Kilka pytań odnośnie NSDAP

/ 5 odpowiedzi

Ostatnio, zbierając materiały do artykułu złapałem się na tym, że właściwie pewnych rzeczy nie wiem, a szkoda byłoby strzelić kiedyś jakiegoś byka. O ile na większość moich wątpliwości udało mi się znaleźć odpowiedzi w intenecie lub dostępnej mi literaturze, o tyle na przykład w przypadku Partii Nazistowskiej wielu rzeczy nadal nie wiem. Z drugiej strony - wiem, że na dłuższą metę instytucja ta nie znajdzie się na dłużej w moim kręgu zainteresowań, toteż trochę wzbraniam się przed kupowaniem niezbyt tanich publikacji, które mogą - a wcale nie muszą - odpowiedzieć na moje pytania. Mam zatem następujące pytania do kolegów "siedzących" w temacie III Rzeszy:

1. O ile udało mi się dowiedzieć jak wyglądała struktura NSDAP na terenach bezpośrednio właczonych do rzeszy, to nie mam zielonego pojęcia jak rzecz się miała na terenach okupowanych nie będących formalnie częścia nazistowskiego państwa - np. w GG, we Francji czy trenach zdobytych na ZSRR. W końcu - mnóstwo żołnierzy i praktycznie wszyscy urzędnicy należeli do partii nazistowskiej. Czy w związku z tym istniały na tych terenach struktury partyjne, czy też członkowie podlegali po prostu pod struktury w "rodzinnych stronach"? Co zatem z autochtonami i osadnikami? Czy np. w GG były sidziby jednostek partyjnych? Przyznam szczerze, ze spotkałem się z opisem akcji podziemia przeciwko władzom administracyjnym, posterunkom policji, urzędom pracy itp., ale nie słyszałem o ataku bezpośrednio na jakiekolwiek siedziby władz poartyjnych.

2.Czy do NSDAP przyjmowano Volksdeutschów? Jeśli tak, to czy wszystkich, czy też tylko z konkretnych grup?

3.Było coś takiego jak Luftschutz NSDAP - czy członkowie tej formacji nosili mundury takie jak ogólny Luftschutz (tj. mundury Luftwaffe z odpowiednimi oznakami), mundury partyjne, czy też zazwyczaj tylko ubiory cywilne z opaskami wskazującymi na przynależność do formacji?

4.Spotkałem się z informacją, że w NSDAP funkcjonowała broń "nagrodowa" - tj. wyższym funcjonariuszom partyjnym dawano za zasługi Walthery PP. Z drugiej strony spotkałem się też z informacją, ze broń tę wydawano wszystkim wyższym funcjonariuszom NSDAP, a "nagrody" to nieporozumienie wynikające z nazwy "Ehrenwaffe". Która wersja jest prawdziwa i, jeżeli faktycznie dawano je jako "nagrody" to czy takie pistolety miały jakieś oznaczenia (plakietki, grawerunki)?

Z góry dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości.

fuchsi

Witam. Nie calem sie zajmowac tym tematem - bo nie chce.....i nie interesuje sie tym....Ale warto zejrzyc jakie to sa pytanie..... I teraz chcialbyb wrocic uwage na nie jasnosci i mity: do 1: Sama struktura-organizacja jak w Rzeszy. Dostepnie w internecie: https://de.wikipedia.org/wiki/Struktur_der_NSDAP Jak to na terenie GG - nie wiem. "W końcu - mnóstwo żołnierzy i praktycznie wszyscy urzędnicy należeli do partii nazistowskiej." Tak nie mozno ocenic: Czlonkostwo w partii w czasu sluzby w Wehrmachtcie byla zawieszona. Nie bylo struktur partyjnych we wojsku. "-praktyczne wszystcy urzednicy" - swiadczy o tym, ze wiesz, ze nie wszystkie byli w partii. Jak to wy systemie totalizmu - te ktore nie byli - nie awansowali.... do 2: Warto widzic, ze bylo 4 stopnie "Volksdeutscher". Moim zdaniem 1+2 klasa nie powinno byc miec jakis problemy z dostepem do partii. do 3: Jak nazwa pokazuje bylo to organizacja partyjna. Panstwowy "Luftschutz" byl czesciem wojska. Sa to dwie rozne buty. do 4: Tego nie wiem. Przepraszam, ze pisalem, ale mnie wydarzylo sie, ze trzeba tak "na ogolne" Nie zajmuje sie tymy tematamy - mialem to kiedys w rodzinie...wystarczy. pozdrawiam (2016/09/24 18:53)

