KBW mundur czy warto przerabiać na 1939?

/ 8 odpowiedzi
chce kupić mundur KGB bo słyszałem że można go przerobić żeby pasował do mundurów używanych przez wojsko polskie w 1939r. . Czy to prawda czy jakieś brednie? Jeśli prawda to proszę o napisanie co trzeba zrobić. Z góry dzięki.
WachmistrzKOP


Chłopie, nie KGB a KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego).
Faktycznie mundury KBW były robione na wzór przedwojennych 36-ek. Są jednak wykonane wyłącznie z gabardyny przed wojną używanej przez oficerów, więc ciężko przerobić go na mundur szeregowca czy podoficera który powinien być wykonany z sukna.
Kolejna różnica to guziki. Ich wymiana z ebonitowych na kopie przedwojennych to niewielki problem. Większy to fakt, że kurtka KBW jest zapinana na 5 guzików a przedwojenna na 7.
Do tego dochodzą jeszcze takie drobiazgi jak węższy kołnierzyk.
Do tego w skład zestawu KBW wchodzą spodnie bryczesy, nie wiem jaką postać chciałbyś rekonstruować i czy właśnie takie spodnie są Ci potrzebne.
Generalnie taki mundur da się dostosować, ale wymaga to nieco pracy i zdolnego krawca a i tak nie dorówna efektem porządnej kopii.
Moim zdaniem gra nie jest warta świeczki, ale wybór należy do Ciebie. (2011/01/02 22:08)

darda


Jakiegoś sensu można by się jeszcze doszukać w przerabianiu KBW siedmioguzikowego.

Ogólnie niezbędne zmiany to (Bolas kiedyś tę listę popełnił):

- wypruć i wszyć nowy kołnierzyk o poprawnym kształcie (materiał można wziąć ze spodni),
- kurtka powinna być zapinana na 7 guzików,
- mankiety rękawów także powinny być rozpinane (w KBW są takie na niby),
- wszyć haki do podtrzymywania pasa głównego,
- zrobić tzw. "rozporki" na plecach,
- zrobić imitację szwu pod naramiennikiem na plecach,
- wymiana guzików na odpowiednie (od bidy można pomalować obecne),
- przeszyć kieszenie na "prostokąt"


Po zainwestowaniu czasu i pieniędzy otrzymuje się coś, w czym i tak na żadną  porządniejszą  imprezę rekonstrukcyjną nie zostanie się wpuszczonym...

Oczywiście wybór należy do Ciebie :-) (2011/01/03 12:02)

Slajmi130


Popieram przedmówców, lepiej dozbierać pieniążki i kupić porządną kopię munduru wz 36. Bo z tej mąki dobrego chleba nie będzie. (2011/01/03 19:52)

fiku


Mundury KBW były standartem w poczatkowym okresie polskiej rekonstrukcji. Jak zaczynałem swoja przygodę 7 lat temu ten okres dobiegał właśnie końca. Teraz w takim mundurze jak ktoś już wspomniał wstyd byłoby się na porządnej imprezie pokazać.

(2011/01/04 11:04)

jacbyd72


Tak jak napisał wachmistrz KOP - gra moim zdaniem nie warta świeczki. Te przeróbki były dobre naście lat temu. Teraz można kupić dobrze uszyte kopie. Poza tym dochodzi słusznie zauważona przez przedmówcę rzecz - gabardyna i kamgarn była zarezerwowana dla żołnierzy od stopnia chorążego /czasami zdarzały się pewne wyjątki/ pozostałym żołnierzom przysługiwały mundury z sukna lub z drelichu. Jak coś robić to porządnie - a nie, że później na rekonstrukcjach widzimy strzelców i częściej ułanów w mundurach z gabardyny - niezgodne to z obowiązującymi wtedy przepisami mundurowymi. (2011/01/04 14:23)

pedro


http://www.cos.strazgraniczna.pl/downloads/pliki/biuletyn_biezacy/22008/11.pdf (2011/01/04 14:37)

prezio


Broń Boże KBW!
Jak coś to na lato drelich
a na zimę i wyjście mundur wz 19. (2011/01/12 19:33)

użytkownik1476


Niestety w Polskiej rekonstrukcji powiedzenie " jak Cie widzą tak cię piszą " się sprawdza...... Więc nie warto kombinować..... "Bawiąc" się w to trzeba liczyć się z kosztami a nie iść po najmniejszej linii oporu..... Takie jest moje zdanie....


Pozdrawiam Marius (2011/01/12 21:42)