Kolejowa wieża ciśnień

/ 7 odpowiedzi / 2 zdjęć

Chciałbym nieco dowiedzieć sie o tej Kolejowej Wieży Ciśnień. Zajmowałem się nią dość długo

pozatym praktycznie sie przy niej wychowałem, przez co czuje do niej sentyment. Teraz pragnę się czegoś więcej o niej dowiedzieć. Wieża stała na stacji " Dąbie" koło Dębicy jest to km 307.626 linii nr. 25 Łódź Kaliska - Dębica. Mniejsza tam o kolej bardziej mnie obchodzi sama wieża. Na zbiorniku napisana była data 1882r. Dlatego zwracam się do Was o pomoc. Jeżeli uważacie że pytanie to odstaje od tematyki portalu to proszę nie komętujcie. Poprostu jestem jeszcze młodym rekonstruktorem który uwielbia historię. Jeśli bylibyście łaskawi cokolwiek o takiej wieży powiedzieć to z góry dziękuje.  

jazlowiak

Te wieże służyły do przechowywania wody dla parowozów. (2012/04/14 18:52)

marcin266

Tak to wiem, wiem nawet kto pracował przy niej za 2 wojny światowej. Zapisałem jej wszystkie dane techniczne, np. zbiornik z tego co wyliczyłem miał ok. 37m sześciennych. A właśnie co do zbiornika to proszę mi podpowiedzieć jaki to zbiornik. Powiem jeszcze że podobna a może nawet taka sama wieża stała w Jaślanach. Wiem na temat tej wieży wiele lecz temat ten nadal mnie wciąga i poszukuje jeszcze więcej. Cała okolica jest dość ciekawa bo przecież niedaleko jest Blizna. Słynny poligon rakietowy. Z wieży biegły dwie rury które doprowadzały wodę do hydrantów. Wiele by mówić. Lecz ja nadal szukam. Proszę o pomoc z tym zbiornikiem.

(2012/04/14 19:25)

JaRost

Nie wiem za bardzo co tutaj można dodać. Zbiornik jaki jest każdy widzi ;)
Nity i data wskazuję że jest to raczej pierwotny zbiornik, zapewne posiadający jakiś właz, który umożliwiał konserwację wnętrza. 
Linię otwierano etapami, odcinek Dębica-Sandomierz otwarto w 1887 roku. Jak wiadomo budowa musiała nieco potrwać więc wszystko by się zgadzało.  (2012/04/15 09:26)

marcin266

Ciekawą żecza może być jeszcze znak wysokości który był w wieżę wbudowany. Niestety wieże zbużono w 2011 roku 7 maja. Jedynym namacalnym dowodem jest ten właśnie znak wysokości. To jedyne co się ostało poza pewnie już zasypanymi fundamętami. Jest to ciekawe znalezisko.

(2012/04/15 10:27)

JaRost

Jest to jeden z rodzajów geodezyjnych raperów przedwojennych. Był to "punkt orientacyjny" przy pracach geodezyjnych w okolicy. Teraz jest to tylko kawałek blaszki (zabytkowej!), bo swój wysokościowy atrybut utracił razem z rozbiórka wieży. 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reper_(geodezja) 

(2012/04/15 13:17)

marcin266

Wielkie dzięki za pomoc. Na szczeście jeden z takich raperów jeszcze pozostał na moście kolejowym, oraz na nastawni należącej do kompleksu kolejowego. Obydwa te przedmioty są niewielkimi znakami w kształcie koła o średnicy ok.5-6 cm. Pewnie dla tego nie padły ofiarą wandalizmu. Gdyby były one podobne do tamtejszego rapera to napewno albo by zniknęły albo zostały bezsensownie zniszczone. Jeszcze raz dzięki za pomoc. (2012/04/15 17:01)

marek1970

Zaglądnij sobie do biblioteki cyfrowej Uniwersytetu Jagiellońskiego:

http://www.jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/results?action=SearchAction&skipSearch=true&mdirids=1&server%3Atype=both&tempQueryType=-3&encode=false&isExpandable=on&isRemote=off&roleId=-3&queryType=-3&dirids=1&rootid=69324&query=Rzoch%C3%B3w&localQueryType=-3&remoteQueryType=-2

Znajdziesz tam opis budowy kolei.

Pozdrawiam serdecznie (2012/04/18 07:51)