Jelec szabli wz 34 - wymiary

/ 8 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam wszystkich. Mam wielką prośbę do posiadaczy ludwikówki lub samego do niej jelca. Odnawiam taką szabelkę (kupiony wykopek) i jelec jest połamany. Niektóre jego fragmenty muszę dorabiać i w związku z tym potrzebuję kilku wymiarów. Z góry dziękuję za te wymiary na zdjęciu.

yano57

Może to rozczytasz. Widziałem Twój temat jak nie byłem zalogowany, nie było podglądu rysunku, który zrobiłeś. Zacząłem więc mierzyć „wszystko”. Dopiero kiedy już miałem rysunek i zalogowałem się aby Ci go udostępnić zobaczyłem, że pytasz o konkretne wymiary.

Dodam jednak, że różnica w różnych ORYRINALNYCH elementach rękojeści dochodzi do 4 milimetrów. Tak miałem kiedyś w przypadku wysokości. W pozostałych to około 1 milimetra. To były elementy, które wykańczano ręcznie.

(2014/11/13 10:25)

lusi9293

Witam

No właśnie tak się zastanawiałem jak to jest z tymi wymiarami, bo w "specyfikacji technicznej" dot. rękojeści jest kilka innych wymiarów. O ile pamiętam, to np. wysokość rękojeści bez wąsów wynosi 130 mm. Nie pamiętam innych wymiarów a jestem poza domem i nie mam jak sprawdzić, ale zastanawiam się jakie są różnice teorii i praktyki.

Pozdrawiam
Krzysztof (2014/11/13 13:29)

yano57

Nie chcę zdradzać tajemnicy. Dzięki uprzejmości jednego z internautów mam możliwość zapoznania się z niektórymi materiałami związanymi z produkcją tej szabli. Zresztą, cześć tych materiałów zostanie wykorzystana i opisana, na tym portalu, ale dopiero po 18 listopada.

Krzysztof, jak to z tymi wymiarami jest, zacytuję tylko fragment protokołu odbioru.

...Huta Ludwików żądane poprawki wykonała i zabrakowane szable uzupełniła dobrymi. Wynik powtórnego badania jest następujący (......)

24 szt. na wymiarze długości posiada niedomiar 2 – 3 mm

96 szt. na wymiarze szerokości 28,5 posiada niedomiar do 1 mm, oraz na grubości 3 mm – niedomiar 0,5 mm, …..

Takich uwag jest więcej ale nie dyskwalifikowało to szabli, nie traciła ona właściwości bojowych. Szable te zostały przyjęte i służyły.

Ludwikówka to przepiękna szabla ale to szabla nie szwajcarski zegarek.

Pozdrawiam

yano57

(2014/11/13 15:00)

wojak59

Dzięki za wszystkie sugestie a zwłaszcza za rysunek. Zdaje sobie doskonale sprawę że będę musiał wszystko pasować z głownia a bazowym wymiarem będzie "b". Dodam że jest to sprawa wykopkowa więc szwajcarskiej dokładności na pewno nie będzie. Jeszcze raz wielkie dzięki. (2014/11/13 18:43)

lusi9293

Ja rozumiem...2 mm...3 mm...nie zegarek...ale 8 mm na samej wysokości kabłąka (122 do 130) ?To przecież jak na seryjną produkcję (biorąc nawet różnice w seriach) dość dużo...Na dobrą sprawę traci nawet sens masowa produkcja w hucie, bo oprócz zmniejszenia kosztów, jedną z podstawowych zalet seryjnej produkcji jest wymienność części...a tu prawie centymetr na długości - nawet okładki nie spasują ;-)
PozdrawiamKrzysztof (2014/11/13 20:01)

yano57

A czy o czymś nie zapomniałeś. Te osiem milimetrów to wystaje kapturek :-)

(2014/11/13 20:31)

yano57

Zdjęcie lekko pod skosem, ale jest dokładnie 8 mm. Pamiętaj, że kapturek to łuk i tego tak nie widać. Wymiar wychodzi dopiero po zmierzeniu suwmiarką. (2014/11/13 20:45)

lusi9293

No tak...to by się zgadzało. Wysokość rękojeści (a nie kabłąka) to 130 i wszystko jasne...Człowiek uczy się całe życie i głupi umiera ;-)
PozdrawiamKrzysztof (2014/11/13 20:54)