kotyliony

/ 23 odpowiedzi / 5 zdjęć
kotyliony    powinny być   biało czerwone   ,a nie   czerwono białe   .Co o tym myślicie ?
darda

Kotyliony mogą być dowolne. W końcu na balu nie ma to większego znaczenia.
Kokardy w polskich barwach narodowych - oczywiście biało czerwone. (2013/11/11 18:58)

Mozets

Kotyliony mogą być dowolne. W końcu na balu nie ma to większego znaczenia.
Kokardy w polskich barwach narodowych - oczywiście biało czerwone.

Darda jak zwykle inteligentnie ripostuje. Niech żyje bal.

(2013/11/15 13:40)

yano57

Widocznie taką formę odpowiedzi (riposty) wybrał, ALE MA RACJĘ. Można zarzucić to, że nie rozwinął tematu.

Nazwa poprawna to Kokarda Narodowa od 1831 roku, w tym roku barwy przedstawione poprawnie (choć w historii różnie bywało).

Wszystko co i jak powinno wyglądać opisane nawet w Wikipedii.

A, że w mediach i z ust polityków pada nieoprawna nazwa, to już inna sprawa.

Co jak co, ale na ty forum warto to wiedzieć.

(2013/11/15 14:20)

darda

A w ogóle, to wprawdzie używając niewłaściwej nazwy ("kotylion"), Edward zwrócił uwagę na dość poważny problem. Jak wiadomo, forma kokardy używana podczas ostatnich obchodów 11 listopada m.in. przez Prezydenta, jest  poprawna heraldycznie, lecz historycznie co najmniej dyskusyjna. Dla niewtajemniczonych - kokarda "heraldyczna" odzwierciedla białego orła na czerwonej tarczy. Taka "prawidłowa" kokarda użyta była w naszych dziejach raz - podczas Powstania Wielkopolskiego. Jednak, poza wyjątkiem formalistycznych Poznaniaków, podczas pozostałych polskich zrywów wyzwoleńczych, powszechnie stosowano kokardę białą z czerwonym sercem.

Rodzi się więc pytanie, czy należy przestrzegać formalnych reguł heraldycznych, czy tradycji ?
Pytanie to dotyczy nie tylko kokard, ale też m.in. lotniczych szachownic. (2013/11/15 17:58)

Mozets

Ja widzę podobieństwa do flagi japońskiej. Ale nie jest wykluczone ,że z postrzeganiem barw u mnie coraz gorzej. (2013/11/16 22:28)

Rumcajs

Czyli, że mamy na tej rycinie Japończyka? Być może. A na poważnie to chyba dobra ilustracja dyskusji powyżej. Jak widać coś, co my obecnie uważamy za kalanie barw narodowych, jakoś 200 lat temu było sprawą normalną. (2013/11/16 22:45)

Rumcajs

I kolejna fotka. Tym razem muzeum w Przeworsku z odznaką Sokoła. (2013/11/16 22:47)

Rumcajs

I jeszcze jeden kolega reprezentujący 1 szwadron ułanów Cesarza Japonii.Jak widać po dwóch ostatnich przykładach nie trzeba cofać się 200 lat. Jeszcze 100 lat temu były problemy z "identyfikacją narodową". (2013/11/16 22:58)

edward1949

Kokarda Narodowa powinna być w barwach narodowych czyli na  górze biały a pod nim  czerwony ,nie ma nad czym dyskutować. (2013/11/17 00:12)

Stary Kojot

Tu powstańcy maja prawidłowe kokardy... :) (2013/11/17 07:33)

edward1949

jak  najbardziej  jeden ma trochę przy dużą ale ujdzie:) (2013/11/17 10:36)

edward1949

jak  najbardziej  jeden ma trochę przydużą ale ujdzie:)
(2013/11/17 10:38)

zimo19

Niestety nie zgodzę się z panem Edwardem który twierdzi iż "Kokarda Narodowa powinna być w barwach narodowych czyli na  górze biały a pod nim  czerwony ,nie ma nad czym dyskutować." . Osobiście przychylam się do tej teorii, lecz nie jest to jednoznaczne. I już nasi przodkowie tak jak i my dzisiaj o tym rozprawiali. Posłużę się przykładem z Powstania Styczniowego, ponieważ jest mi najbliższe i ma swoje duże zasługi w popularyzowaniu symboli narodowych. W Instrukcji Rządu Narodowego o umundurowaniu z dnia 12 maja 1863 roku, czytamy na temat Kotylionu Narodowego „po lewej stronie klamra z orłem białym na czerwonym polu”. Jednak ryciny, zdjęcia i obrazy z epoki pokazują iż żołnierze najczęściej zakładali kotyliony na górze biały na dole czerwony. Podsumowując osobiście jestem za teorią biały u góry, czerwony u dołu, jednak myślę, iż zasadniczo najważniejsze jest żebyśmy przypinali Kotyliony Narodowe, (nie ważne w jakiej kolejności) na święta narodowe i nie tylko żebyśmy pokazywali dumę i przywiązanie do Rzeczpospolitej  

(2013/11/17 17:47)

zimo19

Artur Grottger pożegnanie powstańca (2013/11/17 17:49)

zimo19

Rysunki Juliusza Kossaka do instrukcji Rządu Narodwego z 12 maja 1863 roku. Widac na nich kotylion, jednoczesnie u Grrotgera widzimy kotylion biały na gorze, czerwony u dołu  (2013/11/17 17:54)

zimo19

rycia z okresu powstania Stycznioweg w prasie Francuskiej obrazujaca Powstańca, widzimy że kotylion jest w ten spoósb namalowamy iż środek jest ciemniejszy  (2013/11/17 18:00)

darda

/.../ widzimy że kotylion jest /.../

Proszę, KOKARDA, nie kotylion. Kotylion to na balu. Ja wiem, że dla niektórych iść w bój to jak na bal, ale bez przesady ;-) (2013/11/17 18:54)

Rumcajs

I tak po zapoznaniu się z linkami powyżej wychodzi (jeśli dobrze zrozumiałem), że nasza prawidłowa kokarda powinna mieć nawet trzy koła. Czyli, że nasze dwa, niezależnie od kolejności kolorów, to tylko uproszczenie? No to Panowie forumowicze kto przebije w rewelacjach Kolegę FAZA? (2013/11/17 23:07)

darda

/.../ nasza prawidłowa kokarda powinna mieć nawet trzy koła /.../

Nie tyle powinna, ile może.
"Heraldycznie właściwy" układ barw Kokardy Narodowej nie ulega wątpliwości.
Dla mnie ciekawszy jest dylemat, czy stosować formę prawidłową formalnie (heraldycznie), czy  zgodną z historyczną praktyką? (2013/11/18 08:21)