al-Muell

Dziękuję bardzo za odpowiedzi - póki co jedyne i część wątpliwości wyjaśniające. Nie miałem pojęcia, że członkostwo w partii zawieszano na czas słuzby. Prawdę mówiąc patrząc na kwestie przynależności partyjnej popełniam kalkę - zakładam, że wyglądało to podobnie jak w ZSRR. czyli np. można było do partii nie należeć, ale żeby zająć wyższe stanowisko członkostwo było już niemal warunkiem koniecznym (wyjątki były rzadkie). ad. 2 Co do VD, można założyć bezpiecznie, ze z 1 i 2 grupy mogli być w partii - to już dużo. ad. 3 Czyli mundurów LW nie nosili - to też już ważna informacja. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam. (2016/09/26 10:18)

fuchsi

Witam. Ciesze sie, ze moglem troche pomagac :-) do 1: zeby utrztymywac wplya partii na wojsko byl w kazdej jednostce tak nazywano "NSFO" - byc moze juz trafiles na ten skrot = Nationasozialistischer Fuhrungsoffizier. Podobno do partsekretarza.....Oficjalne nie mial nic do powiedzenia w sprawach organizacji walk mial on praktyczne ogromny wplyw na wszystkiego....przekazywanie do sadu polowego byl jeden z tych latwych sprawach. W wspomieniach zawsze opisywane jako mlody arogantny brutalny oficier ktego nikt nie chetnie wspominal. Jego funkciowanie podlegala na obudowanie sieci "informatorow" Luftschutz partyjny funkcionowal na prace spoleczna, ziagniety do tego tez uczniow we wieku 12-14 lat, czesto, ale tez nie zawsze czlonki Hitlerjugend. pozdrawiam serdecznie (2016/09/26 19:08)

Dziadyga

Witam, Nie jestem jakimś wielkim znawcą NSDAP ale z tego co zostało mi w notatkach z dawnych lat NSDAP w GG zaczęła funkcjonować jako nowa jednostka organizacyjna z dniem 6.05.1940 roku.Terytorialnie pokrywała się z istniejącym podziałem administracyjnym tzn.starostwami powiatowymi(miejskimi).Po pewnym czasie zaczęto tworzyć stryktury partyjne również na szczeblach poszczególnych dystryktów.Z chwilą powołania NSDAP w GG wszystkich członków partii przebywających dłużej na terenie wcielonym do GG obowiązywała generalna zasada iż zobowiązani byli do rejestrowania się w odpowiednim oddziale i od tej chwili automatycznie stawali się ich członkiem.Z faktu tego nie wynikało jednak że byli wykreślani z macierzystych komórek partyjnych, byli po prostu przez czas pobytu na terenie GG jakby oddelegowani czy czasowo przeniesieni do miejsca aktualnego pobytu. Odnośnie zaś Luftschutz NSDAP znalazłem na stronie- http://www.victor-gross.eu/Armbinde-Luftschutz-NSDAP/en -zdjęcie opaski w kolorze seledynowym z białym nadrukiem w dwóch rzędach(gotykiem) właśnie Luftschutz NSDAP.Ze sposobu wykonania opaski,drukiem a nie haftem,można by wysunąć wniosek iż nakładana była doraźnie w chwili alarmu czy ćwiczeń a nie noszona była na stałe jako wyróżnik przynależności do obrony przeciwlotniczej w strukturach partii. (2016/10/04 09:42)

al-Muell

Witam, Dziękuję bardzo za odpowiedzi. (2016/10/04 11:53)