Kobieta na koniu 1939 - zdjęcie z ebaya

/ 23 odpowiedzi / 14 zdjęć
Chciałbym poruszyć temat kobiet - żołnierzy Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku. Sporadycznie trafiam na informacje, zdjęcia, które opisują udział kobiet w działaniach bojowych - na różnych stanowiskach, w różnych okolicznościach.
Kobiety pracowały jako maszynistki - kancelistki - n.p. w sztabie przy gen Thomee. W szpitalach jako pielęgniarki i sanitariuszki.

W II Rzeczypospolitej ustawa Sejmu RP w kwietniu 1938 o powszechnym obowiązku wojskowym ustaliła prawa kobiet do pełnienia pomocniczej służby wojskowej w zakresie m.in. służby przeciwlotniczej, wartowniczej i łączności. W 1939 ustalona została Organizacja Przysposobienia Wojskowego Kobiet, pod dowództwem Marii Wittek.

zylkos

Dodam,że nie jest to jedyne zdjęcie tej żołnierki.Podpis pod zdjęciem w języku ichnim:Foto polonische Gefangene POW Flintenweiber Frau Kavallerie Polen.-translated:zdjęcie polskich jeńców,-<>polskiej kawalerzystki (2012/03/14 19:56)

zylkos

Flintenweiber-potocznie ,,baba z karabinem,, (2012/03/14 19:58)

darda

Dziewczyna na koniu to jeszcze nie "kawalerzystka" :-)
Mam wrażanie, że widziałem tę twarz i na innych zdjęciach, lecz już bez konia. Muszę poszperać.

Acha, i jeszcze jedno. Słowo "żołnierka" - ostatnio w mediach lansowane - w języku polskim, co choćby u Reymonta można sprawdzić, wcale nie oznaczało kobiety-żołnierza, ale żonę  żołnierza, w dodatku niespecjalnie się prowadzącą... (2012/03/14 20:41)

Stary Kojot

Ja bym obstawiał, że to zdjęcie zostało zrobione dla propagandowego kaprysu Niemców. Niewiasta co najwyżej siedzi na koniu (pewnie ku uciesze Niemców).Świadczy o tym choćby sposób trzymania wodzy.W dodatku pas jest zapięty na "damską" stronę. (2012/03/14 21:04)

zylkos

Gefangene polonische Frauen Sanitaterin in Minsko-Pollen 1939.(Mińsk Mazowiecki?)Sanitariuszki wojskowe w mundurach PWK i oficerkach. (2012/03/14 22:39)

zylkos

Seria zdjęc Hugo Jagera:sanitariuszka, stojąca wśród żołnierzy. Umundurowana jest ona w furażerkę, bluzę, spodnie i owijacze koloru khaki, a na ramieniu nosi opaskę Czerwonego Krzyża. Przez wielu uważana jest ona za członkinie Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet a co za tym idzie jej umundurowanie jest uważane za przykład umundurowania obowiązującego kobiety w 1939 roku. Nie jest to do końca prawda.
Ową sanitariuszką widoczną na zdjęciu jest Teresa Obertyn z domu Sibińska. W czerwcu 1939 roku przechodzi ona szkolenie sanitarne w ramach PCK. 1 września 1939 roku jako ochotniczka zgłasza się do łódzkiego 28 pułku strzelców kaniowskich. W trakcie walk trafia do szpitala św. Ducha w Warszawie i tam po kapitulacji dostaje się do niewoli. Zdjęcie zostało wykonane prawdopodobnie w okolicach Sochaczewa tuż po zwolnieniu z obozu. Co ważne w swojej relacji bohaterka nie wymienia przynależności do OPWK. (2012/03/14 22:54)

Rumcajs

Dziewczyna na koniu to jeszcze nie "kawalerzystka" :-)
Mam wrażanie, że widziałem tę twarz i na innych zdjęciach, lecz już bez konia. Muszę poszperać.

