Kawaleria KOP

/ 509 odpowiedzi / 436 zdjęć
formoza58


Z "Odkrywcy".7 szwadron "Podświle". (2013/02/01 14:38)

formoza58


Z korespondencji...Dwie fotografie z zawodów konnych,organizowanych w 2 szwadronie "Iwieniec"... (2013/02/01 18:24)

formoza58


Z "Odkrywcy".Jeszcze jedna fotografia,tym razem w "całej okazałości" rtm.Konstantego Antona.Dodać należy,że w 1940 roku został zamordowany przez Sowietów. (2013/02/01 18:48)

formoza58


Z korespondencji...Ułani 15 szwadronu "Hancewicze" z goszczącymi u nich policjantami. (2013/02/01 22:45)

formoza58


Ułani 10 szwadronu "Kłeck" przed "koszarową wykładanką" w kształcie słupa granicznego.Maj 1930 roku. (2013/02/01 22:48)

formoza58


Z "Odkrywcy".Pamiątka ze służby ze szwadronu,no właśnie..."Niewierków" czy "Niewirków"? Iczy szwadronu,czy dywizjonu? (2013/02/02 11:59)

formoza58


Do 1 Pułku Kawalerii KOP poszły:
1 szwadron "Budsław"5 szwadron "Żurno"6 szwadron "Łużki"7 szwadron "Podświle"11 szwadron "Mizocz"15 szwadron "Hancewicze"17 szwadron "Rokitno"18 szwadron "Druja"Ostatecznie po rozwiązaniu szwadronów "Druja" i "Podświle",pułk składał się z sześciu szwadronów. (2013/02/02 15:38)

formoza58


Dowództwo pułku objął ppłk.Feliks Kopeć,były Inspektor Północnej Grupy Szwadronów KOP.Na zdjęciu widoczny z pierwszą wersji odznaki pamiątkowej 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.A dlaczego? (2013/02/02 19:41)

formoza58


Ponieważ duchem był "z krwi i kości" Krechowiakiem.Uczestnik szarży pułku w dniu 24 lipca 1917 roku pod Krechowcami.W Kampanii Jesiennej 1939,wzięty do niewoli przez Sowietów,został zamordowany w roku 1940.Na zdjęciu (siedzi pierwszy od lewej) wśród uczestników szarży pod Krechowcami.Pierwsza połowa lat trzydziestych. (2013/02/02 19:48)

formoza58


Zastępcą dowódcy pułku został oficer 1 Pułku Strzelców Konnych,mjr.Karol Błasiński.Kampanię jesienna przeżył,wojny niestety nie... (2013/02/02 19:51)

formoza58


Adiutantem został por. Stanisław Wysocki z 7PSK.Kwatermistrzem natomiast rtm.Edward Zieliński z 20 P.Uł. (2013/02/02 20:00)

formoza58


1 szwadron "Budsław" - dowodzil nim rtm.Marian Szalewicz,zamordowany przez Sowietów w 1940 roku,w Katyniu.Jego zastępcą był por.Tadeusz Dudziński.2 szwadron "Łużki"- dowodził nim rtm.Heliodor Romaszkiewicz z 23P.Uł.Zmarł z ran 6 września 1939 roku.Na zdjęciu (z Ułani info) jako por. 23 P.Uł. na początku lat trzydziestych. (2013/02/02 23:06)

formoza58


Jego zastępcą i jednocześnie dowódcą 1 plutonu był por.Leon Będkowski z 12P.Uł.Podolskich. (2013/02/02 23:14)

formoza58


3 szwadronem "Mizocz" dowodził rtm.Jan Maciejowski z 27P.Uł.Polegl w 1944 roku,prowadząc do walki jeden z pułków Dywizji Pancernej.Jego zastępcą (na zdjęciu) byl por. Włodzimierz Białoszewicz. (2013/02/02 23:18)

formoza58


4 szwadronem "Rokitno" dowodzil rtm.Adam Henryk Bartosiewicz z Pułku 4 Ułanów.Walki w Kampanii Jesiennej przeżył,niestety,wzięty do niewoli sowieckiej,został zamordowany w 1940 roku w Charkowie. (2013/02/02 23:21)

formoza58


Jego zastępcą i jednocześnie dowódca 1 plutonu był por.Lucjan Wożniak z 17 P.Uł. (2013/02/02 23:24)

formoza58


5 szwadronem "Żurno" dowodził rtm.Kazimierz Minecki.Jego zastepcą był por.Mieczysław Perzyński z 24 P.Uł.6 szwadronem "Hancewicze" dowodził rtm.Feliks Ciejko z 4PSK.Jego zastępcą był por.Tadeusz Stupnicki,który został w 1940 roku zamordowany przez Sowietów w Charkowie. (2013/02/02 23:28)

formoza58


Szwadronem CKM dowodził rtm.Karol Dąbrowski z 1PSK.Dodać należy,że w obliczu wojny karabiny maszynowe zostały rozdzielone miedzy szwadrony liniowe. (2013/02/02 23:31)

formoza58


Szwadronem gospodarczym dowodził rtm.Gwidon Salomon z 14 P.Uł. (2013/02/02 23:32)

formoza58


Pluton ppanc. został przydzielony z Pułku KOP "Czortków".Z kompanii saperów "Czortków" przydzielony został pluton pionierów. (2013/02/02 23:35)

WachmistrzKOP


Z "Odkrywcy".Pamiątka ze służby ze szwadronu,no właśnie..."Niewierków" czy "Niewirków"? Iczy szwadronu,czy dywizjonu?


Zawsze i wszędzie Niewirków, więc pewnie ktoś się pomylił, wszak to ręczna robota. Faktycznie Prochwicz podaje, że w Niewirkowie był jedyny w całym KOP "Dyon kawalerii posiadający w swym składzie etatowy szwadron liniowy". Trzeba również pamietać, że to w Niewirkowie od 1926r. funkcjonowała Szkoła Podoficerów Zawodowych kawalerii KOP. (2013/02/02 23:37)

formoza58


W różnych żródłach figuruje jako Dywizjon Szkolny "Niewirków",który w 1939 roku pozostał w służbie granicznej,pozostając na wschodniej granicy.Dowodził nim mjr.Wacław Kryński z 1P.Szwol. (2013/02/03 09:21)

formoza58


I jeszcze jena fotografia,która mi się "zapodziała"...Ppor.Zygmunt Styczyński,dowódca 2 plutonu w 1 szwadronie 1 Pułku Kawalerii KOP. (2013/02/03 09:24)

formoza58


Przed wybuchem wojny w służbie granicznej,oprócz wspomnianego Dywizjonu Szkolnego "Niewirków" pozostały:8 szwadron "Krasne" pod dowództwem rtm.Konstantego Antona z 13P.Uł.2 szwadron "Iwieniec" dowodzony przez rtm.Ksawerego Wiejtki z Pułku 4 Ułanów16 szwadron ""Bystrzyce" (dawny "Lenin") dowodzony przez rtm.Wiktora Jakubowskiego. (2013/02/03 16:46)