Kołobrzeg 1945 - bohaterowie drugiego planu

/ 3 odpowiedzi

Podczas zwiedzania muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu natknąlem się na takie oto zdjęcie. Niby sprawa oczywista - generał Kieniewicz. Ale jak ciekawi są bohaterowie drugiego planu! Pal sześc tego zwiadowcę w kubance - zwróćcie uwagę na psa. Cóż on ma za order przy obroży? Przejrzałem pobieżnie posiadane książki i nic nie znalazłem. Czy ktoś może o tym czytał? Czy ktoś może coś wie?

al-Muell

Obstawiałbym jakieś zdobyczne odznaczenie, ale z niemieckich przychodzi mi do głowy tylko to: https://de.wikipedia.org/wiki/Ehrenzeichen_des_Deutschen_Roten_Kreuzes lub wariant: https://de.wikipedia.org/wiki/Ehrenzeichen_f%C3%BCr_deutsche_Volkspflege Raczej jest to typowo ludzkie (nie-psie) odznaczenie, ale na pewno nie radzieckie ani polskie (zresztą w Polsce chyba nie było przypadków odznaczania zwierząt "ludzkimi" odznaczeniami państwowymi). Można ewentualnie pomyśleć o nie-niemieckich odznaczeniach - w Kołobrzegu były też zagraniczne formacje SS. (2016/11/06 11:00)

kapitan Koot

Wiesz, ja nie myślałem że to było odznaczenie nadane na poważnie (jak w niektórych krajach odznaczało się zwierzęta). Raczej obstawiałbym "order" zrobiony z blachy po konserwie "za dzielność i szczekanie". Ale może faktycznie powiesili mu jakiś trofiejny krzyż... Historia ciekawa i aż dziwne, że takiej anegdoty nie opisano w żadnych wspomnieniach? (2016/11/07 15:26)

al-Muell

Mnie to jednak wygląda na zaadoptowane prawdziwe odznaczenie. Ewentualnie nie państwowe, a jakieś organizacyjne. W ZSRR były przypadki nadawania psom "ludzkich" odznaczeń - jeśli dobrze pamiętam, to kilka psów Wojsk Pogranicznych dostało swego czasu medal "Za odwagę". Chyba zresztą był kiedyś o tym artykuł w śp. "Komandosie". Poza tym - jeśli to pies Kieniewicza, to raczej myślę, że "order" miałby w radzieckim stylu - pięciokątna przywieszka i na pewno nie w formie krzyża. A co do anegdot opisanych we wspomnieniach - Sroga w "Na drodze..." wspominał m. in. opowieść jednego z żołnierzy o spotkaniu z "generałem" - czerwonoarmiści założyli krowie krzyż rycerski i niemiecką czapkę generalską... Podejrzewam,że dałoby się na ten temat coś znaleźć w archiwach - niepublikowane wspomnienia, gzetkę, albo nawet lepsze zdjęcia. (2016/11/09 07:34)