krawat do munduru galowego lwp

/ 9 odpowiedzi
Witam,
staram sie skompletować mundur galowy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno Desantowej. Mam problem z wyborem krawatu, mógłby mi ktoś doradzić który powinienem kupić i jaka jest różnica (oprócz koloru ;) ) między tym http://allegro.pl/krawat-zielony-oficerski-i2958043187.html a tym http://allegro.pl/krawat-jasno-zielony-oficerski-i2958044066.html ? 
LWP desant

Zamierzasz skompletować mundur oficera czy żołnierza ZSW?? Bo jak ZSW to używali innych takich plecionych. Ja kompletuję mundur wyjściowy ZSW i tylko krawatu mi brakuję.  (2013/01/19 21:25)

Yaacu

Kompletuje mundur oficerski, właśnie gabardynę, spodnie i buty już mam, problemem jest ten krawat ;) (2013/01/20 12:52)

LWP desant

a opinacze czy "rumcajsy" ?? (2013/01/20 14:56)

Yaacu

Do oficerskiego munduru wyjściowego powinny być półbuty, a do munduru służbowego powinny być teoretycznie rumcajsy ( w przypadku piechoty ), jednak gdzieś czytałem nie pamiętam już gdzie, że oficerowie zakładali do musztry opinacze, ze względu na to że rumcajsy podobno nie nadawały się do niej. (2013/01/22 15:01)

Mozets

Yaacu cytuję:/// gdzieś czytałem nie pamiętam już gdzie, że oficerowie zakładali do musztry opinacze, ze względu na to że rumcajsy podobno nie nadawały się do niej.///

Istotnie w latach 70-tych kadrę ( całą - włącznie z podoficerami zawodowymi i chorążymi) obuto w rodzaj butów z cholewami. Były one różnej jakości. Zwykłe ( "dla wszystkich") były ciężkie, z grubą gumową podeszwą typu traktor. Cholewkę miały z brązowego skayu. Na mrozie sztywniał i łamał się w miejscu zgięć ( nad podbiciem). Ani to były oficerki, ani gumiaki - taki ni pies ni wydra (coś na kształt świdra). Chodzenie w tym było niewygodne - bo noga "chodziła" w tym właśnie jak w filcaku pegeereowskim. Horrorem zaś było zaliczanie przez kadrę zestawów na torze przeszkód ( lub  marszobiegu). Kadra często pożyczała buty od swoich żołnierzyków ( niehigieniczne) żeby się nie zabić - lub nie połamać nóg na torze. Jednak w czasie inspekcji komisja nie zewalała na takie zamiany. Umudurowanie miało być zgodne z wyposażeniem. Sprawdzano nawet czy ma się kalesony - jeśli akurat była pora zimowa i "należało" je mieć. Oficer w stopniu kapitana jeśli miał nieukończone 28 lat -zdawał normę taką samą jak 18-letni  szeregowiec. Teraz drugi "rodzaj" butów. Miały cholewkę skórzaną, podeszwę lekką z elastycznego cieńszego tworzywa i przyszwę z dobrej skóry. Były lepiej skrojone, lepiej dopasowane, lekkie, cieplejsze i przewiewniejsze. W takich butach przyjeżdżali do JW oficerowie ze sztabu Okręgu i inni ( tzw. kaprale Z MON-u). Mianem tych kpr. monowskich określano często podpułkowników z instytucji centralnych, którzy z wojskiem mieli niewiele wspólnego. Śmiano się, że noszą papiery i teczkę za generałem.

(2013/02/22 12:35)

tweLWP

Witam!
Dolacze si do tematu, bo mam chyba ten sam problem:
W zdjeciu sa oby dwie krawaty, ocenione jako krawaty oficerskie LWP.
Ten gorny khaki jest wiadomo, ale co z tym dolnym krawatem? Ktos mi mowil, ze to jest krawat Straz granicznej?! Moge Panstwo to potwierdzic?
Prosze o opinie.
Dziekuje bardzo!! (2014/01/27 00:46)

tweLWP

Witam!
Dolacze sie do tematu, bo mam chyba podobny problem:
W zdjeciu sa oby dwie krawaty, ocenione jako krawaty oficerskie LWP.
Ten gorny jest w kolorze khaki, to jest wiadomo.
Prosze o informacje, kto nosil ten dolny krawat? Ktos mi mowil, ze krawat nalezyl do Strazy Granicznej?!
Moge Panstwo to potwierdzic? Co Panstwo na to mowia?
Dziekuje za odpowiedz i za opinie.
Tadeusz ^v^ (2014/01/27 00:53)

prastarzec

hej. Ten zielony jest ok. Z tego co wiem to te szare były przeznaczone dla ZSW i miały zastąpić te robione z plecionki. Nosili je też podchorążowie. Kadra nosiła zielone.
pozdrawiam (2014/01/29 19:08)

operator

Ten zielony (górny) jest jak najbardziej krawatem kadry. Ten dolny jest już po 1990 roku (a nawet późniejszy) i chyba SG. ZSW przynajmniej do 1991 (wtedy kończyłem służbę w WP) miała krawaty "plecionkowe" (choć w istocie to tylko taki imitujący splot). Czasami nazywaliśmy je skarpetką, słyszałem też określenie "skóra z węża" :) (2014/01/31 18:39)