Koszula tropikalna z Afryki identyfikacja

/ 6 odpowiedzi

Witam, jestem nowa na forum, mam na imię Małgorzata.

Prowadzę drzewo genealogiczne mojej rozległej rodziny, w której występują  dzielne i waleczne osoby. Właśnie w związku z tym, aby ocalić pamięć o tych osobach bardzo proszę o zidentyfikowanie wojska, mundurów i odznaczeń.

Mam kilka zdjęć, więc muszę kilkakrotnie powtórzyć wątek

Pozdrawiam

Rumcajs

Koszula tropikalna używana przez jednostki Armii Polskiej na Wschodzie na terenie Afryki Północnej. Prawdopodobnie szanowny Przodek przybył tam wraz z Armia Andersa lub był żołnierzem Brygady Strzelców Karpackich. Może nawet był w Tobruku. Naszywka na rękawie wskazuje na przynależność do jednostki obsługującej dowództwo APW lub bezpośrednio mu podległej. Więcej prawdopodobnie napiszą koledzy specjalizujący się w tym okresie. (2012/03/29 20:49)

starszywiarus

Według mnie jest to brytyjski mundur tropikalny, a konkretnie koszula z rzadko tkanej tkaniny bawełnianej w odcieniu czekoladowopiaskowym (ta na zdjęciu prawdopodobnie odbarwiona po wielokrotnym praniu). Posiadała dwie kieszenie bez tzw. fałd z prostokątnymi klapami i była rozpinana do dołu. Oznaki stopni, co zresztą widać, umieszczone były na nasuwkach. Mundury takie noszone były przez żołnierzy pierwszej polskiej jednostki na Bliskim Wschodzie - Brygady Strzelców Karpackich, po przejściu z Syrii do Palestyny tj. w okresie 1940-41r. i później. (2012/03/29 21:03)

edward1949

naszywka to oznaka rozpoznawcza dowództwa Armii Polskiej na Wschodzie, następnie dowództwa 3 Korpusu.Ostatecznie dowództwa Jednostek Wojska na Środkowym Wschodzie.
Wprowadzona  dnia 1 lutego 1944 r. Kolory czerwona brama z trzema wieżami i orłem białym na niebieskim tle .Obwoluta naszywki biała .Wysokość 4,6 cm x 3,8 cm.

ps .znowu Rumcajs powie że nie widzi kolorów:) (2012/03/29 21:36)

Rumcajs

:-) Kolega Edward czyta w moich myślach. Ale tym razem kolorystyka na zdjęciu nieco odbiega od oficjalnej. Tło nie jest niebieskie z białą obwódką. Na zdjęciu mamy wyraźnie tło niewiele odbiegające od koloru munduru. Czyli zważywszy na spranie koszuli jest to kolor wyraźnie jaśniejszy czyli biały. Zdecydowanie nie niebieski, a nawet nie błękitny. Tak wiec tym razem na moim wyświeconym ekraniku kolory widać lepiej :-).
A może to cos takiego? Mamy tu białe tło odznaki i podpis 5 baon dowodzenia?
http://www.2kz.mil.pl/strona.php?id=12 (2012/03/29 22:45)

edward1949

koszule często były prane a więc odznaki stopni umieszczano na nasuwkach wykonanych z piaskowej tkaniny.Umożliwiało to zdjęcie dystynkcji przed praniem.Oznaki przynależności też nie były przyszywane bezpośrednio na rękawach. Sporządzano tzw.klapki na których naszywane były oznaki.Klapki wykonane były z cienkiej  tkaniny ,mocowane były do naramiennika za pomocą guzików lub zatrzasków.Były one zdejmowane przed praniem. (2012/03/29 23:51)

gostel

Dziękuję, mój bohater to Jan Filipow (1900-1987) występujący również na innych zdjęciach. Wszystkie spostrzeżenia umieszczę na jego profilu w drzewie genealogicznym.

10.02.1940r Jan wraz z całą naszą najbliższą rodziną (36 osób) zamieszkującą w Krasnymstawie pod Słonimem, został zesłany na Sybir, do rejonu wołogodzkiego. Wyszedł stamtąd z Armią Andersa, przeszedł cały szlak bojowy. Powrócił do Polski z Egiptu w 1947r

(2012/03/30 07:58)