Krzysztof Hofman

Opis bohaterstwa: 

Krzysztof Hofman (ur. 30 kwietnia 1915 w Łodzi, zm. 30 października 1996 w Krakowie) – lekarz, żołnierz Armii Krajowej (pseud. „Cyprian”),

Był uczestnikem kampanii wrześniowej jako podporucznik w 55 pułku piechoty w Lesznie. W czasie bitwy nad Bzurą zostaje poważnie ranny w nogę. Trafia do niemieckiej niewoli w której pozostaje do wyleczenia. Zdrowy ucieka z jenieckiego szpitala. Już w grudniu 1939 zaprzysiężony w Służbie Zwycięstwu Polsce. Zostaje oficerem łącznikowym i kurierem.  W sierpniu 1940 zostaje aresztowany i trafia do niemieckiego obozukoncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zostaje mu przydzielony numer 2738. Tam buduje drogę do Brzezinki, pracuje w stajni, wkońcu trafia jako pielęgniarz do sztuby szpitalnej.  Rok później spotyka Witolda Pileckego, nazwisko doktora pojawia się w Raporcie rotmistrza Pileckiego.

Ucieka w lutym 1942. Zostaje aresztowany w Ostrowcu Świętokrzyskim i trafia na Pawiak. Niemcy nie wiedząc, że zatrzymali uciekiniera z Auschwitz po wstawiennictwie księdza Trzeciaka – wypuszczają.

W Radomiu pod pseudonimem „Cyprian”, obejmuje Referat Szkoleniowy w Komendzie Obwodu AK. W sierpniu 1944 prowadzi do walki III batalion AK działający samodzielnie w ramach zgrupowania Jodła i wraz z nim do października 1944 przechodzi szklak bojowy pułku. Pod koniec wojny trafiła do niewoli sowieckiej.

Zesłany na Syberię po 5 latach wraca do Polski w lutym 1949 roku. Żona myśląc, że nieżyje ponownie wychodzi za mąż. Po powrociemając 34 lat rozpoczyna studia na Akademii Medycznej. Po studiach pracuje w Dołhobyczowie i Chochołowie koło Zakopanego.

Zmarł 30 października 1996 roku w Krakowie, w wieku 81 lat,  pochowany został w swoich rodzinnych stronach.

Prawdziwy Polski Bohater. Walczy gdy ojczyzna potrzebuje. Nie złamany obozem Auschwitz-Birkenau, zsyłką na sybir, PRL. Pozostaje wierny wartościom na których wyrósł. 

Dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari. Pochowany na Cmentarzu Zarzew w Łodzi.

Link do strony na której jest powyższa publikacja: http://bohaterowie.waw.pl/?q=krzysztof-hofman

Link do filmu który nagrałem by upamiętnić postać: https://www.youtube.com/watch?v=v3Vc87MR4nI

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/v3Vc87MR4nI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>