Jakie to mundury? 9 p. uł. Małopolskich?

/ 6 odpowiedzi / 2 zdjęć
Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu mundurów. Załączam skan fotografii z rodzinnych zbiorów (albumu mojego pradziadka urodzonego w 1906 roku koło Zaleszczyk).Wiem, że pradziadek był w wojsku i służył tam przez rok (1928 -1929). z opowiadań rodzinnych wiem tyle, że po wybuchu wojny w 1939 roku zajmował się/ opiekował się końmi w 9 pułku uł. Małopolskich i był szeregowcem. 
Pozdrawiam
Piotrek

formoza58

Rozumiem,że jeśli opiekował się końmi w trembowelskim pułku ułanów, to był ułanem? ...Jeśli chcesz dowiedzieć się odnośnie mundurów, to może zamiast daty urodzenia Pradziadka i informacjach o Nim, może byś umieścił lepszy skan.Jesteś w o tyle lepszej  sytuacji, że masz pamiątkę rodzinną w albumie i możliwość wrzucenia zdjęcia o lepszej rozdzielczości.Mimo to , spróbuję...Są to pewnie żołnierze w niemieckim stalagu, prawdopodobnie w pierwszych latach niewoli.Większość ma swoje kurtki wz. 19 ( te bez kieszeni na piersiach), oraz wz.36 ( z kieszeniami na piersiach).Czapki to furażerki polowe,rogatywki sukienne polowe wz.34, lub 36, oraz berety małe (nowego wzoru) używane w kawalerii zmotoryzowanej, broni pancernej, lotnictwie, a we wrześniu 1939 roku nawet przez... marynarzy rzecznych OW. "Wisła".A który na zdjęciu jest Twój Pradziadek ? (2016/01/13 19:32)

opi

Pradziadek stoi trzeci od lewej. (2016/01/13 19:59)

opi

Dziękuję za próbę "odczytania" mundurów. Pradziadek stoi trzeci od lewej. Niestety nie wiele wiem o służbie pradziadka. Stąd moje pytanie do fachowców o te mundury. Pana spostrzeżenia dały mi wiele do myślenia. Ponieważ pradziadek rzeczywiście był w stallagu między innymi w Austrii i w Niemczech. 

PS.Na początku gdy tworzyłem wątek wyraźnie było napisane, że zdjęcie nie może przekraczać 100 kb, W czasie odpowiadania na pański post wyświetliło mi się ograniczenie 250 kb . A gdy przez przypadek dałem plik ponad dwa razy większy to wyświetliła mi się kolejna informacja że nie można przekroczyć 500 kb. 

Pozdrawiam 
Piotrek (2016/01/13 20:21)

opi

(2016/01/13 20:34)

formoza58

Pradziadek ma akurat kurtkę wz.19, pewnie w niej wyruszył na wrześniowy szlak. (2016/01/13 20:51)

opi

Dziękuję :) (2016/01/13 20:59)