Nie wiem czy myślisz o tym samym co ja, ale jakiś czas temu na tym forum stawał już temat kobiet jeńców i chyba właśnie na załączonych do niego zdjęciach była ta sama pani. Choć mogę się mylić bo to już jakiś czas temu było. (2012/03/14 22:55)

zylkos

Halina Wasilewska ps. „Krystyna” (21 III 1899 – 8 II 1961), ur. w Anglii (dokładnie na statku wiozącym rodziców do Anglii), córka pierwszego ministra spraw zagranicznych II RP Leona Wasilewskiego i Wandy z Zieleniewskich, starsza siostra niesławnej pamięci Wandy Wasilewskiej, działaczki komunistycznej. Studiowała na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, otrzymując absolutorium Wydziału Filozoficznego. Po zrobieniu specjalizacji z biologii pracowała jako nauczycielka w gimnazjum żeńskim we Lwowie.
W latach I wojny światowej uczestniczyła w służbie sanitarnej I Brygady Legionów w Jabłonkowie, Kętach i w Wiedniu, a w 1918 r. byłą kurierką KN 2 POW w Krakowie. W przebraniu mężczyzny uczestniczyła w obronie Lwowa jako telefonista 6. kompanii 5. pp Legionów, a następnie brała udział w dalszych walkach z Ukraińcami jako dowódca patrolu telefonicznego 6. pap. W wojnie z bolszewikami nie uczestniczyła tylko dlatego, że zapadła na ciężką chorobę płuc. Po zakończeniu działań wojennych była jedną z organizatorek ruchu pwk. W latach 1928–1934 pełniła funkcję komendantki Okręgu Lwowskiego PWK i równocześnie kierowniczki kobiecego referatu WFiPW w Okręgowym Urzędzie WFiPW DOK VI Lwów. Od 1939 r. była komendantką Centrum Wyszkolenia Instruktorek PWK w Warszawie. We wrześniu 1939 r. objęła komendę Kobiecego Batalionu Pomocniczej Służby Wojskowej przy Dowództwie Lwowskiej Brygady Obrony Narodowej. Brała czynny udział w obronie Lwowa aż do jego kapitulacji. (2012/03/14 23:09)

zylkos

Co do innego zdjęcia owej damy, to pamiętam,że też jest na koniu,ale przy kolumnie jeńców polskich,idacych drogą.Nie twierdze,że jest ona kawalerzystką,byc może to sanitariuszka.??????? (2012/03/14 23:13)

zylkos

Następne kobiety w mundurach z kampanii jesiennej 1939r.-Polen gefangene Soldatin,Frau in Uniform.Najprawdopodobniej też sanitariuszki przy odziałach. (2012/03/14 23:46)

zylkos

polskie sanitariuszki (2012/03/15 00:01)

zylkos

To było takie zdjęcie.Koń maści ciemnej????Czy to ta sama DAMA????????Kolumna jeńców,kobieta w płaszczu wojskowym długim.Przy butach bandaże????????????Plecak na szelkach??????To ta sama kobieta, ale koń inny i w mieście foto zrobione.......... (2012/03/15 00:10)

zylkos

Panowie,porównajcie zdjęcia!!!!!!!!!! (2012/03/15 00:46)

Wrotycz

Już ten temat był już wałkowany.

http://forum.dobroni.pl/f,zolnierka,13171,0.html (2012/03/15 09:12)

zsira

Kobiety na poligonie :na moim blogu "Foto"  Witold Sira zdj.16 "na poligonie w punkcie sanitarnym 1933r."          (2012/03/15 10:35)

zylkos

Temat żołnierki był,jak zaznaczył Kolega-Wrotycz.-utworzony:2010/12/30,18:03.Zdjęcie n/n niewiasty zamieszczono na allegro z dopiskiem:blockquote:,,1939 polscy jeńcy,żołnierka na koniu,,.Nie zdawałem sobie sprawy z istnienia żołnierek.Kim mogła byc ta pani?,Uważam,że trudne jes ustalenie personaliów owej niewiasty,natomiast łatwiej jest ustalic miejsce i ramy czasowe.Według mnie miejsce to Warszawa,a raczej przedmieścia Warszawy.Nie jestem z Wawy i trudno mi określic konkretnie ulicę.Znaki szczególne na zdjęciu:I.słupy trakcyjne tramwajowe lub kolejki miejskiej, po lewej budynki,może do dzisiaj się zachowały, ale nie jestem wstanie tego ustalic.II.kostka brukowa-jako nawierzchnia ulicy.Jeńcy w długich wojskowych płaszczach,czyli zimno już zaczynało byc.Sądze,że to kapitulacja Warszawy koniec wrzesnia 1939r.

