Kapral 24 pułku piechoty

/ 2 odpowiedzi
Witam!
Jako kobieta-laik zwracam się z prośbą o pomoc. Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej nt. osoby ze zdjęcia. Znam jego dane i na tym się kończy. Pochodził z Ozorkowa (woj. łódzkie), w związku z czym moja pierwsza myśl to 37 pp. Rocznik 1907. Przy okazji chciałabym spytać, jak wyglądał pobór do wojska w międzywojniu. Jakimi kryteriami się kierowano? Znajomością terenu?
PozdrawiamMarysia

darda

Zacznijmy od zdjęcia. Przedstawia ono zapewne podoficera z przełomu lat 20-30. Zapewne, bo choć takie "kwadratowe" wężyki na patkach najczęściej obstalowywali sobie prywatnie podoficerowie, to jednak belki sprawiają wrażenie domalowanych (nie upieram się - może to wina jakości zdjęcia). Identyfikacja pułku jest praktycznie niemożliwa - wprawdzie na naramiennikach jest chyba jakaś cyfra czy monogram, lecz przynajmniej dla mnie jest ona zupełnie nieczytelna. Pozostają domysły.
Przebieg poboru. Kierowano się zasadniczo tymi samymi względami, co jeszcze niedawno, czyli zdrowiem i przydatnością do danego rodzaju broni. Dochodziły niekiedy względy innego rodzaju, np. w przypadku KOP narodowościowe. Poszczególne jednostki otrzymywały też kontyngent pochodzący w zbliżonych proporcjach z tych samych rejonów - np. Szacherski (7 psk) wspomina, że często poborowi przynosili listy od rezerwistów z tej samej wsi, z prośbami o przydzielenie "młodemu" tego samego konia.
Chyba niewiele pomogłem ;-) (2016/03/14 16:37)

zylkos

jak na moje oko to 24 z nałożonymi belkami,powinno być na odwrót... (2016/03/15 23:14)