Karabela - identyfikacja

/ 4 odpowiedzi
Proszę powiedzcie co to jest zostało po teściu i nie wiem co z tym zrobić, sprzedać czy wyrzucić.

edward1949

Wygląda na karabelę ale na wyrób współczesny.Karabela była i jest symbolem polskiej szlacheckości. (2012/10/08 14:56)

jozwik

czyli to jest replika, jaka jest wartość obu szabli? (2012/10/08 16:03)

yano57

Takich przedmiotów się nie wyrzuca. Jeśli nie jesteś tym zainteresowany wystaw na Allegro, ktoś nad kominek zawsze kupi. Wtedy też będziesz znał ich wartość, bo jest raczej nie wielka – ale...

Jak widzę po różnych pochwach są to dwie bardzo podobne szable, rzeczywiście stylizowane na karabele. Ale do dobrych kopii karabeli to im trochę brakuje.
Wyglądają na wyrób XX wieczny (lata 70-90). Po „cyzelowaniu” pochew można podejrzewać, że mogą to być kopie przywiezione ze wschodu. Nasza rodzima cepelia z lat siedemdziesiątych takich pochew raczej nie robiła.

Sprawdź czy głownie (klingi) są sprężyste i czy ich grubość zwężą się w kierunku sztychu (czubka – przy rękojeści jakieś 6 mm a w połowie 4mm).
Jeśli tak jest, świadczyłoby to, że są to dobrze wykonane głownie. Jeśli głownie nie spełniają tych wymogów to szable są typowym gadżetem w stylu naszej dawnej cepelii, dziś faktycznie nie wszyscy takie przedmioty lubią.

Ps.
Panu edward1949, pragnę podziękować za odpowiedź w moim pierwszym poście jaki zamieściłem na tym forum. Tamto pytanie to był taki mały żart, chciałem zachęcić do dyskusji ale się nie udało. (2012/10/08 16:20)

jozwik

podaje link tam jest więcej zdjęć, może ktoś jeszcze mi pomoże.

https://picasaweb.google.com/jozwikmagda.jwik/2012100802?authuser=0&authkey=Gv1sRgCOrkg9fDmMj3kAE&feat=directlink (2012/10/08 16:21)