k. k. LstlR. Nr. 16,10. Komp

/ 3 odpowiedzi
Witam,
Poszukuję szlaku bojowego 10 kompanii 16 pułku Landsturmu mojego dziadka.
Prawdopodobnie lata 1914-16
Urodzony 1891 w Moszczanicy/k Żywca.
W kompanii był rachunkowym.
Prawdopodobnie kampania włoska (Alpy) ale dane b. niepewne.
Ranny w potyczce z Rosjanami dostał się do niewoli.
Przebywał w łagrze w Tomsku.
Ostatni stopień to plutonowy (Zugsfuhrer)
Szukam też w danych austriackich ale to długa droga...

pozdrawiam

tymomir
Jaburek


Najprawdopodobniej bez KriegsArchiv się nie obejdzie. Powiem szczerze - nie pasuje mi ten LandSturm. Poborowy w wieku 20-stu kilku lat trafiał, w większości przypadków, do jednostek liniowych albo Landwehry. Moi krewni z Żywca wylądowali w 56. lub 100. IR, a byli w podobnym wieku.

No chyba, że był delikwent był, że tak powiem, "wybrakowany" - np. wyjątkowo niski wzrost, przebyte choroby etc. Ale takich raczej nie awansowano. Niemniej to wszystko tylko "gdybanie".

Front włoski i niewola rosyjska się trochę kupy nie trzyma. Jeśli znalazłby się w niej w 1916 to mogłoby wskazywać na szybki przerzut z Włoch części jednostek, co było reakcją na ofensywę Brusiłowa. Na pewno pomogłaby jakaś fotka w mundurze.

No i jeszcze jeden detal - w Rosji carskiej nie było łagrów. To wynalazek czerwonej hołoty. Były za to - również w Gubernii Tomskiej - obozy jenieckie...

 

(2013/06/11 23:14)

al-Muell


 

No i jeszcze jeden detal - w Rosji carskiej nie było łagrów. To wynalazek czerwonej hołoty. Były za to - również w Gubernii Tomskiej - obozy jenieckie...

 To pewna nieścisłość -słowo "Łagier'" oznacza obóz, toteż w rosji carskiej łagry  były, choć nie do końca w takim znaczeniu w jakim to słowo obecnie funkcjonuje w języku polskim. (2013/06/12 05:56)

fuchsi


Witam,

wszystko jest mozliwe.
Trzeba tak zaczac.
I na to jeszcze warto przypominac, ze regulaminy w Prusach nie byli te same jak w k.u.k Austrii.Byli podobnie, ale nie te same.

Bez odpowiedzi z Kriegsarchivu z Wiedniu pozostanie tylko loteria....
"Lagier/Lager" tez byl skrotem za "Kriegsgefangenenlager".
Macie racie, warto dokladnie opisiwac.

pozdrawiam (2013/06/12 09:30)