Kamuflaż na hełmach wz 31???

/ 3 odpowiedzi
Zdjęcie z Zaolzia. Mnie to wygląda na kamuflaż na hełmach, może jakis eksperymentalny...

Stary Kojot

A może to tylko cienie od karabinów? Choc na cienie, układ plam nie wygląda... (2012/04/22 20:19)

Macragge

Ja bym jednak również stawiał na cienie. Prawa, zacieniona częśc hełmu jest wyraźnie jednolita, a "ciemne plamy" są podłużne, wyraźnie "zagięte" przez padanie na płaszczyznę hełmu. Te szersze "plamy" to zapewne cień luf, a towarzyszące im obok "plamy" cienkie, to pewnie bagnety żołnierzy stojących trochę dalej. (2012/04/22 20:26)

kiler

Żołnierz WP II RP nie miał prawa pomalować sobie hełmu. Była to własność skarbowa, za której stan odpowiadał osobiście. Jak te sprawy traktowano w WP II RP można zobaczyć m.in. czytając "Wrześniowe wspomnienia podporucznika" Drzewienieckiego, gdy za uzasadniony rozkaz odbezpieczenia filtrów do masek w czasie marcowej mobilizacji autor miał nie lada przejścia. Podobnie we "Wspomnieniach Kaprala z Września" Kłaputa jest opis ukarania żołnierza, który zgubił hełm na postoju w pierwszych dniach wojny. Nie wiem na ile wiarygodna jest ta relacja, ale żołnierzowi podobno kazano naładować tornister kamieniami i tak obciążonemu nakazano marsz z Krakowa do Pszczyny. (2012/04/23 08:58)