujemy i jak po otrzymaniu potwierdzenia, że posiadają "nasze" dokumenty, jak szybko załatwimy ten niełatwy czek bankierski. Moja rada jest taka: po zakupie czeku bankierskiego zlećmy jego wysłanie do głównego księgowego MOD bankowi w którym go nabyliśmy. Jest to najpewniejsza i najszybsza dyspozycja. Później tylko trzeba czekać, oczywiście przypominając się mailowo co 1,5 miesiąca o naszej prośbie. (2018/02/07 21:04)

Cassino

Witam wielkie dzieki za informacje i POZDRAWIAM> (2018/02/08 20:25)

katarzynarz

witam, Pytanie do Mały Roman: Czy moze PAn rozwinac mysl: "po zakupie czeku bankierskiego zlećmy jego wysłanie do głównego księgowego MOD bankowi w którym go nabyliśmy". Czy to ja mam sugerowac bankowi adres ksiegowego czy oni sami to znajda czy ma PAn gotowe dane gdzie wysłac? czy tylko to wystarczy: Ministry of Defence APC Disclosures 5 (Polish) Building 60, RAF Northolt West End Road Ruislip, Middlesex HA4 6NG London United Kingdom pozdrawiam katarzyna (2018/02/12 16:50)

Maly Roman

Po potwierdzeniu z MOD, że są w posiadaniu interesujących nas dokumentów, prześlą wzory czeku z różnych banków. Jako przykład podaję czek z PKO SA (2018/02/12 21:25)

Maly Roman

Prześlą też wzór zlecenia na wystawienie czeku. W zleceniu jest podany zleceniodawca i odbiorca (MINISTRY OF DEFENCE ACCOUNTING OFFICER), oraz adres: apc polish enquiries building 60, raf northolt west end road ruislip middlesex ha 4 6 ng UNITED KINGDOM Bankowi nie trzeba nic sugerować. Trzeba po prostu poprosić aby bank przesłał czek do adresata. Mnie Pani w banku sama to rozwiązanie zaproponowała. (2018/02/12 21:33)

katarzynarz

Bardzo dziekuje za informacje (2018/02/12 23:43)

katarzynarz

Mam jeszcze pytanko czy Instytut Sikorskiego ma jakis email?poniewaz na ich stronie znalazłam tylko tradycyjny adres korespondencyjny bede wdzieczna za info pozdrawiam (2018/02/13 09:03)

Maly Roman

Z Instytutu Sikorskiego z Londynu większość dokumentów zostało przesłanych do Polski. Są zdeponowane w CAW-ie. (2018/02/13 09:20)

katarzynarz

Wiem ,ale musze ich jeszcze przycisnac tylko nie moge znalezc emaila. Cos mi wysłali ale obawiam sie ze to moze byc nie wszystko i chciałabym zadac im szczegołowe pytanie a znow bede czekac pewnie 8miesiecy jak ostatnio. (2018/02/13 09:35)

katarzynarz

Napisałam maila do MOD i czekam co odpisza, czy maja zeszyt ewidencyjny , ktory szukam, czy nie. (2018/02/13 09:36)

zylkos

http://www.pism.co.uk/kwerendy.htm (2018/02/13 22:52)

zylkos

http://www.pism.co.uk/badania_rodzinne.htm (2018/02/13 22:53)

zylkos

Z informacjami, otrzymanymi z powyższych instytucji, badacze mogą zgłosić się do Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego aby sprawdzić, czy w archiwum Instytutu istnieją jakiekolwiek dodatkowe informacje o poszukiwanych osobach. Odpowiedzi na kwerendy korespondencyjne udzielane są w okresie od pięciu do sześciu miesięcy. (2018/02/13 22:54)

zylkos

Kwerenda korespondencyjna w formie listu. (2018/02/13 22:54)

Kris A

"...Po potwierdzeniu z MOD, że są w posiadaniu interesujących nas dokumentów, prześlą wzory czeku z różnych banków..." Wyłącznie czek ? Czy jest możliwa płatność przelewem z UK lub z Polski ? pzdr (2018/02/14 17:35)

Maly Roman

Pani Margaret Goddard na zapytanie o inną formę płatności z Polski tak mnie odpowiedziała: Information is issued free of charge to the widows of ex-servicemen. All other interested parties are charged £30 for the service. Payment can be made by cheque, Postal Order or International Money Order. From Poland payment can be made by Bankers Draft (czek bankierski). This can be arranged at Bank Polska Kasa Opieki SA, Bank PKO BP and other Polish banks. It should be made payable to: “Ministry of Defence – Accounting Officer”. Examples enclosed. We are unable to accept any other form of payment. Po polsku to: Informacje są wydawane bezpłatnie wdowom byłych żołnierzy. Wszystkie inne zainteresowane strony są obciążone opłatą w wysokości 30 £ za usługę. Płatności można dokonać czekiem, przekazem pocztowym lub międzynarodowym przekazem pieniężnym. Z Polski można dokonać płatności przez Bankers Draft (czek bankierski). Można to zorganizować w Banku Polska Kasa Opieki SA, Banku PKO BP i innych polskich bankach. Należy go przekazać na rzecz: "Ministerstwo Obrony - księgowy". Załączone przykłady. Nie możemy przyjąć żadnej innej formy płatności. (2018/02/14 19:28)

Maly Roman

Pozyskanie dokumentów z MOD z terytorium GB jest proste i szybkie. Żeby udokumentować pokrewieństwo podobno wystarczy zdjęcie grobu przodka a i płatności są prostsze, wystarczy zadzwonić do MOD i wszystko powiedzą. Kolega zylkos tak napisał : "(2018/02/06 21:54) INFORMACJA:Jeżeli jesteście w Anglii,dłuższy czas,a wasi dziadkowie,pradziadkowie byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie,ksero dokumentów z archiwum MOD,UK otrzymacie w terminie do dwóch TYGODNI. " A od nas Polaków to mają wymagania : Z Polski można dokonać płatności przez Bankers Draft (czek bankierski). Można to zorganizować w Banku Polska Kasa Opieki SA, Banku PKO BP i innych polskich bankach. Należy go przekazać na rzecz: "Ministerstwo Obrony - księgowy". Załączone przykłady. NIE MOŻEMY PRZYJĄĆ ŻADNEJ INNEJ FORMY PŁATNOŚCI. (2018/02/14 19:40)

Kris A

dziękuję za info, pzdr (2018/02/14 20:20)

Maly Roman

Trochę się oddaliliśmy od tematu tego wątku - Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino. W publikacji Pana Marka Wrońskiego "WALECZNE SKORPIONY. Barwa Pułku 4 Pancernego "Skorpion" tom II" na stronie 238 jest zamieszczona reprodukcja pierwszej strony Rozkazu nr 27 z 26 lutego 1945 roku z listą nadań KPMC. Szkoda, ze nie ma pełnej listy nadań. (2018/02/15 21:02)

Maly Roman

Rozkazem nr 33 z 5 marca 1945 roku nadano KPMC pośmiertnie 12 poległym żołnierzom Pułku 4 Pancernego "Skorpion" (2018/02/15 21:10)

Maly Roman

Rozkazem nr 33 z 5 marca 1945 roku nadano KPMC pośmiertnie 12 poległym żołnierzom Pułku 4 Pancernego "Skorpion" (2018/02/15 21:10)