Jaki to mundur (polski)?

/ 26 odpowiedzi / 4 zdjęć
Witam serdecznie,
czy ktoś może wie jakie wojsko miało takie mundury i w jakim okresie?
Będę wdzięczna za info.
Lila

Slajmi130

Mnie on wygląda na wz 19.Ale ja mocny z polskich mundurów nie jestem. Na piersi chyba odznaka POS Państwowa odznaka sportowa
Pierwszy polski ogólnowojskowy mundur dla szeregowych. Wykonany z sukna w kolorze khaki i podszyty bawełnianą podszewką wprowadzony został w 1919 roku jako wz.19. Używany tak do 39 roku.
Ale są tu fachowcy poczekaj chwilkę napewno odpowiedzą (2013/02/15 16:23)

WachmistrzKOP

Wojsko Polskie. Mundur jak napisał Slajmi wz. 19. Rodzaj broni ciężko ustalić, napewno nie kawaleria. Zdjęcie dość późne, obniżony kołnierz i usztywniona rogatywka wskazują na drugą połowę lat 30-tych. Na piersi Państwowa Odznaka Sportowa, poniżej Państwowa Odznaka Strzelecka.
Pas oficerski niedopuszczalny, może pożyczony do fotografii. (2013/02/15 16:35)

lilper

Dzięki za info. Oczywiście poczekam? (2013/02/15 16:38)

Slajmi130

Dzięki Wachmistrzu za potwierdzenie, jak już pisałem w tej dziedzinie najlepszy nie jestem.Zdjęcie jest tzw lansiarskie,więc prawdopodobne jest że pas "tata" sobie pożyczył do foty. Widoczny zegarek. Na rogatywce orzełek wz 19 (2013/02/15 16:47)

lilper

Bardzo dziękuję za informacje, czy może ktoś rozpoznaje jakie to mogło być wojsko? Gdzie walczyli w takich mundurach? (2013/02/15 17:30)

lilper

Jestem laikiem w tych sprawach, więc chciałabym zapytać po czym poznajecie, że to pas oficerski? :) (2013/02/15 17:31)

WachmistrzKOP

Takie mundury noszono w całym Wojsku Polskim aż do końca Wojny Obronnej '39. Jak napisałem nie jest to kawaleria, nie jest to KOP, co natomiast dalej: trzeba by wiedzieć jakie były barwy patek na kołnierzu i otoku czapki. A możliwości tak wiele jak wiele rodzajów broni i służb w przedwojennym Wojsku Polskim.
A co do pasa, te dla szeregowych miały mniejszą klamrę z blaszaną rolką i jednym bolcem.
(2013/02/15 17:51)

lilper

Wielkie dzięki (2013/02/15 18:00)

edward1949

Wachmistrzu barwy patek i otoku na czapce ciemniejsze od koloru munduru co zawęża poszukiwania:) (2013/02/15 19:43)

WachmistrzKOP

Tak Edward, w zasadzie do czarnych i granatowych, ale jak dodamy to tego barwę lamówek, prawie niewidocznych na zdjęciu to znów wychodzi wróżenie z fusów. Wiem, że są tacy którzy się w tym lubują, ja do nich nie należę. (2013/02/15 20:28)

edward1949

patki mundurowe wz 27 tak zwane ogólnowojskowe haftowane bajorkiem.Ale czemu nosi je szeregowiec?.Zakładam że to saper. (2013/02/15 22:39)

WachmistrzKOP

No cóż, odnoszę wrażenie, że nasz szeregowy pochodził z dość zamożnej rodziny. Nie wszystkich było stać wtedy na naręczny zegarek. Mógł w owym czasie być także już nadterminowym i wiązać swoją przyszłość z wojskiem, a że przy okazji stać go było na prywatne zakupienie sobie haftowanych patek. To jednak gdybanie przez duże "G". (2013/02/16 22:21)

jarema

Panowie, zdjęcie z atelier. I tak ma mało pozawieszane na mundurze, jak na fotkę tego typu. W zasadzie poza oznaczeniem pułku i stopniem reszta mogła być dodana przez fotografa (np. POS). Sam mundur i czapka mogą być własnością zakładu fotograficznego. (2013/02/17 00:46)

edward1949

No Jarema teraz namieszałeś :),ale tak mogło by być .Czasem zakłady fotograficzne mogły mieć rekwizyty szczególnie szable.Ale dlaczego żołnierz miałby zmieniać rodzaj służby czy broni w której służył. Chyba że dla maskowani celem zmylenia przeciwnika:). (2013/02/17 10:18)

