Jeńcy rosyjscy a austryiackiej niewoli

/ 19 odpowiedzi / 10 zdjęć

Proszę o pomoc, dotyczącą zamieszczonych poniżej fotografii z lat 1912 - 1915. Na strychu rodzinnego domu, położonego przy dawnej granicy zaboru rosyjskiego i austriackiego nad rzeką Tanew ( powiat Tomaszów Lub., woj. lubelskie), odnalazłam szklane klisze, które po wywołaniu odsłaniają miejsca i ludzi nie związanych z moją rodziną. Fotografie zostały wykonane w zakładzie fotograficznym we Lwowie i prawdopodobnie uwieczniono na nich gospodarstwo położone w dawnej Galicji. Być może, związane są z pałacem w Rudzie Różanieckiej ( woj. podkarpackie), należącym niegdyś do rodu Brunickich, lecz to tylko moje przypuszczenia. Bardzo chciałabym trafić na jakiś ślad. Zdjęć jest dużo. Na początek, zamieszczam te, przedstawiające oficerów. Jakie to wojsko? Myślę, że C. K. Armia, ale mogę się mylić.

wrzos

(2012/11/16 10:36)

wrzos

(2012/11/16 10:38)

wrzos

(2012/11/16 10:39)

wrzos

(2012/11/16 10:41)

wrzos

(2012/11/16 10:43)

wrzos

(2012/11/16 10:43)

wrzos

(2012/11/16 10:46)

Rumcajs

Bardzo ciekawy zestaw fotografii. Chętnie obejrzę pozostałe. W zasadzie mamy tu mundury CK, ale np. panowie na zdjęciu 2 są w czapkach rosyjskich. Mamy tu też przynajmniej dwa zdjęcia pań w mundurach CK. Jedna ma na głowie kask z orłem. Podobnie ogromny orzeł wydaje się być widoczny na jednej z czapek rosyjskich. To wygląda wprost na manifestację patriotyczną. Być może zdjęcia te maja coś wspólnego z Legionami? (2012/11/16 11:07)

fuchsi

Witam,
naprawde ciekawy zestaw..........
przedstawi moim zdaniem czas w 1.ws.........
widze austriackie mundury ......1, 3, 4, 5, 6
na czwartym Prusa i Austriaka cos dyskutuja.........
nie moge poweikszyc zdejcie....

pozdrawiam (2012/11/16 19:06)

argo

Fuschi, na 4 fotografii gosc w pickelhaubie to austriacki żandarm, zwłaszcza ze mundur tez ma austriacki .
W zasadzie na wszytkich fotach poza nr 2 ( nie widac dokladnie mundurow, a czapki sugeruja Rosjan) sa Austriacy (2012/11/16 19:19)

Wrotycz

Zdjęcie nr 2 to rosyjscy jeńcy (brak bączków pasów i leżący po lewej ma na czapce kwadratową naszywkę z nr obozowym ) (2012/11/16 21:04)

fuchsi

@ argo
dziekuje za poprawke (2012/11/16 21:33)

Rumcajs

Szanowni Koledzy chciałbym nieśmiało poprosić o dokładne przyjrzenie się owemu żandarmowi z 4 zdjęcia. Moim skromnym zdaniem to nie tyle żandarm, co żandarmka. Być może to ta sama pani co na zdjęciu przedostatnim. A teraz to, co moim zdaniem wskazuje na kobietę. Wydaje mi się, że facet nie nosiłby raczej spódnicy. Na moje oko, to co ma na nogach ta postać, to właśnie spódnica. Na spodnie zbyt szerokie. Ponadto widać dużą fałdę nad kolanami, biegnącą nieprzerwanie od prawego uda, aż na kraj lewego. Czy umiecie zrobić coś takiego na spodniach? Dodatkowo na kobietę wskazują jeszcze rysy twarzy, brak zarostu (ale to od biedy da się jeszcze wytłumaczyć) i dość długie jak na żołnierza, choć ładnie ułożone włosy. (2012/11/16 22:01)

LeszekM

Fakt że na 4tym zdjęciu to kobieta i tu można polegać na  " oku " Rumcajsa ale na kołnierzu ma 2 gwiazdki na 7 ma 3 gwiazdki więc albo to inna pani albo szybko awansowała . (2012/11/17 22:11)

Rumcajs

Cieszę się, że jest potwierdzenie płci :-). Jeśli chodzi o stopień to nie omawiałem. To jest zbiór zdjęć, więc wcale nie muszą być robione chwilę po sobie i równie dobrze mogą one być rozciągnięte w czasie. Choć wydaje się, że wszystkie zrobiono jesienią. (2012/11/17 23:22)

wrzos

Dziękuję za wpis. Nie zwróciłam uwagi na orły i teraz skłonna jestem przyznać, że te fotografie są jakby celowo upozowane, jakby była to jakaś zaplanowana sesja fotograficzna... Pozostałe fotografie są już typowo rodzinne ( dzieci, nianie, damy, gospodarstwo) Twarze się powtarzają. (2012/11/21 10:06)

wrzos

Klisze znajdowały się w opisanym pudełku, każda w osobnym papierowym opakowaniu z pieczęcią zakładu fotograficznego we Lwowie. Myślę, że zostały wykonane w jednym czasie. (2012/11/21 10:16)

wrzos

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Jeśli ktoś z Państwa będzie zainteresowany jakimś szczegółem, proszę pisać.  Wiem, że to mało prawdopodobne, by ktoś rozpoznał miejsce, ludzi, ale każda dyskusja wnosi coś nowego. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. (2012/11/21 10:27)

Rumcajs

Patrząc na pierwszy wyrzut fotografii zauważyłem powtarzalność osób. Pan z gitarą wydaje się być centralną postacią na zdjęciu pierwszym. Siedzi z fajką na zdjęciu trzecim. Siedzi pierwszy z lewej w pierwszym rzędzie na zdjęciu piątym. (2012/11/21 21:16)