(2012/03/15 18:23)

zylkos

Inne foto z kapitulacji Warszawy:kolumna  jeńców polskich idących traktem w stronę(szosa puławska pod Piaseczno????????)Czy ktoś może to zweryfikowac????Cała linia trakcyjna ze słupami wydaje mi sie, że kolejki podmiejskiej(kolejka marecka?????) (2012/03/15 18:32)

zylkos

A teraz coś ze strony odwrotnej:wejście Niemców do Warszawy.I-cała linia słupów trakcyjnych kolejki podmiejskiej?+II.-maszty.Według mnie z całą pewnością miejsce zrobienia zdjęcia polskiej niewiasty na koniu to WARSZAWA.Czas:kapitulacja Warszawy.Sumując znaki-na fotce z postu#40550, z tyłu za kobiętą nasyp(mały kolejowy,wąskotorówka????)Miejscowośc podmiejska, w dali kobieta z charakterystyczną  polską chustą(wykonaną z płótna lub wełny).I najważniejsza sprawa personalia????Chyba pozostaną n/n?????? (2012/03/15 18:46)

zylkos

Co jeszcze można dodac????Kobiet przy wojsku,bo nie na etacie było trochę.Ile???faktycznie ustalic się już chyba nie da, ale niezaprzeczalnym faktem jest,że były.Zamieszczam kolejną DAMĘ.Fotka z kapitulacji WARSZAWY w 1939r. (2012/03/15 18:53)

kuba18

Drodzy Koledzy, zdjęcie to przedstawia ulicę Puławską, widok w stronę Mokotowa.  Żołnierze przechodzą vis a' vis pętli tramwajowej. Chodziła tam kiedyś (już po wojnie) "19" a w dni wyścigów konnych specjalna linia "W". Widoczne są słupy trakcyjne na pętli oraz budkę przystanku do wsiadania. Po prawej stronie zdjęcia powinny przebiegać tory kolejki wąskotorowej idącej od ówczesnego Dworca Południowego (teraz stacja metra Wilanowska) do Piaseczna Przemysłowego. Tamże linie się rozdzielały. Można się było przesiąść na linię do Wilanowa (przez Jeziornę i Powsin) lub jechać do Góry Kalwarii albo do Grójca lub też do Mogielnicy. Gdy pociąg był ciągnięty przez "motorek" podróż do Mogielnicy trwała 3 godziny, gdy samowarek - 5 godzin. Kolejka odgrywała dużą rolę w czasie Okupacji, gdyż nią szedł szmugiel do Warszawy. Do stacji Pyry dojeżdżali też bojowcy AK na kursy tajnej podchorążówki w Lesie Kabackim. Kolejką tą często jeździłem w latach 1963-1968.
Torów nie widać dlatego, ponieważ akurat w tym miejscu oddalają się około 10 m od szosy.
Maszty radiowe w oddali to maszty radiostacji lokalnej Warszawa 2 mieszczącej się na Forcie Mokotowskim przy ul. Racławickiej. Po zniszczeniu 6 września przez polskich saperów radiostacji Warszawa 1 w Raszynie (ściślej w Łazach) radiostacja mokotowska nadawała komunikaty i przemówienia Prezydenta Miasta Stefana Starzyńskiego zagrzewające do walki. Nota bene Fort Mokotowski znajdował się we wrześniu 1939 bardzo blisko przedniego skraju obrony miasta. Radiostacja zamilkła 23 września o godz. 15.30 z powodu zniszczenia Elektrowni na Powiślu.
Obecnie w pobliżu pętli tramwajowej przebiegają wiadukty i ślimaki węzła Puławska/Dolina Służewiecka a i z wyścigami konnymi współczesny kapitalizm dał sobie radę. Niedługo hippodrom pójdzie pod kilofy i łopaty deweloperów. (2012/03/21 00:19)

zylkos

Zdjęcia z tej samej serii,tak mi się wydaje,przystanek tramwajowy,zajezdnia?I  dziwna budka.Czas:kapitulacja Warszawy 1939r.Cy to ta pętla tramwajowa? (2012/03/21 11:16)

zylkos

I jeszcze jedno zdjęcie,też chyba z tego samego rejonu????Polski oddział konny-kapitulacja Warszawy 1939r.Nasyp,nawierzchnia trawiasta,trzy budynki,podobne słupy trakcji elektrycznej. (2012/03/21 11:20)

Wrotycz

Dzięki kolego kuba18 za wyjaśnienie miejsca w którym powstało to zdjęcie. (2012/03/21 14:18)