jaki to mundur

/ 10 odpowiedzi
Witam, jestem nowyJaki to mundur, osoba na zdjęciu urodziła się w 1920 roku. Nie wiem czy walczyła w 1939, na pewno była w LWP w latach 1944-1945

al-Muell

Raczej nie jest to mundur 1/2AWP, wiec pewnie przedwojenny - kołnierz wysoki i dobrze wykrojony, guziki gęsto i patki kieszeni w lekkie "V" do tego wężyk na kołnierzu w kolorze ciemnym. Nie jestem z kolei ekspertem od przedwojennego WP, ale mundur wygląda trochę nietypowo - dziwny dla mnie jest zwłaszcza ciemny kolor wężyka. Ale może ktoś bardziej obeznany coś pomoże. (2018/12/04 15:28)

przodkowie

Niestety nikt się nie przyłączył do dyskusji i nie wyjaśnił sprawy. Spostrzeżenia mam podobne jak ty. Zadam pytanie inaczej: Czy to jest mundur ? Może stylizowana bluza lub ucywilizowany mundur. Dodatkowo zastanawia sposób wszycia guzików, na tak zwanej listwie , bardzo gęsto. Z drugiej strony takie wszycie widać na zdjęciach zamieszczonych w poście: "11 Batalion Pancerny" (żołnierz z medalami) Może na ślad doprowadzi inne zdjęcie tego "wujka" , tym razem prawdopodobnie z szeregów LWP. Co to za oddział? uzbrojony w niemiecki karabin, niemieckie gogle. Na niektórych czapkach "kurice" jakieś wielkie. Co znaczą ciemne proporczyki na kołnierzach. Zdjęcia dostałem od krewnych z dzisiejszej Białorusi. Może to partyzanci? (2018/12/07 14:46)

al-Muell

Na zdjęciu z cała pewnościa są żołnierze 1 lub 2 Armii WP. Dość jednolite płaszcze oraz fakt, ze tych kilka patek na kołnierzach jest wzoru 1943 raczej wskazują na 1AWP. Patki wskazują na przynależność do rodzaju broni/służby - powiększenia tych elementów (w dobrej rozdzielczości) pozwoliłyby być może rozpoznać rodzaj służb. Raczej nie jest to piechota (żółty i granatowy - jaśniejsza część patki jest tutaj za ciemna). Ponieważ to ewidentnie fizylierzy (Pepesze o tym świadczą) i do tego raczej bojowi a nie z ochrony sztabu (podwieszone granaty), możliwe, że patki są czarno-pomarańczowe, co sugerowałoby którąś z jednostek pancernych. W takim wypadku gogle byłyby nie tylko "rekwizytem" i "trofeum" ale też sposobem na ułatwienie sobie życia podczas jazdy jako desant na czołgach. (2018/12/07 18:44)

al-Muell

Co do pierwszego zdjęcia - moim zdaniem to jest polski mundur, choć niewykluczone, że z wyposażenia zakładu fotograficznego. (2018/12/07 18:49)

przodkowie

Dzięki za informację. Starałem się wyostrzyć zdjęcie, ale jest fatalnej rozdzielczości i niewiele to dało. Czy było w zwyczaju dozbrajać się "trafiejną" bronią. Stojący żołnierz w środku ma nawet niemiecki bagnet. (2018/12/07 23:31)

al-Muell

Można spróbować zeskanować w najwyższej możliwej rozdzielczości - wtedy wzór patek powinien się zrobić bardziej widoczny. Co do dozbrajania się - teoretycznie całą broń zdobyczną należało przekazywać wyżej - szła zwykle na wyposażenie mniej ważnych jednostek (nie ze względu na gorszą jakość, tylko z powodu kłopotu z zapewnieniem amunicji). W praktyce jednak często dowództwo przymykało oko, jeżeli broń była potrzebna lub jeżeli właściwej brakowało. Taka może być historia tego MG, choć możliwe, ze to zdjęcie ze świeżo zdobytym trofeum. Co się tyczy bagnetu - takich rzeczy raczej przepisy nie regulowały - myślę, ze jest to bardziej dla "szpanu" albo jako narzędzie wielofunkcyjne niż broń. Przypadki brania różnych rzeczy na pamiątkę nie były takie rzadkie - oprócz tych oczywistych (czekolada, papierosy, papier...) żołnierze często brali też inne rzeczy i nie było to specjalnie zwalczane. (2018/12/08 21:20)

edward1949

Witam patki na pewno wz.1927. ,ilość załamań wężyka. (2018/12/11 12:51)

przodkowie

Koledzy udało mi się dotrzeć do dokumentów określających dokładnie jednostkę z jakiej są żołnierze na zdjęciu. Jest to zwiad artyleryjski 37 Łużyckiego Pułku Piechoty. Pułk wchodził w skała 8 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty. Forsował Nysę w okolicy Zgorzelca oraz zdobywał miasta: Rotenburg, Oberlichtenau, Nisky. Wcześniej Dywizja zatrzymała się w Trzebnicy koło Wrocławia, była koncepcja aby zdobywała Festung Breslau, ale zrezygnowano z tego pomysłu. "wujek służył w okresie 28.09.1944 - 25.10.1945. Zdjęcie oraz pozostałe informacje zostały do mnie przesłane terenów dzisiejszej Białorusi, stamtąd pochodzi moja rodzina. Ja mieszkam we Wrocławiu ! (2018/12/13 12:42)

przodkowie

Koledzy udało mi się dotrzeć do dokumentów określających dokładnie jednostkę z jakiej są żołnierze na zdjęciu. Jest to zwiad artyleryjski 37 Łużyckiego Pułku Piechoty. Pułk wchodził w skała 8 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty. Forsował Nysę w okolicy Zgorzelca oraz zdobywał miasta: Rotenburg, Oberlichtenau, Nisky. Wcześniej Dywizja zatrzymała się w Trzebnicy koło Wrocławia, była koncepcja aby zdobywała Festung Breslau, ale zrezygnowano z tego pomysłu. "wujek służył w okresie 28.09.1944 - 25.10.1945. Zdjęcie oraz pozostałe informacje zostały do mnie przesłane terenów dzisiejszej Białorusi, stamtąd pochodzi moja rodzina. Ja mieszkam we Wrocławiu ! (2018/12/13 12:42)

al-Muell

O proszę, a powiedziałbym, że jednak pierwsza armia. Nie wiem, czy nie wyszła czasami w latach 70-80. Monografia 37pp - można poszukać. Szansa na trafienie nazwiska w tekście znikoma, ale zwykle w takic książkach były spisy rannych, poległych i odznaczonych. Wynikałoby z tego, że patki mogą być artyleryjskie - czarno-czerwone. A wracając do pierwszego zdjęcia - może to mundur strzelecki? (2018/12/13 21:52)