Kawaleria w kinematografii polskiej

/ 758 odpowiedzi / 703 zdjęć
Zapraszam do rozmowy na temat obrazu Kawalerii II Rzeczypospolitej w filmach naszej rodzimej produkcji...Nie aby krytykować  poziom rekonstrukcji w dawnych czasach,ale by zachować w pamięci Tych,którzy próbowali we wrześniu i pażdzierniku 1939 roku niewykonalny rozkaz...Obronę Ojczyzny!
formoza58

W 1959 roku,ukazała się "Lotna" na podstawie noweli Wojciecha Żukrowskiego. (2014/01/06 21:54)

formoza58

Dodać należy,że autor noweli na podstawie kórego powstał scenariusz filmu,Wojciech Żukrowski zagrał w filmie jednego z podoficerów szwadronu,który był "bohaterem" filmu... (2014/01/07 00:51)

formoza58

Gdyby film nie zostałby nakręcony ściśle wg. treści nowelki Żukrowskiego,nie wzbudziłby potem takich emocji i przez wiele lat nie robiłby "wody z mózgu" kolejnym pokoleniom Polaków w temacie walki kawalerii w Kampanii Jesiennej.Sądząc po wielu tekstach i artykułach ukazujących się współcześnie kwestia "szarży z szabelką na czołgi" dla wielu przedstawicieli Młodego Pokolenia jest nadal aktualna i wcale nie jednoznaczna... (2014/01/07 11:43)

formoza58

Główni bohaterowie filmu.Odtwórca dowódcy szwadronu,rtm.Chodakiewicza,Janusz Pichelski.Jak większość jego filmowych oficerów nosił patki z proporczykami w barwach 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.Powiem szczerze,że takie nieścisłości mundurowe (w filmie jedna z wielu) nie wpłynęły ujemnie na mój odbiór treści filmu,mimo,ze jako kilkunastoletni pasjonat kawalerii potrafiłem je wychwycić.To nie było dla mnie w tamtych latach sprawą najistotniejszą.Może dlatego,że film odbierałem "sercem a nie głową" ;-)... (2014/01/07 15:17)

formoza58

Rolę jego zastępcy,por.Witolda Wodnickiego,zagrał Adam Pawlikowski.Warto dodać,że min. był aktorem,dziennikarzem,krytykiem i kompozytorem.Jako żołnierz AK został ranny w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego,po jego upadku jeniec obozu w Murnau.Po wojnie pozostał na zachodzie,ale krotko,wracając do kraju w 1947 roku.Zaszczuty przez swoje środowisko,posądzony o współpracę z ub po procesie Janusza Szpotańskiego (patrz:Wikipedia),zmarl śmiercia samobójczą 17 stycznia 1976 roku,wyskakując z 8-mego pietra swojego mieszkania w Warszawie... (2014/01/07 15:27)

formoza58

Jerzy Moes,odtwórca postaci podchorążego Jerzego Grabowskiego. (2014/01/07 15:30)

formoza58

I odtwórca postaci szefa szwadronu,starszego wachmistrza Latonia,Mieczysław Łoza. (2014/01/07 15:33)

formoza58

Apropo nieścisłości mundurowych,o których wspominałem...Przy pierwszym oglądaniu nawet nie bardzo mnie drażniły orzełki na hełmach i Adriany wz.26,tym bardziej,że te ostatnie bardzo się wymieszały na przemian pierwszego z drugim planem.Akcja była nad wyraz wartka,że takie "szczegóły uciekały". (2014/01/07 15:40)

formoza58

Gdyby filmowa szarża skończyła by się bez pojawienia się niemieckich czołgów,rozbiciem piechoty  wg. treści pierwotnej  prawie bez strat własnych (tj dwóch poległych i kilku rannych),być może nie byłoby kilkudziesięcioletniego prostowania przedstawionej tam "rzeczywistości",przekonywania kolejnych pokoleń,że kawaleria walczyła spieszona,a koń służył do transportu i przemieszczania się.Inaczej,bardziej pozytywnie patrzyłoby się na ten film,który przez tą parominutową scenę,nawet teraz nie jest właściwie doceniony...Inaczej patrzyłby widz na uwięzionego nogą w strzemieniu poległego w szarży rotmistrza,bowiem do dziś dnia oglądający jest pod wrażeniem wczesniejszej sceny bezmyślnej masakry ułanów i walenia szablą w czołgową lufę.Smutne... (2014/01/07 18:19)

formoza58

Kilka kadrów z Filmoteki Narodowej...Wzruszająca scena pocięcia sztandaru i podzielenia (w obliczu grożącego niebezpieczeństwa) jego kawałków między pozostałych przy dowódcy szwadronu ułanów... (2014/01/08 00:51)

formoza58

...jednym z kaprali widocznych w tej scenie był przyszły reżyser,Sylwester Chęciński.Niestety,nie został ujęty w spisie imiennym aktorów grających role trzecio-planowe... (2014/01/08 01:07)