Rumcajs

Gdyby się zrobił na ułana, to bym jeszcze rozumiał. W sumie formacje jezdne cieszyły się większą popularnością wśród społeczeństwa niż piechota. Ale piechur na piechura tylko dla patek i jednego znaczka to jakoś do mnie nie przemawia. Zapomniałem jeszcze dla zegarka. (2013/02/17 11:13)

jarema

Ale tak było. Żołnierze nagminnie robili sobie zdjęcia w pasach oficerskich i zmieniali mundury "dla patek i znaczka", nie zmieniając barw pułku. W domu się można było pochwalić "blaszką" i "błyszczącym" kołnierzem. Do nas to nie musi przemawiać, chociaż patrząc na niektóre choinki z rekokoko, mam wrażenie, że ten trend nadal jest aktualny.Podsumowując - z tego zdjęcia ciężko jest wywnioskować cokolwiek. (2013/02/17 22:19)

Pathe39

Broni raczej nie zmieniano na zdjęciach, bo nawet piechura uczono, że jego broń najlepsza. Zakłady foto były przy koszarach konkretnej jednostki. Fotograf był przygotowany mając w szafie mundury w danej barwie broni z różnymi świecidełkami. Nagminne są kurtki wz.19 przerobione na wz.36, POS i odnaka strzelecka, szable, zegarki, pasy oficerskie (zwykle francuskie) i dodatkowe temblaki. Trafiają sie nawet etyszkiety z lat 20-tych. Na zdjęciach atelier nic nie jest pewne. Mam nawet zdjęcie żołnierza, który dla llepszej kurtki ledwo sie dopiął i siedzi na wydechu. Zdarzali się nawet tacy fotografowie, którzy mając kurtkę bez barw domalowywali je potem według wskazań klienta. Mam pod ręką całe tablo baterii 7 DAK, która korzysta z jednej i tej samej czapki miękkiej przerobionej na wz.35. (2013/02/18 02:27)

Pathe39

Dla przykładu - kanonier na przepustce w umundurowaniu skarbowym i szablą wz.1822.  (2013/02/18 02:29)

Pathe39

Na tej samej przepustce wykonuje u fotografa przy koszarach to zdjęcie. Kurtka wz.19 upodobniona do wz.36, bo ma atrapy kieszeni, ledwo dopięta, mocno ciasna na brzuchu Korpusówki szkoły podoficerskiej, haftowany wężyk, obowiązkowo POS i odznaka strzelecka i cyfry "7" namalowane na naramienniku farbą. Atelier to pokaz fantazji :) Niektórzy koledzy wspominali, że podobnie było po wojnie, jak sie szło do fotografa przy jednostce. (2013/02/18 02:33)

capitan2

Co do wyposażenia u fotografów dorzucę pięć groszy od siebie. Dwie fotki, ten sam fotograf, ta sama kurtka, ten sam pas.

Przykład pierwszy zachowując resztki ogłady. (2013/02/18 17:57)

capitan2

Fotka druga to już jazda na całego. (2013/02/18 17:58)

shi-go

Jeżeli to ten sam mundur, to zmieniono na patkach oznaczenia, a i pas mają zapięty w różne strony. (2013/02/18 18:12)

jarema

Jeżeli to ten sam mundur, to zmieniono na patkach oznaczenia, a i pas mają zapięty w różne strony.

Nie widzę żadnych oznaczeń na patkach. (2013/02/20 13:42)

al-Muell

Jeżeli to ten sam mundur, to zmieniono na patkach oznaczenia, a i pas mają zapięty w różne strony.

Nie widzę żadnych oznaczeń na patkach.

Podejrzewam, że to przejęzyczenie i chodziło o oznaczenia na naramiennikach. (2013/02/20 16:19)

shi-go

...w istocie, chodziło o naramienniki (pagony), wybaczcie zamieszanie. (2013/02/20 18:43)