Kawaleria w kinematografii polskiej

/ 758 odpowiedzi / 703 zdjęć
formoza58

I jeszcze parę migawek z tej smutnej i wzruszającej sceny... (2014/01/08 01:09)

formoza58

...jednego kawałka sztandaru zabraknie,kiedy znowu się będzie pułk formował. (2014/01/08 01:13)

Jacek48

Czym większy reżyser i film tym większą szkodę robią takie właśnie wpadki jak ta słynna szarża. Ja rozmawiam z wieloma ludźmi którzy nie pamiętają ani filmu ( nawet go nie kojarzą ) Nie interesują się kawalerią, nie interesują się w najmniejszym stopniu wojskowością , ale jednak pamiętają tę scenę i pamiętają tę szablę na lufie.
Dla nich na zawsze kawaleria pozostanie bezsensowną i przestarzałą formacją przez , którą przegraliśmy wojnę,
Ta scena jest dla mnie ikoną propagandy PRL-u mającej na celu zdystansowanie kawalerii.

Inną jeszcze jest kwestia bardzo specyficznego podejścia Pana Wajdy do kawalerii.
Np. w Panu Tadeuszu.
Lub Pana Hoffmana w trylogii.
Bolą mnie takie sceny jak atak husarii w Potopie czy Ogniem i Mieczem, który wg. mnie ośmiesza tę formację.
Jakoś nie przychodzi mi do głowy żaden film polski gloryfikujący kawalerię jako formację wojskową i to bez względu na epokę. (2014/01/08 08:07)

formoza58

Jest ich niemało,choćby wymienione przez Ciebie odcinki Trylogii.Jeśli o tyle może się nie podobać husaria,to dragoni i lekka jazda pokazani są bardzo zbliżeni moderunkiem do realu.Zastanawiam się tylko,dlaczego husarze aż tak bardzo są "be" w tych produkcjach.Sceny szarż sa raczej nakręcone z rozmachem,to może nie pasuje Tobie ich wygląd ? (2014/01/08 11:29)

formoza58

Powrócę jeszcze do sztandaru będącego przy filmowym szwadronie.Według proporca dowódcy szwadronu,furkoczącego na początku szarży jest to 1 szwadron 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.Ale sztandar jest absolutnie niepodobny do krechowieckiego... (2014/01/08 11:52)

formoza58

...mimo że na sztandarze w wieńcach laurowych jest "1".Może był to ukłon do płk. Karola Rómmla (służącego kiedyś w 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina),który na planie filmu był po trosze konsultantem i aktorem. (2014/01/08 11:57)

formoza58

Karol Rómmel podczas służby w 1PSK.Jeśli ktoś zapyta,dlaczego przy takiej kawaleryjskiej sławie jako konsultant,doszło do nakręcenia feralnej końcówki szarży,odpowiem...Decydowali autor scenariusza i reżyser i może jakiś trzeci głos "z gorącej linii" (2014/01/08 12:02)

formoza58

Karol Rómmel jako konsultant i aktor w "Lotnej"... (2014/01/08 12:03)

formoza58

...który z równą wprawą udzielał ostatniej posługi poległemu w szarży rotmistrzowi... (2014/01/08 12:20)

formoza58

...łączył węzłem małżeńskim młodą parę... (2014/01/08 12:21)

formoza58

...i po mistrzowsku udzielał praktycznych rad jeżdzieckich filmowemu podchorążemu Grabowskiemu... (2014/01/08 12:24)