Klip pamięci obrony twierdzy Osowiec 1915

/ 9 odpowiedzi

Klip pamięci obrony twierdzy Osowiec 1915

W stworzeniu klipu przyjmowały uczestnictwa historyczne grupy z Sankt Petersburga

WachmistrzKOP

Bardzo ładnie zrealizowany teledysk, zdjęć, gry aktorskiej nie powstydziliby się profesjonaliści. Historycznie nie wszystko jest zgodne z realiami, ale liczy się przekaz i pamięć. (2012/10/31 20:54)

FaZa

Ogląda i słucha się przyjemnie. Żołnierze z zakrwawionymi chustami na twarzy ukazują straszne skutki działania gazu bojowego (chloru). (2012/11/01 10:49)

PRUSS

Bardzo ładnie zrealizowany teledysk, zdjęć, gry aktorskiej nie powstydziliby się profesjonaliści. Historycznie nie wszystko jest zgodne z realiami, ale liczy się przekaz i pamięć.

Ale to wideo i nie pretenduje na Oscar! To całkiem nie fachowa robota naszych koleg. Ale oni zrobili jej bardzo fachowo!  :)))))))))))))
Dziękuje za dostojną ocenę roboty naszych koleg! (2012/11/01 18:23)

WachmistrzKOP

W tej składance jedynie pierwsze zdjęcie przedstawiające budynek zarządu artylerii na placu północnym Fortu I  i drugie przedstawiające uroczystość na głównym placu Fortu I przy cerkwi garnizonowej pochodzą ponad wszelką wątpliwość z Twierdzy Osowiec, reszta prawie napewno nie.
(2012/11/01 21:14)

Rumcajs

Kolega Krzysztof jako "domownik" twierdzy ocenił materiał zdjęciowy. Ale mnie nurtuje inne pytania - Jak bardzo to wydarzenie jest popularne w Rosji? I czy oni tam pamiętają, że ówczesna armia Carskiej Rosji skradała się z różnych narodowości i raczej trudno dziś określić, czy Ruscy stanowili choćby 50% całości załogi twierdzy?
Myślę, że warto pamiętać szczególnie w dzisiejszym dniu także o Polakach, którzy polegli w obronie twierdzy i z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że także brali udział w Ataku Umarłych. (2012/11/01 22:46)

WachmistrzKOP

Rumcajs, czy Polacy służyli w Twierdzy Osowiec - napewno. Jak licznie - nie podejmuję się odpowiedzieć na to pytanie. Jednak polityka w tej dziedzinie władz carskich polegała raczej na przemieszaniu garnizonów i odcięciu ich od lokalnych społeczności. Stąd na Twierdzy nie ma żadnego pułku, który moglibyśmy określić jako Polski, są za to pułki z Azji. We wszystkich jednak napewno służą Polacy. Tym bardziej w 226 Ziemlajskim, który był pułkiem rezerwowym "pospolitego ruszenia" a to on niemal wyłącznie ucierpiał w ataku gazowym i przeprowadził "atak martwiejcow". No i przypomnieć należy że gen. inż. Krasowski, projektant i budowniczy trzech pierwszych fortów Twierdzy Osowiec również był Polakiem.
Śledząc Rosyjskie strony mogę stwierdzić, że obrona Twierdzy Osowiec nie jest jakimś szczególnie docenianym wydarzeniem, ale jeśli już się pojawia to właśnie główny nacisk kładziony jest na kwestie ataku gazowego i powstrzymania ataku niemieckiego przez garstkę zatrutych chlorem. (2012/11/02 08:51)

PRUSS

Kolegi, nie chciałem by w tym temacie dotyczyć narodowego pytania….

Dla mnie on jest nieważny.

Ale jeśli chcecie znać, to...

Na początek IWW  wojny w Rosyjska Cesarska Armia składała się z wielu  narodowości i wyznania wiary, przykład - o językowi ojczystemu, największe mowne grupy, w trybie opadnięcia,

- welskorosy (Rosjanie) — 44,3 %,

- malorosy (Ukraińcy) — 17,8 %,

- polacy — 6,3 %,

- białyrosy iałorusi) — 4,3 %,

- zydzi — 3,7 %,

……

……

Ale nie to sedno jest ważne…

Jestem wdzięczny każdemu polskiemu koledze z którym mogę wstać obok w jednym szeregu bark do ramienia na imprezie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(2012/11/03 14:32)

JaRost

Chłopaki się skrzyknęli i zrobili fajny klip. Nasz pion filmowy może brać przykład i szukać już scenariuszy.... ;)  (2012/11/03 21:29)